Homoválka

15. srpna 2011, 13:47 - Jaromír Bartůněk
15. srpna 2011, 13:47

Jakub Starý, nevýrazný šéfredaktor, jenž řídí významný časopis LUI (tato tiskovina zničila politickou kariéru expremiéra Topolánka), minulý čtvrtek hrdě pochválil Václava Klause slovy: Jsem hluboce přesvědčen, že pan prezident je homosexuál. A jako důkaz odkázal na svůj vyvinutý gaydar – to je výraz odvozený od slova radar.

Foto: Profimedia.cz, Miloslav Hamřík

Celá gay komunita si myslí, že je to homosexuál. Copak to není vidět? Když ho vidíte vystupovat nebo mluvit, nebo jak gestikuluje a jaký má tón hlasu. To je přece chování homosexuála,“ pěl ódy Starý.

Kdyby to byla pravda, byl by Klaus, slovy vicekancléře Petra Hájka, deviantním spoluobčanem, co své zaměření maskuje a skrývá. Možná kvůli moci, podotkla by gay komunita. Je přitom fakt, že Klause u kormidla držely vždy především ženy, které k němu vzhlížely (a zbožňovaly by snad gaye?). Ale podstatnější než orientace prezidenta je nyní to, co vypustil z úst Hájek. Jedna věta – že homosexuálové jsou devianti – stačila totiž k tomu, aby se v tuzemské kotlině rozpoutala „homoválka“.

Stala se leitmotivem současného Česka (vždyť o výroku Hájka píší i Washington Post a San Francisco Chronicle). A to v době, kdy ve světě odstartovala druhá ekonomická krize, aniž by skončila ta první, a kdy trhy zachvátila největší panika za poslední dva roky. A také v čase, kdy vzplál Londýn.

Nepokoje kvůli televizi?

Přituhuje. Jak u nás, o čemž si povíme vzápětí, tak v zahraničí. A je to cítit. Analytici se přou, co způsobilo situaci v Anglii. Někteří tvrdí, že zatímco na Blízkém východě a v arabském světě vůbec se bouří mladí kvůli základním právům, britská mládež kvůli velké plazmové televizi. Jiní vnímají masové nepokoje jako vcelku logické vyústění směřování konzumní společnosti ve věku drastických úspor.

Například podle sociologa profesora Jana Kellera (uvedl v Právu) rodiče plenící mládeže měli ještě většinou práci a snili o tom, že jejich potomci se jednou povznesou do středních vrstev. Mezitím však odešla práce, kterou byli zvyklí vykonávat, do chudších a lacinějších zemí. Jejich potomkům zbyla z celé konzumní kultury právě jen televize. Deset hodin denně jim vštěpuje dvě základní informace: Za prvé, hodnotu má jen ten člověk, který si dokáže opatřit co nejvíce drahých věcí. Nezáleží příliš na tom, jak k nim přišel. Za druhé – schopný člověk se o sebe postará sám, jakýmkoliv způsobem. Ti, kdo to nedokážou, jsou bezcenný póvl.

Keller tím de facto říká, že hospodářská krize s sebou přináší ztrátu nadějí a deziluzi. Logickým vyústěním bývá rabování. V horším případě válka. Obdobně jako on (že nepokoje jsou odrazem hlubšího napětí v době pochmurných ekonomických vyhlídek) smýšlí třeba i bývalý představitel londýnské policie John O’Connor. Řekl o pouličních bitkách: „Je to jen pohled do propasti.“ A deník The Independent píše koneckonců o tom, že Británie zažila svůj „okamžik Katrina“.

Násilnosti vrhají stín i na přípravu olympiády, jež bude v Londýně za rok. Ekonomický dopad bude mít nejen omezení cestovního ruchu, dosavadní noci nepokojů si vyžádaly i materiální škody ve výši desítek milionů liber (stovky milionů až jedna miliarda korun). Oznámilo to sdružení britských pojišťoven (ABI) s tím, že jde prozatím jen o hrubý odhad. Zkrátka nepřijdou ani ti drobní podnikatelé, kteří nebyli proti násilnostem pojištěni, protože ze zákona mohou odškodnění požadovat na policii, napsala agentura Reuters. Podle ní ale též sdružení maloobchodníků BRC upozornilo, že pro některé menší obchody budou ztráty natolik kritické, že je přinutí zastavit činnost.

Odchýlení z normality

Vraťme se ale do Česka. Válka je i u nás. Ve čtvrtek se objevila zpráva, že v sobotu se v hlavním městě odehraje nikoli pouze pochod hrdosti gayů a leseb Prague Pride a Pochod pro rodinu, ale že rovněž přijde Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Ano. Atmosféra houstne. Klaus kritizuje ODS, že nenapomenula primátora Bohuslava Svobodu za jeho podporu akce gayů. Varuje před „homosexualismem“ a deviaci – odchýlení – pokládá za hodnotově neutrální slovo. Michal Semín, spoluzakladatel Akce D.O.S.T. (které šéfuje Ladislav Bátora), oznámil, že mu za jeho články, v nichž vystupoval proti pochodu, kdosi vyhrožuje smrtí. A Bátora, tohoto času i personální šéf rezortu školství, je podle ministra financí Miroslava Kalouska jen „starý fašoun“. I podle premiéra se nesmí chovat státní úředník jako aktivista a roznášet dopisy, kde spílá Svobodovi a americkému velvyslanci Normenu Eisenovi za podporu homosexuálům.

Připomeňme, že část senátorů ČSSD, KDU-ČSL i ODS Nečase vyzvala dopisem, aby zajistil odvolání Bátory z funkce. Bátorovo působení na školství kritizovaly i Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých či Amnesty International. „Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust, a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu,“ napsali premiérovi.

Co je důvodem takového napětí – ne snad rovnou v celé české společnosti, ale minimálně na politické scéně? Nejen krize. Zdá se, že Klaus opět zásadním způsobem ovlivňuje dění.

Homosexualita není nemoc

Už v roce 1973 vyřadila homosexualitu ze seznamu chorob Americká psychiatrická asociace a v roce 1992 Světová zdravotnická organizace. Deviace je pohledem sexuologie a psychiatrie pedofilie, fetišismus či sadomasochismus. Homosexualita nikoli (nejde totiž o nemoc i proto, že se nedá léčit).

Šachy

Jak? Nejprve, myslím, si prezident zavázal ministra školství Josefa Dobeše z VV (třeba pochvalou při společném rozhovoru) a dal mu najevo sympatie. To lze vyčíst i z věty, již Dobeš pronesl: „Prozradím vám jednu jeho (Klause) větu: Vy možná ani nevíte, do čeho rýpnete, až budete ty organizace přímo řízené zeštíhlovat. Kdybyste potřeboval, tak zavolejte, až budete na ministerstvu oznamovat zeštíhlování, já si vedle vás stoupnu.“ (Dobeš chce ze 17 ministerských ústavů vytvořit 3 a propustit 23 procent zaměstnanců.) A Klaus ministra také podržel, když Nečas přinesl na Hrad návrh na jeho odvolání v souvislosti s tehdejší situací ve Věcech veřejných.

Nato Dobeš přiznal, že mu Bátoru jako poradce doporučil Hrad. I kdyby na něj Nečas naléhal, tak šéfa D.O.S.T odvolat nemůže. Ztratil by prezidenta – mocného spojence. Nečas zřejmě Dobešovi nakonec ustoupí. I sám si nechce Klause znepřátelit. A TOP 09, jež vyhrožuje kvůli Bátorovi odchodem z vlády, se jistě uklidní.

Klaus tak drží vládu opět v šachu a ukazuje svůj vliv. Jak jen se exministr Vít Bárta mýlil, když se na nahrávce chlubil, že prezident udělá vše, co si on, tj. VV, usmyslí! Využívá ale Klaus pouze Bátoru? Myslím, že ano. Ale zároveň mu lichotí, že jej tento, slovy Dobeše, „svědomitý národovec“ obdivuje. A i kdyby jej využíval, koneckonců Bátora z toho těží jako málokdo.

Mazaný Altajec z Uralu

Mediální pozornost ve vztahu k Bátorovým aktivitám podle politoložky Vladimíry Dvořákové dosvědčuje, že marketingový tah sledující zviditelnění osoby, jinak v zásadě bezvýznamné, se osvědčil.

Bátora, původem Altajec z Uralu, navázal na krátkodobě úspěšnou strategii Národní strany, jejíž kandidátní listinu kdysi vedl. Ta v souladu s běžnou praxí krajně pravicových populistických stran na Západě využívala kontroverzní výroky a chování k tomu, aby se z naprosté neviditelnosti stala stranou viditelnou.

Ostatně i Bátora sám připustil, že uvažuje o tom, aby se krajně pravicové uskupení D.O.S.T změnilo v politickou stranu. A tím, že jej Dobeš zaměstnal, mu dal velkou příležitost se zviditelnit. A hradní pán si může zase hrát za pomoci svých souputníků hry, využívaje pseudovědecké rétoriky. Hry, které jsou pro českou společnost nebezpečné.

Je zřejmě jen otázkou času, kdy po Španělsku či Londýně přijde na řadu v otázce velkých nepokojů i Praha. A na vině nebude jen krize, ztráta perspektivy, strach, špatná výchova dětí, úpadek morálky, mediální vymývání mozků, ale i mocenské boje politiků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Francouzská vláda schválila úplný zákaz používání mobilů ve školách. Platí od září 2018
DVB-T2 chytne již 97,2 % domácností. Na pokrytí čekají jen jižní Čechy
Hry pro příležitostné hráče