Holčičí podnikání

10. ledna 2008, 11:00 - Karel Hvížďala
10. ledna 2008, 11:00

Heslo o rodině jako základu státu již pokulhává

U sousedů začal boom v holčičím podnikání. Je to ale obecná tendence, která se nejzřetelněji projevuje právě v Německu. V roce 2005 přibylo v osmdesátimilionové zemi 829 000 samostatně pracujících žen (což je o 12,6 procenta víc než v roce 2004), které nežádají práci od státu. Počet žen, které kromě toho, že se starají o domácnost, si ještě přivydělávají samostatnou činností, se zvýšil o 400 000 (což je o 41,8 procenta) a těch, které vykonávají další samostatnou činnost vedle hlavního povolání přibylo o 168 000 (což je o 54,1 procenta). Ve srovnání s muži je to téměř o polovinu více. Analytici hovoří o tom, že ženy chtějí stále častěji spojovat starost o rodinu se samostatnou výdělečnou činností.
Jako příklad uvádí německý zpravodajský časopis Der Spiegel jednačtyřicetiletou Karin Hüttmeyerovou, inženýrku lékařské techniky z městečka Buxtehude, která donedávna pracovala ve vzdělávacím institutu medicínských povolání u firmy General Electric. Dosáhla tam poměrně vysokého postavení a vydělávala ročně 90 000 eur. Jenže si připadala jako ve slepé uličce. Doslova řekla: „Vadilo mně, že při práci nemohu vůbec uplatnit svůj osobní styl, a zároveň jsem cítila stále větší tlak od svých nadřízených.“ To byl hlavní důvod, proč se paní Hüttmeyerová rozhodla osamostatnit. V principu dělá to samé: vzdělává dál různé lékařské techniky či lépe řečeno organizuje jejich vzdělávání, ale nyní to dělá na vlastní účet. A hlavně tak, jak si myslí, že je to nejlepší, a ne jak to odpovídá nějaké zavedené firemní kultuře, která navíc byla do Německa importována ze Spojených států. Poslední statistiky uvádějí, že takto samostatně pracuje v Německu 1,4 milionu žen.
Experti na pracovní trh tvrdí, že je tato tendence nejpozoruhodnější z toho, co za poslední léta zaregistrovali. Dodávají, že se týká všech oborů, což je snad ještě překvapivější. Psychologové a sociologové jsou však touto tendencí méně překvapeni, protože více než polovina nových rodin se nejméně jednou za život rozvádí. Rodina už nefunguje jako zajišťovací instituce, a tak je ženské osamostatnění logickým důsledkem tohoto vývoje. Většinou už právě tyto ženy vyrostly v neúplných rodinách, a proto se snaží být samostatné. Zdá se tedy, že staré dobré heslo: rodina je základ státu, už také na začátku XXI. století neplatí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít