Hodná holka nestačí

08. listopadu 2007, 11:45 - David Kasl
08. listopadu 2007, 11:45

Najít pirátská CD a DVD umíme, potrestat pachatele nikoliv

Hodná holka, pochválil Dave Mayberry fenku Flo, když v hale ruzyňského letiště označila minulé pondělí mezi proclívanými zásilkami balík s ukrytými CD a DVD. Na hledání optických disků vycvičené fenky Flo a Lucky prokázaly v Česku své schopnosti při ostré akci o prvním listopadovém víkendu. Během razií na tržnicích Asia Dragon Bazar u Chebu a Kravín u Strážného pomohly odhalit více než sedmnáct tisíc pirátských CD a DVD v hodnotě kolem sedmi milionů korun.

Česko pod drobnohledem.

Flo a Lucky jsou jediní dva psi na světě, kteří dokážou „vyčmuchat“ ukrytá CD a DVD. „Jsou schopné odhalit i jediný disk,“ dodává jejich cvičitel Dave Mayberry, který s fenkami pracuje pro americké sdružení Motion Picture Association (MPA). To reprezentuje zájmy největších hollywoodských studií a podporuje protipirátské aktivity po celém světě. „Hlavním důvodem, proč zástupci MPA přijeli České republiky, bylo upozornit na rostoucí problém příhraničního prodeje pirátských CD a DVD,“ říká manažerka pro právní agendu České protipirátské unie (ČPU) Lenka Hečková. Kvůli němu jsme silně kritizováni především ze strany Úřadu obchodního zmocněnce USA.
Ten každý rok na jaře sestavuje takzvaný Watch List - seznam zemí, které dostatečným způsobem nebojují proti porušování práv na ochranu duševního vlastnictví. Česká republika se na něm sice objevila naposledy v roce 2000, nicméně letos ji zařazení minulo jen těsně. Americká asociace nahrávacího průmyslu RIAA a Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI přitom tlačily na zařazení Česka dokonce na Priority Watch List, tedy seznam zemí, kde dochází k porušování těchto práv dochází výraznou mírou, a Česko proto bylo během října podrobeno zvláštnímu procesu hodnocení, takzvanému Out-of-Cycle-Review.
„Rovnou na Priority Watch List nepůjdeme, ale Watch List nám podle mne hrozí,“ varuje Prchalová, i když se zároveň domnívá, že úřad obchodního zmocněnce se nechá i pro příští rok „uchlácholit“. Prchalová upozorňuje, že do akčního plánu vlády ke zlepšení situace se nepodařilo prosadit například větší odpovědnost ze strany pronajímatelů prodejních ploch na tržištích. „Obvykle pronajímají ideální plochu a nevědí přesně, kde má kdo jaký stánek,“ doplňuje Lenka Hečková.
Hlavní úskalí při potírání příhraničního prodeje potvrzuje i ředitel sekce pátrání a dohledu Generálního ředitelství cel Miroslav Nováček: „Celkem se nám daří zajistit padělané zboží, jiná věc je dostat se ke konkrétnímu prodejci a prokázat mu úmyslné spáchání trestného činu.“ Celní správa, policie a Česká obchodní inspekce totiž může jednat jen v rámci zákonného rámce. „V tomto směru je v boji se stánkovým prodejem v podstatě bezmocná, protože trhovci si umějí najít skuliny a obratně jich využívají,“ říká Lenka Hečková z ČPU.

Pokrok pouze mírný.

Podobně se k problému příhraničního pirátství staví i viceprezident sdružení MPA a jeho ředitel pro oblast Evropy, Středního východu a Afriky Halli Kristinsson: „Pozitivní kroky jsme zaznamenali především v oblasti digitálního pirátství, především co se týká akcí proti camcordingu (pachatel nahraje film na kameru a poté umístí nahrávku na internet – pozn. red.). V boji s příhraničním prodejem zatím nevidíme takový pokrok, jaký bychom si představovali.“ Kristinsson upozorňuje, že tržiště mají negativní dopad nejen na ekonomiku České republiky, ale i sousedních států, především Německa a Rakouska. Právě zákazníkům z těchto zemí je přitom určena většina nelegálních filmových kopií, která trhovci prodávají.
„Razie, jichž se zúčastnily Flo a Lucky, ukázaly, že čeští celníci umějí svou práci odvést velmi dobře,“ pokračuje Kristinsson. „Proto také s obavami posloucháme zprávy, že by v Česku mělo dojít k redukci jejich počtu,“ dodává. Jeho nespokojenost se týká spíše regulačních opatření ze strany dalších státních orgánů. „Mám na mysli například kontrolu udělování povolení ke stánkovému prodeji a s tím související hrozbu, že kdyby někdo porušil zákon, mohly by mu úřady povolení odebrat,“ upřesňuje Kristinsson. Závažnost pirátského prodeje podtrhuje zjištěními, že v mnoha zemích plynou peníze z nelegálního obchodu s CD a DVD na podporu organizovaného zločinu.
V loňském roce celníci v Česku zabavili 567 tisíc kusů pirátských CD a DVD. „Letos jsme do začátku listopadu odhalili více než 400 tisíc kusů,“ vypočítává Nováček z Generálního ředitelství cel ČR. „Prodejci jsou přitom stále vynalézavější a běžné metody, které používáme, je třeba obohatit o nové,“ nechává Nováček otevřenou možnost výcviku psů, které celní správa využívá již od 70. let. Pomoci by mohli při odhalování zboží, jež prodejci kamuflují falešnými stěnami s oblečením nebo přepravují v tajných schránkách v automobilech. Jenom „hodné holky“ však k efektivnímu boji proti výrobkovému pirátství nestačí. Bohužel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít