Hlavolam s hotovostí společnosti Apple

13. srpna 2008, 16:23 - Peter Burrows
13. srpna 2008, 16:23

Jeho finanční zásoby by brzy mohly být větší než Microsoftu.

celý podtitul:
Jeho finanční zásoby by brzy mohly být větší než Microsoftu. Budou všechny ty miliardy dál nevyužité?

Vlastníci akcií společnosti Apple Inc. si nemuseli vůbec naříkat, neboť akcie stouply od roku 2003 o 1,474%. Pokud by se jedna stížnost našla, bude se týkat odmítnutí společnosti cokoliv dělat s 20,8 miliardy dolarů hotovosti, což zcela potlačilo krátkodobé investice. Hotovost nečinně leží a vydělává o trochu více než průměrný spořící účet. „Naší prioritou je udržet pevnou konečnou bilanci, abychom si uchovali flexibilitu,“ řekl letos investorům hlavní finančník společnosti Peter Oppenheimer.

Apple se však chce stát ještě flexibilnějším. Každé čtvrtletí ke svým zásobám dodá přibližně 1 miliardu dolarů v hotovosti, ž čehož analytici soudí, že by se rezervy společnosti díky silnému prodeji počítačů, iPodů a iPhonů mohly během příštího roku vyšplhat k téměř 30 miliardám dolarů. Apple by mohl snadno předběhnout Microsoft, který má 23,7 miliardy dolarů v hotovosti. „(Apple) by mohl mít v bance (během dvou let) 40 miliard dolarů,“ říká analytik Gene Munster ze společnosti Piper Jaffray.

Prudký nárůst by nemusel být investorům zřejmý. Jedním z důvodů je způsob, kterým Apple vyúčtovává prodeje iPhonů. Zaznamenává výnosy z každého iPhonu za 24 měsíců, protože telefony jsou prodávány jako součást předplatného AT&T a jiné provozovatele. Ale Apple dostane všechny peníze, jakmile zákazník nakoupí, takže hotovost se dotkne bilance dlouho předtím, než se projeví výnosy. Druhým důvodem je to, že Apple, zdá se, dostává z každého iPhonu více, než očekávali analytici. Zatímco AT&T a další účtují zákazníkům 200 dolarů za každý základní model, někteří analytici nyní odhadují, že provozovatelé platí Applu 500 až 600 dolarů za právo účtovat uživatelům lukrativní servisní poplatky za telefon.

Volba, volba

Pokud akcie Applu stále porostou, tlak investorů na větší využití hotovosti ustane. Přesto si někteří experti myslí, že vezmou-li se v úvahu tučné bankovní účty, mělo by pro firmu smysl učinit změny. Říkají, že Apple by mohl hledat více akvizic, pravděpodobně menších, aby urychlil svoji expanzi do nových podniků. „Ohodnocení jsou nízká a Apple je marketingově velice výkonný, (aby se slibné technologie staly hity),“ říká Murray M. Beach, generální ředitel investiční banky TM Capital.

Jednou z radikálních možností by pro Apple bylo využití obsahu. Někteří analytici si myslí, že společnost by měla prozkoumat akvizice v hudebním průmyslu a využít potíží velkých značek. Ačkoli by tím mohly vzniknout komplikace, Apple by mohl využít svých znalostí zákazníků k vytváření nových prodejních stimulů a propagovat nové postupy. „Hudební průmysl musí uvěřit, že jejich průmysl se zmenší,“ říká zdroj blízký Applu. „Apple chce být větším, ziskovějším průmyslem.“ Společnost Apple odmítla komentář.

Apple má mnoho možností vedle marží a akvizic. V souvislosti s rychle rostoucími cenami surovin je analytik Shaw Wu ze společnosti American Technology Research přesvědčen, že by Apple měl poskytovat prostředky tak, aby se jeho dodavatelé mohli zásobit, než ceny ještě více vzrostou. Společnost Apple by také mohla vložit vlastnické prostředky do začínajících společností, které pracují na technologiích, podstatných pro její budoucnost. Kupříkladu Apple nutně potřebuje lepší baterie pro své nové iPhony.

A co když si Apple své peníze jednoduše bude dál cpát do matrace? Analytik Charles Wolf ze společnosti Needham and Co. má za to, že společnost nepotřebuje mít po ruce více než pět miliard dolarů, ale dodává, že investoři si sotva budou stěžovat. „Zřejmě bych něco řekl, kdyby šlo o ospalou společnost s žádným růstem,“ říká Wolf. „Ale tou Apple není.“

Graf:

HORA PENĚZ
Apple nedávno zdvojnásobil svou hotovost
Miliardy dolarů
22
20
18
16
14
12
10
0
III IV I II III IV I II
06 07 08

Zdroj: Bloomberg Financial Markets

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít