Hledá se atraktivní nuda bez rizika - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hledá se atraktivní nuda bez rizika

, Kateřina Menzelová,
Hledá se atraktivní nuda bez rizika
Zdroj: Euro.cz

Z analýzy PwC vyplývá, že realitní investory nejvíce lákají Mnichov a Hamburg

Volit přitažlivou nudu, pokud možno v Německu. Tímto doporučením se řídí realitní investoři. Rezidenční sektor byl vždy považován za fádní. Nyní však právě v něm investoři vidí příležitost, jak v době krize netratit na realitních nákupech. A z Evropy lákají kupce realit nejvíce německá města Mnichov a Hamburg. V první desítce nejatraktivnějších evropských měst se umístila hned čtyři z této země. Německo se stává pro realitní investory hitem. Takový je závěr šetření poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) a Urban Land Institute (ULI). Jejich studie analyzuje trhy ve 27 evropských městech a je vypracována na základě rozhovorů s téměř pěti sty top manažery realitního odvětví.

Především žádné riziko

Hlavním důvodem, proč u investorů zabodovala německá města, je stabilní rezidenční sektor. V turbulentních dobách rezidenční nemovitosti představují větší stabilitu a menší riziko než kanceláře, maloobchodní plochy, hotely či sklady. „Dnes je nuda něco kouzelného. Ochrana kapitálu je důležitější než vysoké zisky,“ konstatoval pro internetový server Propertywire Udo Scheffel, šéf německé rezidenční společnosti GBW. Zástupci společnosti Grainger Deutschland, dcery největšího vlastníka rezidenčních nemovitostí ve Velké Británii, tyto názory potvrzují. „Německé rezidenční nemovitosti se stávají atraktivnějšími pro institucionální investory, kteří hledají dlouhodobé příležitosti s nízkým rizikem. Hovoříme o trhu, který je extrémně stabilní a jenž zachovává hodnotu investic, zejména pokud uvážíme pokles cen ve Velké Británii,“ konstatuje Peter Brock, šéf Grainger Deutschland.
Mínění investorů podporují statistická data. Pokud očistíme údaje o inflaci, ceny německých nemovitostí za dvanáct měsíců do září loňského roku spadly o necelé jedno procento, zatímco ve Velké Británii ztratily více než čtrnáct. Hned po německých městech preferují realitní investoři překvapivě Istanbul, za kterým následuje Curych. Turecké hlavní město předstihlo tradiční trhy – Londýn i Paříž. Naopak největším propadákem se stal jednoznačně irský Dublin. Investoři doporučují se tamních nemovitostí zbavovat – komerčních i rezidenčních.

Průměrná Praha

Praha se společně s Bruselem umístila z 27 evropských zemí na patnáctém místě, tedy zhruba v polovině žebříčku. Z výsledků průzkumu jednoznačně vyplývá doporučení zdejší objekty držet. A platí to pro všechny kategorie nemovitostí v Praze. V porovnání s loňským rokem si Praha sice pohoršila, neboť tehdy realitní odborníci doporučovali nemovitosti nakupovat, ale celosvětová finanční krize a problémy se zajišťováním úvěrů se na pražském trhu podepsaly méně než v některých jiných zemích. V Praze je nadále relativně vyrovnaná nabídka a poptávka, a protože developerské firmy pozastavily mnoho projektů, je zde určitá naděje na brzké oživení trhu. „Hodnocení Prahy ukazuje, že jde o poměrně stabilní lokalitu na celkově problematickém realitním trhu. Až nastane ozdravení, Praha bude vnímaná jako výhodná příležitost pro investory a developery,“ tvrdí Glen Lonie, partner odpovědný za poradenství v oblasti nemovitostí ve společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika.
Analýza PwC a ULI odhalila, že realitní investoři nejsou optimisty. Zástupci investičních firem, developerů, bank a realitních zprostředkovatelů z celé Evropy se shodli, že letošní rok bude značně obtížný. Stále není jisté, kdy se situace změní. Liší se i názory na to, zda můžeme současnou situaci na realitních trzích označit za vyčkávací s nadějí na dosažení lepších cen, nebo jde-li o hlubší problém fungování trhu.

Nejsou peníze

Většina účastníků průzkumu uvedla, že v současné době je prakticky nemožné získat nový úvěr a že bude značně obtížné zajistit finance i po zbytek roku 2009. Kupující proto hledají alternativní řešení pro financování nových projektů. Vyjednávají s prodávající stranou i s bankou, která poskytla úvěr na výstavbu objektu. Studie upozorňuje, že současná kapitálová krize by v důsledku prohlubující se recese v Evropě mohla zkomplikovat i pronájem prostor. Hospodářský růst v celé Evropě loni zpomaloval a tento trend bude pokračovat i letos. I nejrychleji rostoucí ekonomiky budou čelit propadům ve výrobě a nájemci budou poptávat méně komerčních ploch. Zvýší se tím procento neobsazených prostor, přičemž nájmy budou stagnovat, či dokonce klesat.
„Letošní rok bude pro mnoho investorů velmi náročný. Ti, kdo nakupovali v době nejvyšších cen, budou pravděpodobně bojovat o přežití. Zejména pokud banky budou striktně uplatňovat sankce při porušování smluvních podmínek,“ domnívá se John Forbes, partner odpovědný za oblast nemovitostí pro Evropu, Blízký východ a Afriku z PricewaterhouseCoopers. Naopak pro firmy s dostatkem kapitálu bude letošní rok znamenat investiční příležitosti. „Nízké úrokové míry a trhy, které nejsou přesycené nabídkou nemovitostí, nabízejí možnosti výhodné koupě pro ty, kdo si mohou dovolit investovat,“ dodává William Kistler, předseda Urban Land Institute pro Evropu, Blízký východ, Afriku a Indii. Reality však nejsou určené pro kupující, kteří chtějí vybírat zisky krátkodobě. Nemovitosti dnes nemohou konkurovat třeba zlatu. Ceny drahého kovu totiž jen za poslední tři měsíce připsaly 25 procent. A to ani od německých budov očekávat nelze.

Tabulka:
Němci na špici
Nejatraktivnější města pro realitní investory

1. Mnichov
2. Hamburk
3. Istanbul
4. Curych
5. Londýn
6. Moskva
7. Helsinky
7. Paříž
9. Berlín
9. Frankfurt
11. Amsterdam
11. Stockholm
13. Varšava
14. Edinburg
15. Brusel
15. Praha
17. Vídeň
18. Milán
19. Lisabon
20. Řím
21. Atény
22. Kodaň
23. Budapešť
24. Lyon
25. Barcelona
26. Madrid
27. Dublin

Pramen: PricewaterhouseCoopers

Ohodnoťte tento článek
Diskuze