Hledání zaměstnání jako hra. StartupJobs spouští interaktivní aplikaci, na jejímž konci si práce najde vás - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hledání zaměstnání jako hra. StartupJobs spouští interaktivní aplikaci, na jejímž konci si práce najde vás

,
Hledání zaměstnání jako hra. StartupJobs spouští interaktivní aplikaci, na jejímž konci si práce najde vás
Zdroj: StartupJobs
  • Prostřednictvím simulační hry si uchazeč může otestovat komunikační a vůdcovské dovednosti

  •  Podle výsledků mu pak platforma bude doporučovat adekvátní pracovní nabídky

  • Ke spuštění hry je potřeba prémiový účet, z který se ale neplatí

Desítky prohlédnutých stránek a jen pár nabídek, které alespoň zhruba splňují vaši představu o ideálním zaměstnání. Najít si snovou práci vyžaduje spoustu času, hodně trpělivosti a hromadu kompromisů. Český portál StartupJobs se snaží léty zaběhlou rutinu obměnit a dokázat, že hledání nového profesního uplatnění nemusí být nudné ani příliš těžké. Jeho nová aplikace umožňuje, aby si ideální práce nakonec našla vás, a ne naopak.

StartupJobs nově sazí na software schopný spárovat jednotlivé pracovní nabídky s konkrétními uchazeči tak, aby se k sobě obě strany co možná nejvíc hodily. Využívá k tomu údaje poskytnuté samotným kandidátem i speciálně navrženou simulační hru, která dokáže vyhodnotit jeho dovednosti a osobnost.

„Naším cílem je posouvat HR neustále dopředu, to se nám díky novým technologiím daří,“ tvrdí zakladatel a šéf StartupJobs Filip Mikschik. „Nebojím se říci, že matching kandidátů je revoluční krok v této oblasti.“ Nová funkce je podle něj jedním ze základních pilířů, jež budou tvořit moderní a digitální HR.

Jako ve skutečné firmě

Hra je primárně orientovaná na leadership, s nímž na pracovišti přijdou nejčastěji do styku manažeři. Vžijete se v ní do role nově příchozího šéfa firmy s několika zaměstnanci, která se právě stala součástí nadnárodní společnosti. Vaším cílem je zařídit její restrukturalizaci a proměnu v prosperující podnik. Aplikace vám předloží konkrétní cíle a nasimuluje takové situace, kterým musí manažeři v reálném světě doopravdy na denní bázi čelit. Ať už jde o firemní plánování, způsob jednání se zákazníky nebo konflikty mezi podřízenými.

 

Hra se odehrává v prostředí virtuální firmy, ve které musí uživatel coby nově nastupující ředitel řešit nejrůznější úkoly každodenního rázu
Hra se odehrává v prostředí virtuální firmy, ve které musí uživatel coby nově nastupující ředitel řešit nejrůznější úkoly každodenního rázu

Problémy řešíte výběrem z několika nabízených možností. Podle toho aplikace v průběhu hry vyprofiluje vaše skutečné kompetence, na jejichž základě vám platforma StartupJobs začne „předhazovat“ adekvátní pracovní nabídky. Zároveň ale hra může posloužit jako cenná zpětná vazba. Uchazeč se dozví, na čem je a kde má prostor pro zlepšení.

„Běžně takové simulační hry přijdou na sumu v řádu tisíců, ale jelikož chceme posouvat StartupJobs pořád dopředu a nabízet ten nejlepší servis, tak jsme spuštění hry podmínili jen profilem na portálu,“ říká Mikschik.

Pohovor s robotem. Zaměstnance už v některých firmách vybírá umělá inteligence

Aby si mohl uživatel hru zahrát, potřebuje prémiový účet. Ten je navzdory svému označení bezplatný. Stinnou stránkou je, že aby jej mohl člověk získat, musí si u současného, případně předešlého zaměstnavatele nechat svoji pracovní zkušenost ověřit – konkrétně některým z podřízených či nadřízených kolegů. To se může ukázat jako problematické ve chvíli, kdy nechcete, aby o vašem úmyslu změnit zaměstnání kdokoliv z firmy věděl. Také je potřeba vyplnit všech pět klíčových a vedlejších dovedností, což může trochu svádět k tomu, aby si uživatel vybral z nabídky i ty, které reálně neovládá. Na druhou stranu, lidé mají sklony nadsazovat své zkušenosti i v běžných životopisech.

Dovednosti, které  uvede, si může zájemce hned otestovat. Jednak kvůli sobě, jednak kvůli potenciálnímu zaměstnavateli. Nabízejí se jazykové testy, testy z finanční gramotnosti, znalostí sociálních sítí a mnoho dalšího – vše v závislosti na tom, s jakými obory přišel člověk během své profesní kariéry do styku a čemu podle vlastního úsudku rozumí.

Projekt StartupJobs se specializuje na mladé nebo začínající firmy. Vznikl v roce 2012 zásluhou Filipa Mikschika, o šest let později začal být aktivní rovněž v sousedním Polsku. Za celou dobu existence pomohl najít práci více než 20 tisícům lidí. Kromě samotných nabídek nabízí svým uživatelům i informační servis zaměřený právě na svět startupů.