Hlinecká éra ETA je u konce

24. února 2012, 05:21 - Zina Plchová
24. února 2012, 05:21

ETA, kterou založil podnikatel Jan Prošvic, patří k nejúspěšnějším českým firmám, nicméně její vlastní výroba elektrospotřebičů v Česku definitivně skončila. V továrně v Hlinsku, kde ETA působila 68 let, zůstane jen 25 pracovníků.

Foto: ETA

První výrobek, se kterým ETA v roce 1943 začínala, byly žehličky, jež se v Hlinsku vyráběly tajně vedle vojenské výroby. Tehdy šlo ještě o podnik s názvem Elektrotechnické akciové společnosti ESA. Následovaly elektrické vařiče, kávomlýnky a topná tělesa. Po znárodnění podniku se v roce 1848 ESA stala součástí koncernu Elektro-Praga a výroba se ještě rozšířila. Stěžejním spotřebičem se ale stal vysavač.

I díky přínosu architekta Stanislava Lachmana vznikla v ETA v dalších desetiletích řada výrobků, které snesou srovnání se světovým designem. Šlo například o kosodélníkovou žehličku ETA 211, která měla špičku vpředu i vzadu, nebo vysavač ETA 402 Jupiter, zařazený mezi 100 ikon českého designu.

Za téměř 70 let výroby prodala ETA zhruba 110 milionů výrobků. Před revolucí hlinecký podnik vyvážel i do zahraničí, například Velké Británie, kde je možné spirálové dvouvařiče ETA najít v domácnostech ještě dnes. Ve Finsku podnik uspěl s vysavači, i když se prodávaly pod značkou Tiger. Pod jinými značkami sloužily české spotřebiče i v Německu, Francii, Rakousku nebo Nizozemsku. Vyváželo se i do Sovětského svazu.

Před rokem 1989 patřila ETA ke 30 největším československým zaměstnavatelům, kde se pracovníci počítali na tisíce. Po revoluci ovšem musel podnik čelit zahraniční konkurenci a počet pracovníků od té doby klesal. Po kuponové privatizaci získaly největší podíly privatizační fondy velkých bank. Podnik v dalších letech omezil výrobu a zahájil restrukturalizaci. V roce 2001 se hlavním vlastníkem podniku stal Plastkov a rozšířil výrobu o klimatizace a součástky pro automobilový a elektrotechnický průmysl. ETA část výroby přesunula do Číny, což znamenalo další propouštění. V roce 2008 tvořil podíl české produkce na tržbách ETA zhruba 35 procent. V té době už podnik patřil investiční skupině Benson Oak Capital, která přišla s další restrukturalizací, ale také s impulzem k novým projektům. Rozšířila se síť elektroprodejen, omladilo se logo, začalo se s projekty, ve kterých designéři upravili spotřebiče pro slabozraké a slepé zákazníky. Za tyto úpravy, pod vedením designéra Zdeňka Veverky, byla ETA oceněna doma i v zahraničí.

V roce 2011 výroba v Hlinsku definitivně skončila. Varné konvice, mixéry a žehličky začala v Česku pro ETA vyrábět firma E technik v Miloticích nad Bečvou, která dodává i konkurenčním společnostem Bosch a Siemens. Společnost ETA loni na podzim koupil zlínský HP Tronic, spolumajitel řetězce Euronics, který dál pokračuje v restrukturalizaci. Začátkem roku 2012 přišly o práci v hlineckém závodě další desítky zaměstnanců. V Hlinsku má ETA od března zaměstnávat 25 lidí, kteří budou pracovat v prototypové dílně, zkušebně a projektovém managementu nových výrobků. Hlinecká éra slavné značky se uzavřela letos v lednu přesunem sídla firmy do Prahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít