Hledání rozumných omezení

04. prosince 2007, 15:43 - Karel Hvížďala
04. prosince 2007, 15:43

V Německu se diskutuje o budoucnosti politických stran

V německých médiích se vede diskuse o tom, jaká politická strana má budoucnost a jaká už nikoli. Tento sloupek je pokusem o její shrnutí.
Po implozi komunismu či socialismu zachvátila svět radikální tržní vlna kapitalismu, která se nevyhnula ani Latinské Americe, Jižní Asii a zcela na okraj vytlačila témata jako sociální vyrovnání a práva zaměstnanců. Na tento vývoj neuměla naše civilizace najít žádnou odpověď, byla zaskočena. Dnešní situace stojí na dvou zdánlivě protichůdných premisách. Za prvé: globalizace trhů je perfektní, a není možné už učinit krok zpět. Za druhé: Vlna radikálního tržního kapitalismu, která podporovala a urychlovala globalizaci, došla k jistým hranicím, kdy už nebudí u lidí žádné nadšení. Lidé v ní naopak spatřují ohrožení. Jen politická strana, která bude umět odpovědět na tuto potřebu společnosti, bude mít lepší vyhlídky na úspěch.
V Německu se politologové domnívají, že unionistické strany to být nemohou, protože vsadily na radikální tržní hospodářství. Krajní levice to nemůže být, protože globalizaci nevzala ani na vědomí a žije v zajetí myšlenkových struktur sedmdesátých let. Šanci mají Zelení, kteří se už jednou etablovali v politice jen díky tomu, že v ekologii odhadli téma budoucnosti. Pokud se jim to podaří podruhé, mohli by samozřejmě ještě získat na síle. Zatím se ale spíše hádají jako v Česku. Sociální demokracie má podobnou šanci, ale zatím není modernějšího myšlení schopna. Jen se pohodlně uvelebuje ve starých konceptech. Základní otázka proto zní: Jak můžeme globálně působícímu kapitálu dát globální rámec, tedy rozumná omezení?
Evidentní je, že takový úkol už nemůže plnit žádný národní stát, musí to být jedno z hlavních budoucích zadání Evropské unie. Zatím jsou ještě naše národní státy zodpovědné za „veškeré zboží“ a unie jen za to, co „zboží“ není: bezpečnost, vzdělání… V budoucnu bude muset najít právě Evropská unie odpověď na výše položenou otázku a hledat nějakou rovnováhu mezi právním a sociálním státem. Která strana to co nejrychleji pochopí, bude to umět jasně artikulovat a přesvědčí o tom své občany, bude mít největší šanci na získání politických bodů. To platí i o nás.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít