Hledáme dodavatele výstroje, motorek a radarů

07. listopadu 2005, 00:00 - ERICH HANDL
07. listopadu 2005, 00:00

NÁMĚSTEK POLICEJNÍHO PREZIDENTA PAVEL BOUBERLE: Chcete dodávat své výrobky policii? Další šanci získáte v nejbližší době. Jaké jsou možnosti byznysmenů dělat obchody s rukou zákona? Na podrobnosti jsme se zeptali náměstka policejního prezidenta Pavla Bouberleho.

|| NÁMĚSTEK POLICEJNÍHO PREZIDENTA PAVEL BOUBERLE:

Chcete dodávat své výrobky policii? Další šanci získáte v nejbližší době. Jaké jsou možnosti byznysmenů dělat obchody s rukou zákona? Na podrobnosti jsme se zeptali náměstka policejního prezidenta Pavla Bouberleho.

* O jakých zakázkách se nyní rozhoduje? Budou se podnikatelé moci ucházet jen o dodávky v oblasti drobného majetku, nebo i velkých investic? Nejprve je nutné upřesnit, že v rámci policie jsou nákupy rozděleny na centrální a krajské. V rámci centrálních nákupů se pořizuje zejména majetek, který je unifikován a standardizován. Jedná se zejména o nákupy zbraní, výstrojních součástek, aut, speciální techniky a podobně. Vedle toho realizujeme celou řadu dalších nákupů majetku a služeb, na úrovni jednotlivých krajských správ. Jedná se například o výstavbu budov, jejich opravu a údržbu, nákup nábytku, kancelářské techniky, běžné opravy, nákup pohonných hmot či pronájem datových sítí. Onákupech investičního majetku se rozhodujeme již v květnu běžného roku. O druhé skupině, tedy o nákupech drobného dlouhodobého majetku, rozhodujeme právě nyní. Dodavatelé se samozřejmě mohou přihlásit do jakéhokoli vyhlášeného výběrového řízení, bez ohledu na to, o jakou skupinu majetku nebo službu se jedná, a to nehledě na to, zda jej policie vyhlašuje centrálně, nebo na úrovni krajských správ. * Co přesně si má laik pod heslem drobný dlouhodobý majetek představit? Patří sem celá řada věcí, jejichž pořizovací cena nepřesáhne čtyřicet tisíc korun - například výstroj, obuv, výzbroj, krimitechnika, fototechnika, ochranné pomůcky a podobně. V rámci centrálních nákupů ale nakoupíme třeba i ponožky. * Na tyto věci už přeci dávno máte své osvědčené dodavatele. Dodavatele v současné době samozřejmě máme. Na nové dodávky ale vždy vyhlašujeme výběrové řízení. Ostatně, ukládá nám to i zákon o veřejných zakázkách. Každou nabídku pak posuzuje jmenovaná komise, a ta má povinnost rozhodnout tak, aby nákupy byly pro policii co nejefektivnější. Každý má tedy šanci se do vypsaných výběrových řízení přihlásit. Komu se podaří konkurovat cenou, kvalitou a dalšími službami, bude mít úspěch. * Jaké další věci budete ještě nakupovat? Ještě letos budou vypsána výběrová řízení například na motocykly pro dálniční oddělení Policie ČR a na laserové ruční měřiče rychlostí (radary). Vlastní realizace nákupu se sice uskuteční až v příštím roce, ale soutěže začnou již tento rok. V příštím roce pak budou realizovány další nákupy zejména v oblasti výstroje, výzbroje, dopravních prostředků a materiálu foto kino. * Kolik chcete na výše zmíněnou výbavu věnovat peněz? Celkovou sumu vám neřeknu, ale až na jednotlivé položky máme samozřejmě plánované výdaje vyčísleny. Například za výstroj jsme letos utratili 160 milionů korun a podobně tomu bude i příští rok. Pro zabezpečení kontroly dodržování bezpečnosti v dopravě (především na dálnicích) je nutné pořídit odpovídající techniku. Proto budeme vyhlašovat veřejné zakázky na nákup motocyklů a radarů v celkové částce převyšující 50 milionů korun. * Neustále čtu, že policie nemá na nic peníze. Budete na to všechno mít?

Je pravda, že rozpočty policie jsou již několik let v deficitu. Neustále dochází k růstu stávajících výdajů (změna DPH, energie, pohonné hmoty), ale vznikají i výdaje nové, které policie nemůže ovlivnit. Naposledy to byly například poplatky za televizi a rozhlas. Na krytí těchto zvýšených výdajů potřebné finanční prostředky většinou nedostaneme, nebo v omezené výši. Přesto děláme vše proto, abychom neměli nedostatek tam, kde se jedná o vlastní denní policejní výkony. Činnost policie nesmí být ohrožena. To na druhé straně znamená, že každý rok omezujeme například nákupy nábytku do kanceláří a kancelářské techniky nebo finanční prostředky určené na údržbu budov. Proto například některé naše nemovitosti vypadají tak špatně. Peníze na opravy sice každý rok plánujeme, ale nakonec je vždycky musíme přesunout třeba na úhradu výdajů, které bezprostředně souvisí s výkonem, například na zaplacení telefonních poplatků nebo na nákup zimního obutí našich aut. Jak jsem již uvedl, na položky související s výkonem musí vždy zbýt.

* Jenže letos vám hodně spolkne dražší benzin a nafta. Není to přeci jen příliš optimistické, plánovat třeba nové radary?

Kvůli financování pohonných hmot jsme se již obrátili na ministerstvo vnitra a žádáme, aby rozdíl hradilo z rezervy. Nějaké finanční prostředky jsme už dokonce dostali. Ale nejsou to jen paliva. Třeba poplatky za televizní a rozhlasové vysílání nás budou příští rok stát o 10,9 milionu korun více, než letos. Nárůst cen energií představuje v roce 2006 další neplánované výdaje.

* Jaké máte na dodavatele požadavky, respektive jaké podmínky musí zájemce o dodávky formálně splňovat? Co budete od vítězů výběrových řízení požadovat? Všechny základní požadavky a podmínky, které musí dodavatel splnit v rámci výběrového řízení, jsou uvedeny v příslušném zákoně. Kromě toho si v rámci zadávací dokumentace policie stanovuje některé další požadavky, které vždy odvisí od charakteru dodávaného materiálu, strojů, zařízení nebo služeb. Nelze proto paušálně vyjmenovávat požadavky bez vazby na konkrétní soutěž. Mohu však říct, že vždy vyžadujeme kvalitu, přiměřenou cenu, solidní přístup k plnění dodávek, spolehlivost a dodržování dohodnutých dodacích lhůt. V případě dodávek strojů a zařízení i dostatečný servis, který by měl zohledňovat například uspořádání policie v rámci republiky. Vzhledem k tomu, že se snažíme minimalizovat skladové zásoby, měly by být dodací lhůty co nejkratší, i když vždy je nutné vyjít z technologických možností realizované dodávky. Požadavek na dodací lhůtu je vždy uveden v zadávací dokumentaci příslušné soutěže. * Kde se podnikatelé můžou o vašich požadavcích dozvědět?

Všechny informace o vyhlašovaných veřejných zakázkách dáváme v souladu se zákonem na takzvanou Centrální adresu (o Centrální adrese jsme psali v Profitu č. 44/2005). Co se týče podmínek, jsou vždy uvedeny v zadávací dokumentaci. A to jak ty, které taxativně určuje zákon o veřejných zakázkách, tak i další, požadované policií. Zájemcům doporučuji si výše zmíněný zákon předem nastudovat. Kandidáti u nás často pohoří jen kvůli tomu, že nesplní některou z předepsaných náležitostí, například nedodají živnostenský list. A my tak kvůli formálním chybám někdy přicházíme o kvalitní dodavatele, protože bez náležitostí, které určuje zákon, je prostě nemůžeme zařadit do výběrového řízení.

Ing. PAVEL BOUBERLE (41) Foto popis| Vystudoval střední ekonomickou školu v Berouně, poté Vysokou školu dopravy a spojů, kterou absolvoval v roce 1986. Pracoval na různých pozicích v dopravě a bankovnictví. V roce 2000 se stal ředitelem odboru účetnictví a statistiky na ministerstvu vnitra. V roce 2004 vyhrál konkurz na funkci ekonomického náměstka policejního prezidenta. Mluví anglicky, je ženatý a má dvě dcery. CO POLICIE POTŘEBUJE?

Pracovníci Policejního prezídia dokončili sestavování plánu nákupu pro příští rok ve vybraných oblastech majetkového vybavení policie. Půjde především o výstroj, výzbroj a další speciální vybavení, které se nakupuje centrálně. Jedná se jak o drobný dlouhodobý hmotný majetek s pořizovací cenou do čtyřiceti tisíc korun, tak i o majetek s cenou nad touto částkou, dříve označovaný jako investiční. O aktuálních zakázkách se včas dozvíte v Profitu.

Podrobnosti najdete na www.profit.cz//

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít