Homeworkeři se vylíhli v Americe

14. října 2002, 00:00 - (pru)
14. října 2002, 00:00

U tří čtvrtin pracujících z domova vzrostla produktivita práce Asi málokdo si uvědomuje, jak například rozvoj osobní dopravy, respektive soukromého či individuálního automobilizmu, dokáže ovlivnit i oblast zaměstnanosti a produktivity práce. A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu.

U tří čtvrtin pracujících z domova vzrostla produktivita práce

Asi málokdo si uvědomuje, jak například rozvoj osobní dopravy, respektive soukromého či individuálního automobilizmu, dokáže ovlivnit i oblast zaměstnanosti a produktivity práce. A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu.

Není to ještě tak dávno, co jsme nevěřícně sledovali dopravní zácpy a kolapsy neuvěřitelných rozměrů, ke kterým docházelo ve velkých městech Spojených států amerických a západní Evropy. Bylo to v době, kdy hustota dopravy u nás nebyla tak vysoká jako nyní, kdy jme v počtu osobních automobilů na hlavu doháněli svět. A v oblasti rychlosti a plynulosti dopravy ve městech jsme ho, z té negativní stránky, asi předehnali. Kolony aut se dnes netvoří jen ve velkých městech či v důsledku přírodních katastrof, ale i v dobách klidných u průmyslových zón a na méně důležitých komunikacích, které svou propustností už nestačí hustotě provozu. Není divu, že společně s rozvojem technologií daly dopravní problémy impulz k vývoji konceptu práce z domova, homeworkingu (v USA a západní Evropě nazývaného též teleworking). Nejbohatší zkušenosti s prací z domova tedy mají v USA. Studie z poslední doby uvádějí, že v režimu homeworkingu pracuje v USA 29 - 34 milionů lidí. Odhady nárůstu tohoto počtu se pohybují od 7 do 25 % ročně. „Homeworkeři“ tedy tvoří asi jednu pětinu všech amerických pracujících. Práce z domova zasahuje prakticky do všech pracovních odvětví od zemědělství po umění, a do všech profesí od vrcholových manažerů přes techniky po operátory call center. Homeworking neklade žádné speciální nároky na vzdělání či kvalifikaci - 22 % lidí pracujících z domova má střední a nižší vzdělání. Základem vybavení pro homeworking je kromě počítače přirozeně telefon - využívá jej 94 % „homeworkerů“. S mobilním telefonem jich pracuje 71 %, s faxem 66 %. Přístup k internetu využívá 64 % lidí pracujících z domova. Pro týmovou práci jsou využívány pokročilé komunikační služby jako telekonference (26 %) a videokonference (7 %). Ať už „homeworkeři“ pracují v jakémkoli oboru a na jakékoli pozici, pracují lépe. Studie ITAC z roku 2000 ukázala, že více než tři čtvrtiny těch, kteří pracují z domova, uvádějí, že jejich produktivita díky homeworkingu podstatně vzrostla. Společnost AT&T uvádí, že díky zvýšení produktivity jejích pracovníků využívajících homeworking byly její ekonomické výsledky v roce 2000 lepší o 100 milionů dolarů. Rovněž mzdové ocenění těchto zaměstnanců ukazuje, že dosahují lepších výsledků než jejich kolegové pracující v kancelářích. Studie ITAC potvrdila zvýšení produktivity práce o 15 % (např. u společností Siemens a Compaq) až 23 % (American Express).

Možní typičtí uživatelé

Zvláště atraktivní se teleworking může stát po nedávných záplavách i pro jiné profese.

Účetní společnost - účetní na základě dodaných zdrojových dokladů zpracuje doma veškerou účetní agendu společnosti a pošle výsledky jejího zpracování do kanceláře ke schválení. Data, které vkládá do účetního systému společnosti jsou přitom umístěna na domácím PC účetní nebo na centrálním serveru účetní společnosti.

Pojišťovací společnost - pojišťovací agent nebo likvidátor škod společnosti zpracuje u pojištěnce veškerou agendu (smlouvu, protokol o škodě, fotodokumentaci škody apod.), vloží přímo všechna data z formulářů do informačního systému pojišťovny nebo je odešle v dávce při nejbližším spojení do centrály pojišťovny.

SW vývojáři / systémoví integrátoři - připravují na svém PC jednotlivé části společného projektu vývoje nového software, prostřednictvím Web nebo telekonference konzultují vzájemně vzniklé problémy a dostávají nová zadání od manažera projektu. Současně si mezi sebou nebo kolegy v oboru vyměňují nápady a řešení nejlépe prostřednictvím síleného prostoru na internetu nebo elektronické pošty.

Konzultační / auditorská společnost - konzultant na základě shromážděných materiálů připravuje analýzy a studie, sbírá další poznatky z internetu nebo si prostřednictvím Web/telekonference vymění poznatky se svými kolegy. Samozřejmě vyřizuje denní agendu prostřednictvím elektronické pošty nebo interního informačního systému. Architekti/designéři/grafici - architekt/designér v klidu svého domova připraví na svém PC návrhy pro své zákazníky a odešlou je ke kompletaci do ateliéru. Prezentaci návrhů nebo mezivýsledků mohou uskutečnit prostřednictvím Web prezentace a okamžitě tak získají náměty od svých zákazníků nebo kolegů.

Manažeři - připravují v klidu svého domova strategické dokumenty i denní agendu pro řízení svých podřízených, přijímají a odesílají elektronickou poštu, provádějí analýzy, rozdělují úkoly a připravují prezentace svých záměrů. Mohou samozřejmě organizovat i telekonference, zúčastňovat se telefonicky jednání nebo prostřednictvím WEB prezentací sdělovat informace svým zákazníkům či kolegům.

Právníci - klidné prostředí mimo kancelář (domov, chata) umožní právníkovi rychleji připravit návrh smlouvy, odeslat ho elektronickou poštou klientovi, rychle telefonicky konzultovat případné úpravy a smlouvu co nejrychleji finalizovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít