Hlavně ne šetření do ztracena

30. října 2009, 17:10 - Kateřina Menzelová
30. října 2009, 17:10

Výstavba dálnic

Antimonopolní úřad (ÚOHS) se s největší pravděpodobností začne zabývat zadáváním veřejných zakázek na stavby dálnic v Česku. Úřad přijal podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi. Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV). A nevyřkla žádné tajemství. Výstavbu silnic v Česku kritizuje kdekdo.
Zadavatelem zakázek je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jeho mluvčí Martina Vápeníková na oznámení reagovala, že firma případné šetření ze strany antimonopolního úřadu jen vítá. „Zakázky zadáváme zcela v souladu se zákonem a transparentně a je jen dobře, pokud to ÚOHS prověří,“ uvedla. A v podstatě má pravdu. Hlavní problém je totiž v tom, že se silnice staví stylem „máme určitou částku v rozpočtu, tak ji utratíme“. Paradoxem je, že na „luxusní“ projektování dálnic poukazují i samy stavební firmy. Pokud je vypsáno výběrové řízení na výstavbu dálnic, je již předem jasné, kolik firem se takového tendru bude účastnit a o jaké půjde. Je pravdou, že náročné infrastrukturní úseky vyžadují nákladné technické vybavení, což samozřejmě mají jen ty největší firmy. Ale proč se identičtí uchazeči perou i o ty méně komplikované části dálnic? Hovoří se o tom, že společnosti uzavírají kartelové dohody, což zákon zakazuje. ÚOHS dokáže odhalit cenový kartel. Nikdo nikdy však dosud nevyšetřil kartel u veřejných zakázek.
ÚOHS se dálnicemi nebude zaobírat poprvé. Na jaře posvětil sporný tendr na výstavbu pražského obchvatu v úseku Lahovice–Slivenec za deset miliard korun. Zamítl též stížnost na výběrové řízení dostavby dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi na Ústecku za 11,7 miliardy korun. Nařídil ale ŘSD, aby znovu vybralo firmu pro opravu dvou mostů v Brně za zhruba 240 milionů korun. A teď má ÚOHS na stole podnět další. Můžeme si jen přát, aby výsledek šetření nevyzněl tak, že se na žádné pochybení nepřišlo, nebo kdyby už úřad nějakou tu pokutu uložil, aby se o ni státní instituce nesoudily několik let. Jenže dosavadní zkušenosti optimismus moc nevyvolávají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít