Hon na výnosy. Trh firemních dluhopisů v Česku prochází kultivací - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hon na výnosy. Trh firemních dluhopisů v Česku prochází kultivací

Pavel Daniel,
Hon na výnosy. Trh firemních dluhopisů v Česku prochází kultivací
Zdroj: čtk

Asi jste na to na internetu také narazili. Nabídka slibuje zhodnocení peněz o devět, deset, ale i čtrnáct procent za rok. Mohou korporátní dluhopisy takový výnos zajistit, když inflace v tuzemsku nepřekročí tři procenta a výnosy státních dluhopisů se donedávna nacházely v záporu?

Nejprve si vyjasněme, že řeč bude o korporátních dluhopisech malých a středních firem, nikoli o státních dluhopisech a obligacích velkých společností, které nakupují třeba podílové fondy. U naprosté většiny státních dluhopisů neplatí, že by emitent nebyl schopen dostát svým závazkům a vyplatit úrokový výnos. A v případě obligací velkých firem nakupovaných fondy většinu vyhledávací a rozhodovací „analytiky“ udělá tým profesionálů z investiční společnosti.

Garance? Přijde na to

Důvodem, proč v Česku neustává chuť investorů po obligacích, je nastavení domácí ekonomiky. „Nacházíme se v prostředí nízkých úrokových sazeb, kde mezi investory existuje obrovský hlad po výnosech. Pokud dluhopisy nabízejí mnohonásobně vyšší zhodnocení než bankovní produkty, nelze se divit značnému zájmu o tyto instrumenty,“ vysvětluje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Druhou stranou mince je fakt, že český retailový investor nedokáže správně vyhodnocovat kreditní riziko. „Velké množství kupujících vnímá dluhopisy jako garantované produkty a už příliš nezkoumá kvalitu této garance,“ dodal Pfeiler.

\"\"

Skutečnost, že vydání dluhopisů „schválí“ Česká národní banka, která to má ve své pravomoci, považují drobní investoři často za záruku návratnosti. Nejde ale o žádnou garanci, nýbrž jen o registraci cenného papíru.

Vedle takzvaných vysoce výnosových dluhopisů, které nesou velmi podobné riziko jako nákup akcií, existují i korporátní dluhopisy…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?