HISTORIE POKAŽDÉ NEŘÍKÁ VŠE - Euro.cz

Přihlášení

HISTORIE POKAŽDÉ NEŘÍKÁ VŠE

, Igor Bielik,
HISTORIE POKAŽDÉ NEŘÍKÁ VŠE
Zdroj: Euro.cz

Biotechnologie – příliš tvrdý propad?

Ze statistik přítoků nových peněz do fondů lze vyčíst zajímavé věci. Učebnicová ukázka špatné investice, provedené podle metody „nejlepší radou jsou historické výsledky , přichází ze segmentu fondů, které se zaměřují na investice do akcií technologických, biotechnologických a farmaceutických firem.

V průběhu března 2000 získaly v Německu nejvíce vkladů fondy Deka Technologie (719 milionů EUR), Deutsche Postbank Global Player (502 milionů EUR) a DWS Biotech–Aktien Typ O (461 milionů EUR). Deset nejúspěšnějších fondů (z hlediska nových vkladů) získalo jen v březnu 2000 celkem 4,2 miliardy EUR nového kapitálu. Právě lidé za tímto kapitálem dnes nejvíce trpí. Stačí se jen podívat na poklesy fondů od března. V tabulce je například uveden DWS Biotech Aktien Typ O, který ze svého maxima ze dne 7. března klesl k 18. dubnu o 54 procent. Jinými slovy 460 milionů EUR nového kapitálu se za pár týdnů scvrklo na polovinu.

Velmi poptávaným fondem byl například nordasia.com (investuje do internetových akcií v Asii a získal 368,6 milionu EUR). Ten dosáhl maxima v únoru a v dubnu byl o plných 49 procent levnější. Oba fondy nyní musí vzrůst na dvojnásobek, aby se dostaly zpět na nulu.

V dubnu jsme psali o tom, že skupina INVESCO očekává další propad biotechnologických akcií, než dojde k růstu (EURO 15/2000). Ty zatím při vysoké volatilitě na úrovni indexů stagnují. Naopak skupina Orbitex zveřejnila analýzu, ve které říká, že biotechnologické akcie jsou se ztrátami o 50 procent již drasticky přeprodány. Podle Timoty Beplera, manažera fondu Orbitex Health & Biotechn, zaznamenaly firmy z tohoto oboru obrovský pokrok a ze současných 22 profitujících společností jich za rok bude ziskových více než sto.

Diskuze