Hon na tarifního zákazníka je úspěšný

22. prosince 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ
22. prosince 2003, 00:00

TARIFOVÁ EPIDEMIE, KTEROU VE SVÝCH REKLAMÁCH ROZPOUTAL NA PODZIM MOBILNÍ OPERÁTOR T-MOBILE, PŘINÁŠÍ PRVNÍ VÝSLEDKY. POČET ZÁKAZNÍKŮ S PAUŠÁLNÍM PROGRAMEM PŘEKROČIL KE KONCI TŘETÍHO ČTVRTLETÍ HRANICI 800 TISÍC A MEZIROČNĚ STOUPL O VÍCE NEŽ 40 PROCENT.

Operátoři přicházejí s novými tarify zaměřenými na konkrétní skupiny zákazníků

T-MOBILE JE V SOUČASNOSTI OPERÁTOREM S NEJVĚTŠÍM POČTEM TARIFNÍCH ZÁKAZNÍKŮ V GSM SÍTÍCH NA ČESKÉM TRHU.

Ke konci letošního září bylo v České republice 9,14 milionu uživatelů mobilních telefonů, z toho „jen“ dva a čtvrt milionu lidí má aktivovaný některý z měsíčních paušálních programů. Celkovou jedničku trhu co do počtu tarifních uživatelů je Eurotel, který má na smlouvu přes 820 tisíc zákazníků. Z tohoto počtu připadá přibližně 795 tisíc telefonních čísel na digitální síť GSM, zbytek jsou uživatelé analogové sítě NMT. Lídrem trhu tarifních GSM zákazníků se na konci třetího čtvrtletí stal T-Mobile, který jako první z operátorů překonal pomyslnou hranici 800 tisíc. „Díky tarifové epidemii jsme historicky poprvé předehnali konkurenci v celkovém počtu paušálních klientů, což potvrzuje naši strategii, která se opírá o cílenou nabídku jasně vymezeným skupinám uživatelů,“ prohlásil generální ředitel T-Mobile Czech Republic Roland Mahler. Podle něj je téměř 80 procent přírůstku nových klientů v kategorii tarifů.

PŘEDPLACENÉ KARTY JSOU NA ÚSTUPU

Vůbec špatně si v poměru tarifních zákazníků a uživatelů předplacených karet nevede Oskar. Na konci třetího čtvrtletí měl operátor v oběhu 1,438 milionu aktivních SIM karet, tedy telefonních čísel, a 41 procento z nich má tarifní plán. Toto číslo v budoucnu jistě poroste, vloni touto dobou byl poměr „jen“ 29/71 a navíc 49 lidí ze stovky všech nových Oskarových klientů si v průběhu třetího čtvrtletí aktivovalo některý z paušálů. Jedničkou trhu předplacených karet je naopak Eurotel, který měl k 30. září téměř 3,2 milionu zákazníků služeb Go. Konkurenční T-Mobile evidoval ve stejném období 2,88 milionu Twist karet a s Oskartou, předplacenou kartou Oskara, volá a „esemeskuje“ přibližně 850 tisíc lidí. Zájem operátorů o tarifní zákazníky je jednoznačný, tarifní zákazníci totiž utratí za mobilní telefon až čtyřikrát více peněz než uživatelé předplacených karet. Z údajů T-Mobile vyplývá, že průměrná útrata paušálních zákazníků, takzvaný index ARPU, dělá měsíčně 1172 koruny na jednu SIM kartu, zatímco uživatelé předplacenek Twist utratili každý měsíc v průměru 311 korun.

LEVNĚJŠÍ VOLÁNÍ I ZPRÁVY

Být tarifním zákazníkem je však výhodné i pro uživatele. Ti se sice podpisem smlouvy zaváží k určitému minimálnímu měsíčnímu plnění, ale v jeho rámci získávají určité množství služeb (volných minut, SMS zpráv nebo třeba objemu dat pro připojení k internetu) a i každá další minuta volání nad tento limit je zpravidla levnější než u předplacených karet. U některých tarifů mobilních operátorů, které jsou zaměřeny na majitele pevných linek, vychází minutová sazba volání do pevné sítě levněji než pro majitele klasického domácího telefonu. Pryč jsou tak doby, kdy pro mobilní operátory byly z hlediska tarifů atraktivní firmy a velké společnosti. Počet telefonů na sto obyvatel dosahuje v Česku téměř 89 procent a operátoři hledají cestu, jak zvýšit svůj podíl na trhu a tržby. To je možné buď přetažením klienta od konkurence nebo migrací z předplacené karty na tarifní plán. Operátoři proto výrazně rozšiřují portfolio nabídky a přicházejí s více diferencovanými tarify zaměřenými na konkrétní skupiny možných zákazníků.

PAUŠÁL JE VÝHODNÝ PRO PODNIKATELE

Přechod na tarifní programy se vyplatí také podnikatelům. Operátoři nabízejí různé kombinace paušálu, které volajícím mohou ušetřit nemalé částky. Například pro podnikatele, který sám volá s tarifem (např. T-Mobile Tarif 200 za 900 korun měsíčně), ale jeho pět zaměstnanců má předplacené karty Twist Standard, činí minutová sazba do sítě T-Mobile pět korun ve špičce (8 až 19 hodin) a tři koruny večer a o víkendech. Volání do ostatních sítí včetně pevných stojí po celý den sedm korun a poslání zprávy tři koruny včetně DPH. Pokud tento podnikatel přechází z Twist karty na nejnižší měsíční paušál, který T-Mobile nabízí, tedy Tarif 20 Start, zaplatí za měsíc minimálně 150 korun, což dělá 157,50 s pětiprocentní DPH. Za tyto peníze však dostane 20 minut volání zdarma a oproti Twistu i nižší minutovou sazbu telefonování i levnější SMS zprávy. Pokud podnikatel podepíše účastnickou smlouvu na dva roky a využije 20procentního zlevnění všech sazeb s názvem HIT, budou jeho zaměstnanci volat do sítě TMobile za 3,20 (o víkendu dokonce za pouhých 50 haléřů), do ostatních sítí po celý den za 5,20 a jedna SMS vyjde přesně na korunu. Například u Tarifu 80, který měsíčně stojí 450 korun, jsou ceny ještě nižší - minuta do sítě T-Mobile dvě koruny a do jiných sítí 4,40 koruny bez DPH. Cena aktivace zvýhodněného tarifu HIT je 99 korun na jedno číslo, při přechodu z předplacené karty na paušál zůstává klientům stejná SIM karta i telefonní číslo, o sumu neprovolaného kreditu, který na předplacené kartě zůstává, je snížena první faktura. Jako druhý příklad lze uvést podnikatele, který volá s Eurotelem. On sám má tarif Eurotel Optimum Plus s měsíčním paušálem 955 korun bez DPH (1003 Kč s daní), v čemž je obsaženo 130 volných minut na volání a 30 textových zpráv. Pět zaměstnanců zmiňovaného podnikatele používá pro služební účely nejrozšířenější předplacené karty Go Original. Cena volání z těchto karet je stejná po celý den a do všech sítí - 6,60 včetně DPH, odeslání jedné textové zprávy vyjde na 3,30 koruny. V případě, že by se podnikatel rozhodl převést předplacené karty na některý z nejnižších tarifních programů Eurotelu, má na výběr několik variant. Program Eurotel Relax stojí měsíčně 195 korun bez DPH a obsahuje balíček 30 minut a 30 SMS zadarmo. Volání ve špičce (8-20 hodin) do jakékoliv sítě stojí 9,90 koruny, o večerech a víkendech je cena volání na Eurotel a na pevnou linku 2,70, na ostatní čísla 6,60. Textová zpráva stojí celý den 2,50 koruny. Tarifní program Eurotel Relax Plus přijde měsíčně na 255 korun, obsahuje shodný balíček 30+30 minut a SMS, ale volání do sítě Eurotel (tedy i na číslo svého šéfa) stojí ve špičce výrazně méně - 4,80 za minutu. Ostatní poplatky za volání a textovky jsou shodné.

Množství GSM tarifních zákazníků

Eurotel 795 000

Oskar 590 000

T-Mobile 814 000

Pozn.: údaje k 30. 9. 2003

Pramen: operátoři

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít