Hledání ztracené půlmiliardy

27. listopadu 2008, 17:00 - Martin Horňáček
27. listopadu 2008, 17:00

Policie provedla razii kvůli podezření z podvodů a ze zpronevěry

Situace kolem realitních společností Immofinanz a Immoeast a banky Constantia Privatbank (CPB) začíná připomínat krimi. Minulé úterý prohledala jejich centrály rakouská hospodářská policie kvůli podezření z podvodů a ze zpronevěry. Prohlídce předcházely výslechy na státním zastupitelství. Podle informací deníku Die Presse údajně vypovídal někdejší šéf těchto firem Karl Petrikovics a bývalý člen představenstva Immofinanz zodpovědný za finanční řízení Christian Thornton, který společnost opustil teprve před několika dny. Jsou podezřelí z nestandardních finančních toků mezi zmíněnými třemi společnostmi v době šéfování Petrikovicse. U některých z bývalých manažerů CPB a Immofinanz se podle deníku Der Standard uskutečnily domovní prohlídky. V případu propojení realitních firem s CPB se postrádá 520 milionů eur, které byly ze společnosti Immoeast vyvedeny v loňském roce (viz EURO 47/2008).

Špatný dohled Ve hře přitom nejsou jen žaloby proti někdejšímu managementu CPB, ale dokonce proti rakouské instituci dohlížející na finanční trhy s názvem FMA. O náhradu škody ji chce zažalovat nově vzniklý Spolek pro vyrovnání na finančním trhu (VFA). Ten je tvořen poškozenými drobnými investory, kteří obviňují FMA z pochybení právě v kauze CPB a Immofinanz. „FMA investory nedokáže ochránit. Buď nereaguje vůbec, anebo příliš pozdě, špatně či slabě,“ řekl deníku Der Standard člen představenstva VFA Philipp Buchner. Spolek již zřídil vlastní internetové stránky i bezplatnou telefonickou linku a nyní hledá další poškozené investory. První žaloba se dle Buchnera před soudem objeví za pár týdnů. VFA hodlá jednotlivé procesy financovat a v případě úspěchu má obdržet třicet procent přiznaných náhrad. Navíc se spolek chce věnovat i určité prevenci. „Pět procent našich výnosů věnujeme na vzdělávání pracovníků FMA,“ řekl listu Buchner. FMA nechtěla obvinění komentovat, ale podle zakladatelů VFA prý již kvůli podobnosti vzájemných názvů sama pohrozila žalobou.

Potřebují sto milionů Skupina Immofinanz přitom čelí kromě vyšetřování svých někdejších vrcholových manažerů ještě dalšímu zásadnímu problému – do konce letošního roce bude potřebovat více než sto milionů eur k zajištění likvidity. Situaci se nyní snaží vyřešit banky, které společnostem Immofinanz a Immoeast poskytly úvěry v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Proto banky přišly s plánem na vydání dluhopisů směnitelných za akcie, a navíc chtějí do záchrany obou realitních firem zapojit rakouský stát. Ten by si prostřednictvím své společnosti Bundesimmobiliengesellschaft (BIG) měl koupit ty nemovitosti, které si nyní od Immofinanz pronajímá, a zaplatit za ně dvě až tři sta milionů eur. Takové řešení je o to pikantnější, že BIG měla původně v úmyslu nemovitosti spíše prodávat. Další zajímavostí je, že Karl Petrikovics, který dlouhá léta stál v čele firem Immofinanz, Immoeast a Constantia Privatbank, byl donedávna i předsedou dozorčí rady BIG. Přes zmíněná propojení reagovala státní společnost BIG na nabídku Immofinanz zdrženlivě. Její ředitel Christoph Stadlhuber řekl deníku Die Presse, že rozhodně nechce koupit všechny nabídnuté nemovitosti a že celková cena bude výrazně nižší než dvě stě milionů eur.

BOX
Propojení do Česka Napjatá situace ve skupině Immofinanz má vliv i na další společnosti, které byly propojeny s bankou CPB. Jde především o nizozemskou společnost Constantia (Constantia B.V.), jež je mateřskou společností výrobce obalů z papíru, lepenky a hliníku Constantia Packaging a donedávna držela i stoprocentní podíl v CPB. Přitom právě Constantia B.V. poskytla rakouskému investorovi Rudolfu Friesovi opci, na jejímž základě od něj vykoupí akcie Immofinanz po sedmi eurech kus, přitom jejich kurz na burze činil k 25. listopadu 0,36 eura. Nizozemská společnost sice platnost Friesových nároků popírá, přesto se dle informací deníku Der Standard rozhodla k prodeji 25 až 30 procent Constantia Packaging. Součástí této skupiny s obratem, který má letos přesáhnout dvě miliardy eur, jsou i společnosti Duropack Bupak Obaly a Duropack Bupak Papírna v Českých Budějovicích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít