Hodnocení: Česká republika - promarněná příležitost

25. listopadu 2002, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
25. listopadu 2002, 00:00

Brzké přijetí eura není pravděpodobné kvůli výši zadlužení Naděje mnohých exportérů, že již v roce 2006 či nejpozději 2007 se zbaví zátěže v podobě posilující koruny, dostaly novou ránu. Ratingová agentura Fitch totiž zveřejnila dokument se znepokojivým názvem "Česká republika - promarněná příležitost", ve kterém uvádí, že tak brzké přijetí eura v České republice je vysoce nepravděpodobné.

Brzké přijetí eura není pravděpodobné kvůli výši zadlužení

Naděje mnohých exportérů, že již v roce 2006 či nejpozději 2007 se zbaví zátěže v podobě posilující koruny, dostaly novou ránu.

Ratingová agentura Fitch totiž zveřejnila dokument se znepokojivým názvem „Česká republika - promarněná příležitost“, ve kterém uvádí, že tak brzké přijetí eura v České republice je vysoce nepravděpodobné. Jako důvod uvádí skutečnost, že české veřejné finance v té době budou zřejmě v tak špatném stavu, že ČR nesplní maastrichtská kritéria klíčová pro připojení k Eurozóně. Podle projekce agentury by veřejný dluh v roce 2005 měl dosáhnout 46 procent HDP, ačkoliv ještě v roce 2001 to bylo „jen“ 27 procent. Tento ukazatel by sice kritéria ještě splňoval (podíl veřejného dluhu na HDP nesmí překročit 60 procent), horší však bude stav rozpočtového deficitu. Ten by podle Maastrichtské dohody měl dosáhnout maximálně tří procent HDP, podle projekce Fitch to však v České republice v klíčovém období bude podstatně více. Samo pozdější přijetí eura nás nikterak neznepokojuje. Patříme k tomu z obou táborů, který podporuje spíše pozdější přijetí, až v okamžiku, kdy ekonomika bude na takový krok připravená. Problémem je však kontext studie ratingové agentury. Pokud všechny okolní země přijmou euro stejně opožděně jako ČR, je vše v pořádku, protože žádná země nevyčnívá jako hříšník. Poukázání na jednu zemi v regionu jako na černou ovci ale může ovlivnit pohled nadnárodních investorů a ochotu do této země investovat. Zpráva přichází nedlouho poté, co jiná obdobná agentura, S&P, snížila České republice rating. Je vysoce pravděpodobné, že analýza Fitch je jen předvojem podobného rozhodnutí od druhé agentury. Pokud by snad mělo snižování hodnocení pokračovat ve větším měřítku, mohlo by pověst České republiky jako prozatím bezpečného přístavu investic poškodit. Řešení je pouze jediné. Ministerstvo financí naznačilo, že snad ještě do konce tohoto roku by mělo předložit návrh na změnu zákonů, které dnes nařizují vládě vyplácet obrovské množství mandatorních výdajů. Pouze dramatická změna těchto zákonů může vést k tomu, že vláda bude moci v příštím roce sestavit rozpočet s menším deficitem a tak se vyhnout naplnění pochmurných vizí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít