Hit dne: e-commerce. Vliv online obchodu na HDP Česka se letos zvýší - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hit dne: e-commerce. Vliv online obchodu na HDP Česka se letos zvýší

Profit,
Hit dne: e-commerce. Vliv online obchodu na HDP Česka se letos zvýší
Zdroj: Shutterstock

Na pozadí karanténních opatření roste podíl e-commerce na českém HDP. Vůči ostatním odvětvím ekonomiky je dokonce čeká silnější postavení. Daří se i zásilkovým a kurýrním službám či call centrům, které jsou na elektronické obchodování navázané.

V evropském kontextu se Česko řadí mezi země s vysokým podílem online obchodu na maloobchodním obratu. Ten s 11,5 procenty odpovídá 2,7procentnímu podílu na HDP, meziročně u nás toto odvětví roste o 15 procent. Podle Tomáše Hájka, ředitele Asociace direct marketingu a zásilkového obchodu (ADMEZ), se jedná o dlouhodobý celoevropský trend, který neustane ani po skončení pandemie.

Zavřené obchody a podniky znamenaly pro řadu českých prodejců těžké období – ne však pro ty, kteří podnikají online. „Současná situace znamená, že si e-commerce z pomyslného koláče obratů letos ukousne podstatně více. Jeho pozice bude dále sílit, a to v kontextu koronaviru i dlouhodobých trendů, které sledujeme také v zahraničí,“ uvádí Tomáš Hájek, výkonný ředitel ADMEZ.

Vývoj obratu e-commerce na celkových maloobchodních tržbách přibližuje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet: „Meziročně se jeho obrat zvýšil o patnáct procent. Klasický prodej v kamenných obchodech naopak stagnuje, nebo dokonce klesá.“

Růst o dvacet procent

Rozvážka a zásilkové nebo kurýrní služby rovněž odpovídají na zvýšenou poptávku mobility zboží. E-shopům i kamenným obchodům, které tak nemohou učinit samy, pomáhají distribuovat potraviny, hygienické pomůcky nebo dezinfekci.

„Doručovací služby v porovnání s minulým rokem narostly o více než dvacet procent,“ popisuje současnou situaci Štěpán Čekal, ředitel korporátního obchodu České pošty.

Pozitivní předpověď
V sousedním Německu tvořilo e-commerce až 11 procent loňského maloobchodního obratu. V Česku je tento podíl v současnosti ještě o půl procentního bodu vyšší, dosahuje tedy 11,5 procenta.

Ve Velké Británii dosáhne elektronické obchodování na zhruba osm procent HDP, ve Francii se jeho podíl pohybuje okolo pěti procent. Růst výnosů z internetového obchodu je v Evropě všeobecným trendem již několik let.

„Spousta tradičních obchodníků se na nás nově obrací s tím, že startují prodej po síti. To je pravděpodobně i jedním z důvodů, že je podíl zboží placeného na dobírku i přes výzvy spojené s epidemiologickou situací stále 28 procent. Dobírka je totiž stále nejjednodušším nástrojem pro začínající e-shopy,“ dodává Pavel Včela, ředitel přepravní společnosti GLS Česká republika.

Role call center

Karanténní opatření, informace ohledně šíření covidu-19 nebo prevence patří mezi nejčastější dotazy na tísňové lince 1212. Linky hygienických stanic byly stejně jako informační covidová linka 1212 v prvních týdnech karanténních opatření přetížené a nedařilo se jim kapacitně zvládat nápor tazatelů. Volající se tak častěji obraceli na telefonní číslo 1188. V polovině března proto operátoři této nonstop linky odbavovali denně až čtyřikrát vyšší počet hovorů.

Call centra ale nevypomáhala jen přetíženým ústřednám. Jejich role se vyvíjí společně s e-commerce a zvýšenou poptávkou po telefonickém vyřízení poradenských nebo bankovních služeb.

„Vlivem současné situace očekáváme růst přibližně o dvacet procent. Předpokládáme, že celkový trh v rámci call center čeká podobný vývoj,“ říká Petr Studnička, generální ředitel největšího českého provozovatele call center Conectart.