Hledáte dlouhodobé nájemníky? Vsaďte na jistotu. - Euro.cz

Přihlášení

Hledáte dlouhodobé nájemníky? Vsaďte na jistotu.

TvůjSprávce,
Hledáte dlouhodobé nájemníky? Vsaďte na jistotu.
Zdroj: TvůjSprávce
Komerční sdělení

Jednou z oblastí realitního trhu nejvíce zasaženou koronavirem, je krátkodobé nájemní bydlení typu Airbnb. To se především v Praze dostalo téměř na nulu. Majitelům zůstaly prázdné byty a musí řešit, co dál. Jsou vlastně dvě cesty. Pronajmout sami nebo přes firmu. Vyplatí se obětovat část zisku za klid a jistotu?

Mnoho bytů, které byly dříve využívány pro krátkodobý nájem se uvolnila k dlouhodobým pronájmům, což zvýšilo celkové množství bytů na trhu a zároveň s tím klesla cena, za kterou se byty pronajímají. V Praze došlo k meziročnímu poklesu o téměř 10 %. V této nelehké době mohou majitelům jejich podnikání významně usnadnit správcovské firmy, které se pronájmem nemovitostí dlouhodobě zabývají a nabízí majitelům řadu služeb.

Nerovný souboj Davida s Goliášem

Nájemní bydlení, především typu Airbnb, dostalo v souboji s koronavirem pořádnou facku. Nebo spíš ránu kladivem. Protivník byl natolik silný a nevyzpytatelný, že tento boj byl tak trošku předem prohraný.

Před pár dny americká společnost Airbnb prohlásila, že bude propouštět čtvrtinu zaměstnanců a ruší velkou část investic. Prostě průšvih. Tento typ ubytování je holt přímo závislý především na zahraničních turistech, kteří z Česka díky viru prakticky zmizeli.

Nejvíce zasaženou oblastí je logicky Praha, zde byla největší koncentrace zahraničních turistů a tím pádem také Airbnb bytů. Jistě bychom našli i další zasažená města, jako třeba Brno či Český Krumlov, ale Praha v tomto ohledu hraje prim. Zde se byty a domy nabízené pro tyto účely vyprázdnily téměř ze sta procent.

Podnikatelé na rozcestí

Těžko v této situaci přešlapovat na místě a plakat nad rozlitým mlékem v podobě prázdného bytu.

Majitelé se ocitli na křižovatce a ve vlastním zájmu museli danou situaci co nejrychleji řešit. Logickým řešením je přechod k dlouhodobějším pronájmům. To se lehce řekne, v praxi to ale tak snadné není. Pokud je majitel nastaven na krátkodobé nájmy, musí být schopný ohlídat si věci, které u krátkodobých nájmů nemusel tolik řešit (především prověřování nájemníků) a zároveň se musí smířit s nižšími výdělky.

V mnoha regionech Česka došlo k poklesu cen nájmů, ale nikde v takové míře, jako v Praze, kde se výrazně projevil právě vliv volných Airbnb bytů. Byty s reálnými výdělky přes 30 tisíc korun měsíčně se teď pronajímají ani ne za polovinu. Nejvýraznější je tento trend na Praze 2, kde došlo k meziročnímu poklesu cen nájmů o 17 %, což je nejvíce z celé České republiky.

Takže ač se nájmy liší jen slovíčkem krátkodobý/dlouhodobý (či střednědobý), ve skutečnosti jde o poměrně rozdílný typ podnikání.

Proto není od věci obrátit se na profesionály z řad správcovských firem, které vezmou veškeré břemeno se zařízením a správou nového nájemního vztahu na sebe.

Pronájem s jistotou a bez starostí

O služby správcovských firem je v současnosti velký zájem. Majitelé se opravdu začínají orientovat na dlouhodobější pronájmy, což potvrzují i data firmy Tvůj Správce, kde došlo v průběhu koronavirové krize k nárůstu poptávky služeb o 200 %.

Správcovské firmy také poskytují tzv. garanci nájmu. Jedná se o nejjistější cestu při plánovaném dlouhodobém pronajímání nemovitostí.

Majitel už si nemusí každý měsíc trhat vlasy v napětí, jestli nájemník zaplatí či nezaplatí. Veškeré problémy řeší firma za něj a garantuje, že vždy dostane své peníze včas na svůj účet. Veškerá rizika a zodpovědnost tedy přebírá na sebe.

„Majitelům chceme poskytnout komfort, protože koupit si nemovitost je investice, a o investici se nemáte starat. Zajistíme majiteli zaplacení nájmu, nemusí řešit starosti s tím spojené a nájemníkům zajišťujeme komfort v bydlení, rychlou reakci a řešení problémů.“ říká Michal Rambousek, zakladatel portálu www.tvujspravce.cz.

Většina správcovských firem také reflektuje situaci na trhu s nemovitostmi a pružně na ni reaguje. A to tím způsobem, že pokud se nájmy zvyšují, spravedlivě a v poměru se také zvyšuje výše příjmů pro pronajímatele.

Pokud tedy stojíte před nelehkou volbou, zda se vydat cestou dlouhodobých pronájmů, pak vám budou správcovské firmy velmi dobrým a spolehlivým partnerem.