Hlavní systémy OKD jsou už po hackerském útoku plně funkční. Výše škody přesáhne pět milionů - Euro.cz

Přihlášení

Hlavní systémy OKD jsou už po hackerském útoku plně funkční. Výše škody přesáhne pět milionů

čtk,
Hlavní systémy OKD jsou už po hackerském útoku plně funkční. Výše škody přesáhne pět milionů
Zdroj: čtk

Hlavní počítačové systémy těžební společnosti OKD jsou už plně funkční, na některých dalších technologiích potrvá odstraňování následků loňského prosincového hackerského útoku ještě asi měsíc. Výše škody, kterou firma utrpěla, zřejmě přesáhne pět milionů korun, řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„V současné době máme hlavní systémy plně funkční a ve spolupráci s dodavateli pracujeme na odstraňování následků u některých technologií především třetích stran. Konkrétně se jedná o upgrade řídicích systémů těchto technologií. Předpokládáme, že tyto práce budou pokračovat do konce března,“ uvedl mluvčí.

Výši škody, kterou v důsledku kybernetického útoku utrpěla, prozatím společnost OKD nevyčíslila. „Nicméně předpokládáme, že přesáhne pět milionů korun,“ řekl Čelechovský.

Útok škodlivého viru na počítačovou síť firmy nastal před vánočními svátky a firma kvůli němu 23. prosince z bezpečnostních důvodů ve všech dolech ukončila těžbu. O Vánocích ale měl být v podniku omezený provoz a společnost v té době neměla v plánu těžit. Během svátků podnik ve spolupráci s externími firmami vytvořil oddělenou interní počítačovou síť a 27. prosince obnovil těžbu.


Kyberzločinů stále přibývá. Nejhůře je chráněna spotřební elektronika, varuje exmanažer AVG Obluk

Bezpečnostní expert Karel Obluk

„OKD není technologickou společností ani společností, jejíž výroba je strategicky řízena výpočetní technikou. Proto díky vynikajícímu pracovnímu nasazení našich interních i externích IT zaměstnanců, vytvoření náhradní interní sítě i díky omezenému vánočnímu provozu došlo k výpadku ve výrobě fakticky pouze jediný den,“ uvedl Čelechovský.

Kybernetický útok podle něj firmě na omezenou dobu způsobil komplikace především v procesních činnostech. „Zásluhou zodpovědného přístupu našich zaměstnanců se je podařilo překlenout důslednou organizací práce a systematickým plánováním jednotlivých činností,“ uvedl Čelechovský.

OKD
Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Majitelem společnosti je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí. V roce 2018 měla OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, za loňský rok skončí ve ztrátě, která zřejmě dosáhne několika set milionů korun.
Diskuze