Hlavinka: Bez jádra se ještě pár desítek let neobejdeme

25. března 2011, 13:03 - Zina Plchová
25. března 2011, 13:03

Poznatky z havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima se promítnou i do parametrů výběrového řízení na dostavbu Temelína, říká Vladimír Hlavinka, člen představenstva a ředitel divize výroba společnosti ČEZ.

Foto: ČEZ

Havárie ve Fukušimě je podle Dany Drábové zdrojem poučení pro zvýšení bezpečnosti i v českých jaderných elektrárnách, plánujete nějaké testy, které by případná rizika odhalily?

Naprosto s paní Drábovou souhlasím. Události v Japonsku budou vyhodnoceny a vznikne doporučení pro ostatní provozovatele jaderných elektráren. Bezpečnostní cvičení různých mimořádných událostí včetně požárů probíhají v každé z našich elektráren čtyřikrát až pětkrát ročně. Temelín i Dukovany tak například každoročně cvičí i stav ztráty napájení, což byl klíčový problém právě v Japonsku

Jak jsou české jaderné elektrárny na případné zátěžové testy připraveny?

Zodpovědně prohlašuji, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany splňují všechny parametry, aby mohly být bezpečně a spolehlivě provozovány. Samotná Evropská unie hovoří o „stress – testech“, kterými by měly evropské jaderné elektrárny projít. Ačkoliv jsou v tuto chvíli obsahově nekonkrétní, jsem přesvědčen, že naše jaderné elektrárny obstojí při jakékoliv jejich podobě.

Předpokládáte, že kvůli havárii ve Fukušimě budete jinak přistupovat k výběrovému řízení na nové bloky v JE Temelín?

Ano, budeme chtít promítnout nové poznatky, bezpečnost je pro nás prioritou.

Čekáte, že kvůli novým bezpečnostním požadavkům může jaderná technologie zdražovat?

Ozývají se i hlasy, které naopak hovoří o zlevňování projektů v důsledku poklesu poptávky po jaderných technologiích. Nemyslím si, že v tuto chvíli existuje jednoznačná odpověď. Pro nás je důležité udržet tendr na výběr dodavatele konkurenční, tak dosáhneme výhodné nabídky.

Jaký dopad může mít havárie ve Fukušimě a současná diskuze v Evropě na jadernou energetiku?

To je obtížné předpovědět. Zatím mnoho zemí, jako jsou Itálie, Čína nebo i Česká republika, prohlásilo, že bude pokračovat v rozvoji jaderné energetiky. Země jako Česko nemají dost jiných zdrojů elektrické energie, aby pokryly nároky ekonomiky. Není to tedy o tom pokračovat, nebo nepokračovat, ale je to o tom, co je možné a co není. Energetický mix pro příštích padesát nebo šedesát let je bez jádra velmi obtížné nebo dokonce nemožné sestavit.

O jaderné energetice se v Evropě mluvilo zejména jako o překlenovacím řešení, do doby, než budou ekonomicky životaschopné alternativní zdroje. Jak se na jadernou energetiku díváte v tomto kontextu?

Obnovitelné zdroje zatím nejsou schopny vyrobit elektřinu za konkurenceschopnou cenu, fungují na systému dotací. Celý dosavadní německý plán rozvoje obnovitelných zdrojů byl postaven na dotování těchto zdrojů z dožívajících jaderných elektráren. Pokud nebude trvat další provoz těchto elektráren, ztratí se peníze na dotace. Je ale zatím příliš předčasné o tom mluvit. I v Německu nejprve propočítají reálný stav, možnosti ekonomiky i energetické soustavy. Většinové zásobení obnovitelnými zdroji je zatím technicky nemožné.

Na jakých projektech, které by v budoucnu mohly nahradit jadernou energetiku, nyní ČEZ pracuje?

Nemyslím si, že by bylo možné v dohledné době jadernou energetiku opustit. Rozhodně se ale v ČEZ soustředíme i na jiné formy získávání energie. Předloni jsme představili program, zaměřený na budoucnost, s názvem Futur/E/Motion. Tento program se zaměřuje na oblasti nové, budoucí energetiky, která by mohla kolem roku 2020 získat až 30procentní podíl energetického sektoru oproti současným 5 procentům. Tento program je tvořen čtyřmi základními pilíři: věda a výzkum, využití tzv. „chytrých technologií“ v energetice (Smart Grids), zvyšování podílu využívání decentralizovaných zdrojů výroby elektřiny a podpora elektromobility.

Jakou pozici má v ekonomických kalkulacích ČEZu jaderná energetika?

Jiná řešení existují, jsou ale neskonale dražší. Jen zprávy o dočasném uzavření nejstarších německých reaktorů vyhnaly cenu elektřiny během pár dnů o desítky procent. Jaderné elektrárny vyrábějí elektřinu nejlevněji, a proto jakýkoliv jejich výpadek okamžitě hýbe s cenami. Dostavba elektrárny Temelín je nejen nejvíce ekologickou, ale také nejvíce ekonomickou variantou zajištění potřeb elektřiny v budoucnosti. Země jako Česko nemají potenciál obnovitelných zdrojů takový, aby mohly pokrýt své nároky. Navíc všichni spotřebitelé v přímém přenosu na příkladu solárního boomu v Česku pociťují, jaké mohou být důsledky nepřiměřené podpory.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít