Hlava na talíři pro premiéra - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hlava na talíři pro premiéra

, Pavel Matocha,
Hlava na talíři pro premiéra
Zdroj: Euro.cz

Müller usiloval o uvěznění Ježka, a ten se mu má omluvit

Ostrý spor mezi bývalým předsedou prezidia Komise pro cenné papíry (KCP) Janem Müllerem a členem prezidia Tomášem Ježkem má dohru ještě dva roky po odvolání Müllera z jeho funkce. Vrchní soud v Praze totiž koncem ledna částečně vyhověl Müllerově žalobě a Tomáš Ježek se mu má omluvit. Rozsudek sice ještě nenabyl právní moci a lze se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu, ale Ježek již tento krok podniknout nehodlá.
V druhé polovině roku 1999 došlo k úplnému zablokování prezidia KCP a proti sobě stáli nesmiřitelně Jan Müller s Janou Pospíšilovou na straně jedné a Tomáš Ježek, František Jakub a Irena Pelikánová na straně druhé. O nenormálním jednání předsedy Müllera tehdy týdeník EURO několikrát informoval (Euro 35, 48/1999, 5, 9, 12/2000). Vláda nakonec navrhla prezidentovi republiky, aby odvolal jak Müllera, tak Ježka. Václav Havel ale poslal z funkce jen prvně jmenovaného, který se nakonec rozhodl na svého soka podat žalobu na ochranu osobnosti.
Müller po Ježkovi požadoval omluvu za jeho výroky a milion korun odškodnění. Městský soud v Praze žalobu v červnu 2001 zcela zamítl, po Müllerově odvolání však Vrchní soud v Praze o půl roku později rozhodl, že částečná omluva Müllerovi náleží. A to v bodech, v nichž se Ježkovi nepodařilo prokázat naprostou pravdivost svých tvrzení. Konkrétně šlo o obvinění, že předseda KCP Müller neinformuje prezidium o svých zahraničních cestách (zde Vrchní soud konstatoval, že informace Müller nakonec podal, byť „vždy až dodatečně“), a že slíbil premiéru Zemanovi Ježkovu hlavu na talíři akce Čisté ruce.
Tomáš Ježek u obou soudů prokázal, že Müller udělal řadu závažných chybných rozhodnutí (konkrétně rozhodl o investici dvaceti milionů bez vědomí prezidia), a že se jej snažil dostat do vězení. Bývalý poradce prezidia KCP David Gladiš u soudu uvedl: „Na žádost tehdejšího předsedy prezidia KCP Jana Müllera jsem se dostavil do jeho kanceláře. Bylo to někdy mezi koncem července a začátkem září 1999. Tam mi Müller sdělil, že podle jeho názoru je hlavním škůdcem Komise pro cenné papíry Tomáš Ježek, ptal se mně, zda ho má nechat zavřít, a naznačoval, že by to neměl být problém.
Další svědkem byl policejní vyšetřovatel Petr Jindra, který uvedl, že dostal k vyřízení několik trestních oznámení, které podal Müller jako předseda prezidia KCP proti několika členům prezidia včetně Tomáše Ježka. „Konkrétně se to mělo týkat kapitálového vstupu PPF do České Pojišťovny,“ řekl Jindra. Po několika dnech Müller své oznámení stáhl.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze