Hluboká orba

05. prosince 2012, 12:00 - Pavel Páral, Euro
05. prosince 2012, 12:00

Takřka bez povšimnutí prošlo zjištění Hospodářských novin, že Evropská komise vynaložila v přepočtu zhruba dvě stě milionů korun na WWWforEurope (Welfare, Wealth and Work for Europe). Spolu s respektovaným Rakouským institutem pro ekonomický výzkum WIFO se na jeho práci podílejí i ekonomové z brněnské Mendelovy zemědělské univerzity. Vymýšlejí nový model sociálního státu.

Výběr českého účastníka vychází patrně z toho, že evropský sociální stát potřebuje rozorat jako meze při združstevňování českého venkova v padesátých letech. Lze se však obávat, že právě to není zadáním, které ekonomové dostali. (HN projekt poněkud neobratně označily za obdobu české Národní ekonomické rady vlády, přestože NERV pracuje zadarmo a zabývá se analýzou a tvorbou doporučení pro vládu, což má nějaký konkrétní význam.) Bruselští úředníci platí za cosi, co má být zřejmě jakousi obdobou pomalu zapomenuté lisabonské strategie, podle níž jsme měli v Evropě dohnat a předehnat USA a stát se vedoucí ekonomickou mocností planety.

Tehdy se tak mělo stát díky podpoře inovací, vzdělávání a sociální soudržnosti. Tenhle letitý dokument je pro současného čtenáře dost humorným textem, a tak možná těch dvě stě milionů korun stojí za vytvoření druhého dílu. I když ti, co se před pár dny v Bruselu pohádali o evropský rozpočet na roky 2014 až 2020, si možná budou myslet něco jiného.

Vraťme se však k ekonomickým modelům, které se v různých částech Evropy dost liší, jak objevně konstatují zúčastnění ekonomové. Šéf WIFO Karl Aiginger se vidí v modelu rakouském, který opravdu poměrně dobře funguje. Škoda že jenom v Rakousku a třeba do Itálie je nepřenositelný. Na šéfa německých berňáků nakonec v Řecku házeli kamení, když jim důvěřivě řekl, že objem administrativy řeckých samospráv v Německu zvládne třetina zaměstnanců.

Prostě k růstu si každá země musí pomoci sama. Pokud chce Evropská komise utrácet za ekonomy, měla by si zaplatit analýzu ukazující, jak Brusel členským zemím brání právě v tom, aby si pomohli sami.


Další komentáře Pavla Párala:

Jedeme na zelenou

Zbytečná Zagorka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na…
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít