Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hledání jehel v kupce sena

06. února 2006, 00:00 - BARBORA MACHKOVÁ
06. února 2006, 00:00

PŮJČOVNY POČÍTAČŮ Počítač je doslova dobrý sluha, ale zlý vladař. Panování výpočetní techniky si sice nepřipouštíme, ale jakmile se s naším počítačem něco stane, připadáme si jako bez ruky. Právě pro takové případy existují firmy, které vám počítač nebo notebook zapůjčí.

PŮJČOVNY POČÍTAČŮ Počítač je doslova dobrý sluha, ale zlý vladař. Panování výpočetní techniky si sice nepřipouštíme, ale jakmile se s naším počítačem něco stane, připadáme si jako bez ruky. Právě pro takové případy existují firmy, které vám počítač nebo notebook zapůjčí.

Předpovědi odborníků, že se brzy neobejdeme bez výpočetní techniky, se naplňují. Vysoký stupeň závislosti na počítačích mimo jiné vykazuje i podnikatelská obec, a běda, když počítač nečekaně vypoví službu.

Než se computer vrátí ze servisu, práce stojí, termíny běží a obchodní partneři ztrácejí trpělivost. Ale důvod, proč vyhledat půjčovnu výpočetní techniky, může být prostší: momentálně nemáte peníze na nákup notebooku, ale brzy jej budete potřebovat na služební cestu.

PŮJČOVEN JE MÁLO

Přestože je půjčování výpočetní techniky v západním světe naprosto běžné, v tuzemsku nejsou půjčovny příliš rozšířeny. Doporučujeme je hledat ve větších městech. Vodítkem může být prodejna výpočetní techniky, váš počítačový správce nebo internet. Nejčastěji pomůže vaše servisní firma, která vám po dobu opravy zapůjčí náhradní notebook.

„Ano, půjčujeme počítače, ale jen omezeně a pouze pro naše smluvní klienty,“ odpovídá zástupce firmy www.sof-it.cz, která se specializuje na prodej a servis. „Tato služba není pro širokou veřejnost,“ zdůrazňuje. My jsme při našem testování zvolili variantu internet a zjistili, co všechno zákazníka čeká při zapůjčení počítače a co ho naopak mine.

Najít společnost, která by vám pronajala počítač, není mimo hlavní město snadné. Doporučujeme obvolat několik servisních firem a ptát se po nejbližší půjčovně. Specializované firmy vám pronajmou notebook na libovolné množství dnů s tím, že čím déle máte jejich zařízení, tím je cena nižší. Rozdíl činí až padesát procent.

Když jsme v písecké firmě Neotech zmínili, že bychom rádi asi pět notebooků na více dní, okamžitě nás odkazovali na ředitele. „Domluvíte si s ním přesné podmínky a pravděpodobně vám sníží osmdesátiprocentní zálohu z hodnoty počítačů,“ ujišťoval nás mužský hlas na druhém konci drátu.

REZERVUJTE PŘEDEM

Od všech půjčoven jsme slyšeli doporučení námi vybranou techniku předem telefonicky rezervovat. „Před veletrhem Invex rozpůjčujeme plně všechny sestavy. Přijdou i velké firmy, pro které by nebyl problém investovat do nákupu počítačů. Jenže ony využijí větší množství nooteboků jen dvakrát do roka, technika by mezitím zestárla, tak raději jejich zástupci chodí k nám a vědí, že jim poskytneme moderní zařízení,“ říká jednatel firmy Macwell Vladimír Kesl.

Ve všech případech ale musíte počítat s plnou zodpovědností za vzniklé škody, poničení, ztrátu nebo krádež. Půjčit lze jak samostatný počítač, tak libovolné příslušenství dle nabídky. Ta je často rozšířená na další techniku jako například digitální fotoaparát, flash disk, DVD přehrávač či promítací plátno. Co se týče výpočetní techniky, lze si vybrat různé operační systémy. Parametry notebooku se dozvíte při zapůjčení konkrétního kusu a lze vybrat přesně to, co vyžadujete pro svou práci.

PŘIPRAVTE SI TUČNOU ZÁLOHU

Než si počítač odnesete, složíte zálohu. Ta se pohybuje mezi 50 a 100 procenty jeho ceny. Někdy se však obchodník snaží zákazníkovi vyjít vstříc. Třeba společnost T. R. I. na svých stránkách inzeruje nutnost složit sedmdesátiprocentní zálohu ceny dané techniky, ale do telefonu nám její pracovník Pavel Matějka řekl, že od firem zálohu nevyžadují. „V případě zájmu vám notebook přivezeme po Praze zdarma,“ dodává Matějka, ačkoli stránky firmy účtují devět korun za kilometr.

Záloha i cena pronájmu záleží na typu počítače. To nám potvrdil jednatel firmy Macwell, která má trefný web www.computerhire.cz. „Poskytujeme zákazníkům moderní sestavy v hodnotě několika desítek tisíc, takže po špatných zkušenostech z minulosti jsme zavedli stoprocentní zálohu z ceny počítače. Někdy nám stačí výpis z trestního rejstříku, ale ono je to dost individuální. Už podle vizáže a chování člověka odhadneme, zda mu sestavu vůbec můžeme zapůjčit,“ přiznává určitou diskriminaci zákazníků Vladimír Kesl.

Rozdíly v podmínkách zapůjčení panují i v rámci jednotlivých poboček. Firma Orange & Green Solutions ve své pražské centrále tuto službu vůbec nenabízí, zatímco v Brně a Plzní ano - vždy za rozdílné ceny.

Pokud se tedy rozhodnete na veletrh, prezentaci, služební cestu nebo dovolenou zapůjčit výpočetní techniku, zjistěte si, zda je to ve vašem regionu vůbec reálné. Pokud není, nezbývá než si udělat výlet do hlavního města.

PRAKTICKÁ RADA CO BUDETE POTŘEBOVAT:

Fyzická osoba - dva doklady totožnosti

Právnická osoba - výpis z obchodního rejstříku

 • Trvalé bydliště v České republice
 • Složení zálohy z ceny techniky
 • Zamluvit techniku předem

CENY PŮJČOVNÉHO POČÍTAČŮ A NOTEBOOKŮ

Společnost PobočkaPůjčovné počítač Půjčovné notebookZáloha
 Macwell  Prahaod 1500* Kč2000-3500* Kč100 %
 Neotech Písek 100 Kč200 Kč80 %
 Orange & Green Solutions Brno500 Kč400 Kč50 %
 Orange & Green Solutions Plzeň 690 Kč790 Kč 100 %
 T.R.I. Praha860-1210 Kč|1390-1740není

Poznámka: Ceny půjčovného jsou orientační. Počítají se za den a kus. * Cena za týden. ** Cena včetně DPH.


Čtěte také

 Google

Google sabotoval konkurenční prohlížeče, tvrdí bývalý šéf vývoje Firefoxu

Na to, že se Google systematicky chová nepřátelsky vůči konkurenčním prohlížečům,…

19. dubna 2019

 Jiří Fajt

Fajt opakovaně porušoval zákon, hájí Staněk jeho odvolání

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt podle ministra kultury Antonína…

19. dubna 2019

 Diesel, ilustrační foto

Češi zanevřeli na diesely, jejich podíl klesne až ke 20 procentům

Podíl nových aut s dieselovým motorem prodávaných na českém trhu by se mohl během…

19. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
 • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

 • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

 • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

 • Strašák jménem volatilita

 • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

 • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

 • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

 • Začnou přibývat nezaměstnaní?

 • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče