Hodně otázek, málo odpovědí

22. ledna 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
22. ledna 2007, 00:00

fff. Nějak mne nenapadá, jak lépe ohodnotit vznik naší nové vlády. Tenhle naznačuje snad všechno. Únavu z politických dohadování. Úlevu, že je to za námi. A také trochu toho nepříjemného mrazení. Co nás asi čeká příště? Samotný fakt, že kabinet Mirka Topolánka dostal od sněmovny „zelenou“, toho totiž až tak moc neznamená.

fff. Nějak mne nenapadá, jak lépe ohodnotit vznik naší nové vlády. Tenhle

naznačuje snad všechno. Únavu z politických dohadování. Úlevu, že je to za námi. A také trochu toho nepříjemného mrazení. Co nás asi čeká příště?

Samotný fakt, že kabinet Mirka Topolánka dostal od sněmovny „zelenou“, toho totiž až tak moc neznamená. Slabá pozice vládnoucí koalice se nijak výrazně nezměnila.

Komu se snad na chvíli uleví, jsou nejspíš jen ministerští úředníci. Jejich šéfové se jim na čas přestanou střídat v kancelářích, aniž by si alespoň stačili vybalit diář se schůzkami na měsíc předem. To ovšem neznamená, že by přes poslance jen tak prošly zamýšlené změny zákonů, které předloží tato vláda. Jiří Paroubek se sice jako neoficiálně korunovaný vůdce opozice už vyjádřil, že rozumné zákony pod stůl sociální demokracie nesmete, ale… Nikde není psáno, který návrh bude či nebude rozumný. Žádná pravidla neexistují. Není ani soudce. Jestliže tedy dnes ČSSD mluví ústy svého předsedy o tom, že nebude uplatňovat politiku nulové tolerance, věřme tomu. Vždyť demokracie je mimo jiné o tom, že veřejnost má právo své politiky kontrolovat.

Je jasné, že sociální demokraté ani komunisté nepodpoří například rovnou daň. Jak ale asi dopadne potřebné uznávání lékařských diplomů, kvůli kterému jsme od Evropské komise dostali minulý týden přes prsty? Nebo dohoda o energetické bezpečnosti? Je jaderná energie skutečně větší nebezpečí než možnost, že nás někdo ze dne na den odstřihne od dodávek ruské ropy a plynu? A kdo dokáže prosadit „svou“ pravdu v nutné důchodové nebo zdravotní reformě? Ano. Příliš mnoho otázek a příliš málo odpovědí.

Zatím jsme se od politiků v poslední době hodně dozvídali o problémech s přeběhlíky, nedodržování slova a vzájemných antipatiích. Jestli ale bude dnešní daňová soustava platit i příští leden, to je ve hvězdách. S takovým výhledem se těžce plánuje i obyčejná účetní uzávěrka. Mohou se živnostníci spolehnout na vloni zavedené výdajové paušály? Dostanou vůbec domácí zemědělci za letošek nějaké evropské dotace na rozvoj venkova?

Firmy i živnostníky tyhle otázky logicky pálí víc než to, kolik poslanců a koho zradilo. A odpovědí na své otázky se jen tak nedočkají. Vládnoucí koalice bez většinové parlamentní podpory nemůže být totiž ničím jiným než jen pouhým udržováním úřednického

chodu státu.

Slabá pozice vládnoucí koalice se nijak výrazně nemění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít