Hledá se pán polí, lesů, vod a strání

04. června 2010, 12:42 - Táňa Králová
04. června 2010, 12:42

O venkovské ministerstvo se budou nejspíš přetahovat ODS a TOP 09

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) coby ministr a šéf Potravinářské komory Miroslav Toman jako jeho pravá ruka. Tomuto obsazení zemědělského resortu, kterému fandil agrární magnát Andrej Babiš, voliči nenahráli. O to, kdo se ujme ministerstva zemědělství (MZe), které opanuje i lesní a vodní hospodářství včetně státních podniků Lesy ČR a pěti povodí, se zřejmě budou přetahovat ODS a TOP 09. Lídr ODS Petr Nečas v takzvaném kompetenčním týmu ustaveném před volbami sice zemědělství úplně pominul, ale to neznamená, že strana nebude chtít na pražský Těšnov vyslat svého člověka. Dosah na venkov i bohatý přítok peněz z veřejných zdrojů spojených s MZe nepochybně vnímá i vůdčí tandem TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Jaké adepty pro agrární křeslo mají oba koaliční partneři v záloze?

Nominace ODS

Téměř jistě to nebude první místopředseda ODS David Vodrážka, který míří na ministerstvo životního prostředí. Některá média totiž k zelenému ministerstvu přiřazovala zemědělství. Tuto oblast pokrýval ve straně Petr Gandalovič, který se však na MZe určitě nevrátí. Pokud by ODS chtěla sáhnout po straníkovi, který se orientuje v zemědělství, mohl by na Těšnov přijít Jiří Papež. Ve sněmovně teď zahajuje už páté volební období a v posledním byl předsedou zemědělského výboru. Resort si hlídal už jako stínový ministr. O Papežově nakročení na MZe lze soudit ze složení pracovního týmu, který připravuje návrh koaliční smlouvy pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova. Spolu s Vodrážkou ji sepisuje Papež a Václav Mencl.
V souvislosti s možným šéfem agrárního resortu zaznívá i jméno Radim Zika. Spojení se nabízí, protože zaštiťoval vizi občanských demokratů pro venkov. Dopustit na Ziku nedají zemědělci z Libereckého kraje, kde byl náměstkem hejtmana a pod palcem měl právě venkov. Mladý politik se spokojí s tím, že za této povolební konstelace může pokračovat jako ředitel Pozemkového fondu. V kuloárech lze zaslechnout i jméno Stanislav Němec. Tento bývalý poslanec a donedávna předseda Asociace soukromého zemědělství by však byl nestravitelný pro Agrární komoru. Vlivná lobbistická organizace se musí smířit s tím, že v čele MZe nebude mít svého „koně“ z levého politického spektra. Chce aspoň „silnou a respektovanou osobnost, která by problematiku resortu znala“.

TOP zájmy

Za TOP 09 se jako o adeptovi na vedení MZe spekuluje o starostovi Čeladné Pavolu Lukšovi. Dřívější místopředseda KDU-ČSL dal vale lidovcům přesně před rokem. Lukša byl náměstkem moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského (ODS) a dohlížel na dopravu a životní prostředí. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek míří výš než do křesla ministra zemědělství. Pokud by mu však nevyšel návrat na finance, nedá se vyloučit ani jeho nástup na MZe. Teoreticky by tam mohl zůstat Karel Tureček, který je nyní náměstkem úřednického ministra Jakuba Šebesty. Ač byl bývalý lidovec Tureček druhý na kandidátce TOP 09 v Jihočeském kraji, do sněmovny se nedostal. Ve vládě se také bude hledat křeslo pro člena vyjednávacího týmu „topky“ a předsedu hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka, kterému by pasovalo ministerstvo pro místní rozvoj. S jeho slučováním s MZe, které slibuje ODS, to zatím nebude nijak horké. Aktuální rozhodně není ani spojení zemědělství se životním prostředím, jež mají ve volebním programu Věci veřejné. Vzhledem k protichůdným kompetencím obou resortů je ostře proti Kalousek.
Velké provětrávání zřejmě nehrozí na šéfovských postech ve fondech a úřadech spadajících pod MZe. Často jsou tam lidé z Gandalovičovy éry, které jeho nástupce Šebesta nominovaný ČSSD ponechal ve funkcích. Do oranžova však důsledně přebarvil dozorčí rady všech pěti podniků povodí a Budějovického Budvaru. Časem tyto dozorčí orgány zřejmě zahrají pestřejšími barvami. Samotnému Budvaru bude koaliční vláda nejspíš věnovat zvláštní pozornost. Měla by se vrátit k jeho transformaci, zahájené za vlády ODS. „Stát nemá vyrábět pivo. To však neznamená, že by se přeměna měla uspěchat,“ říká Kalousek. A zdůrazňuje, že hlavní je dobře ošetřit převod ochranných známek. Úřednický kabinet přechod budějovického pivovaru z národního podniku na státní akciovou společnost přerušil. „Nebyla to priorita této vlády,“ připomíná Šebestův mluvčí Hugo Roldán. A dodává, že nadále se však odehrávalo zjišťování podmínek převodu ochranných známek v jednotlivých státech. „Přibližně čtvrtina zemí, většinou z Afriky a Asie, dosud neodpověděla,“ upřesnil Roldán. Pro změnu právní formy Budvaru jsou i Věci veřejné. „Nebráníme se transformaci, která by státu zajistila výnos z dividend. V současné době však určitě odmítáme privatizaci Budvaru,“ uvedl expert na životní prostředí ve VV Jiří Mach.

Prověrka státních lesů

Jak se trojice potenciálních koaličních partnerů shodne v zemědělských programech? V mnoha bodech se protne – například ve slibu zasadit se o rovné a spravedlivé postavení českých zemědělců v Evropské unii. Všichni také chtějí ochraňovat zemědělskou půdu a její zábory omezit zdražením poplatků za vynětí z půdního fondu. ODS chce víc hájit zájmy vlastníků půdy a spolu s TOP 09 hodlá věnovat mimořádnou pozornost pozemkovým úpravám. Schwarzenbergova strana dává v programu pro zemědělství a venkov nejvíc prostoru lesům. Kriticky hodnotí hospodaření státních lesů a chce prověřit způsob, jak se s nimi nakládá. Má na to odborníka Jiřího Olivu, který řídil Lesy ČR jedenáct let do roku 2003. Od té doby se ve státním podniku vystřídalo šest ředitelů. Od loňského ledna vede Lesy ČR Svatopluk Sýkora, kterého dosadil Gandalovič. „Vláda přehodnotí koncepce vzniklé nahodilým rozhodnutím managementu státních lesů,“ vepsala si TOP do volebního programu. Jedině Věci veřejné se přihlásily k názoru, že by se mělo postupně upouštět od dotační politiky v zemědělství. Stejně jako ODS chtějí přispět k rozvoji prodeje potravin přímo od sedláků. Zatímco „véčkaři“ neříkají jak, občanští demokraté slibují zjednodušení předpisů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít