Hledá se řešení pro oddlužení Kongresového centra Prahy

26. července 2011, 17:11 - JUDr. Petr Hulinský, Ph.D.
26. července 2011, 17:11

V letním prázdninovém období proběhla tiskem zpráva o tom, že Praha se i nadále propadá v žebříčku kongresových evropských měst na rozdíl od Vídně, která si upevňuje pozici lídra v této oblasti.

Foto: Profimedia.cz

Zpráva proběhla bez povšimnutí, bez komentářů - v pouhém konstatování. Zanedlouho pražští radní schválili cenově zvýhodněnou jízdenku pražskou dopravou pro účastníky kongresu. Jakoby nejdřív zahřmělo a teprve potom zablesklo.

Pražská kongresová turistika po letech slávy ve znamení kongresu Mezinárodního měnového fondu a později NATO stojí na okraji zájmu evropských, ale i světových pořadatelů kongresů. Nesporně k této skutečnosti přispívají i periodicky se opakující informace o finanční krizi Kongresového centra Prahy a o neschopnosti splatit dluhy, které vznikly přestavbou centra pro konání kongresu MMF.

K důvěře zákazníků takové informace jistě nepřispívají. Stejně jako skandál s firmou ProMoPro, která zajišťovala ozvučení akcí v Kongresovém paláci při průběhu předsednictví České republiky v Evropské unii.

V nedávných dnech obdržel finanční výbor Zastupitelstva hl. města Prahy k projednání projekt možného budoucího řešení oddlužení Kongresového centra Prahy. Finanční výbor ZHMP se problematikou možného oddlužení KCP pravidelně zabývá a po prvním seznámení se domnívám, že předložený návrh je jedním z možných řešení. Přesto se nemohu ubránit konstatování, že k  řešení oddlužení KCP se musí aktivně spojit Praha s Ministerstvem financí.

Opakovaně připomínám, že náklady, které vznikly rekonstrukcí  a dostavbou KCP před zasedáním MMF, nebyly náklady města Prahy. Stát potřeboval vytvořit odpovídající prostor pro světová zasedání. Stát inicioval dostavbu a rekonstrukci, tíhu nákladů však ponechal na KCP a potažmo na jeho zřizovateli, tj. městu Praze.

Praha v této chvíli nabízí, že odprodejem pozemků a části budov je připravena podílet se na oddlužení. Stejnou vůli by však měl projevit i stát, který se rozhodujícím způsobem podílel na zadlužení KCP. Hlavní město si chce i nadále areál spravovat a v  samotném objektu Kongresového centra posilovat rozvoj kongresové turistiky, která se významně promítá nejen do rozpočtu města, ale i do řady návazných podnikatelských subjektů. Jsem přesvědčen, že jedině ve společném řešení Prahy a MF je možné dosáhnout oddlužení Kongresového centra. Je všeobecně známo, že KCP bez nutnosti placení dluhů z minulosti je hospodářsky i finančně soběstačné. Pro úplnost připomínám, že na dostavbu a rekonstrukci KCP bylo v letech 1998 – 2000 vynaloženo 4,1 miliardy korun. V současné době zbývá uhradit dluh ve výši 2,07 miliardy korun do konce roku 2014.

Řešení vidím v odprodeji  majetku KCP nepotřebného k provozu hlavní kongresové budovy, který by přinesl zhruba polovinu dlužné částky. Zbývající část dluhu je v řešení MF a státu. Za přínosný považuji i návrh obsažený v předloženém projektu, který do budoucna počítá s rozšířením výstavních ploch při hlavní kongresové budově. Realizace tohoto záměru by nejen zvýšila příjmy KCP, ale byla by i řešením pro koncepci veletržního rozvoje hl. m. Prahy.

Autor je předsedou finančního výboru ZHMP.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít