Heslo dne zní: Vyšší produktivita

16. prosince 2002, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
16. prosince 2002, 00:00

Západ vnímá české podniky, jako by už byly v Unii Podnikatelé v tuzemsku se musí připravit na globální trh. Až padnou hranice, zvýší se nejen možnosti, ale také konkurence. Deficit veřejných financí, celkový pesimizmus, ne zcela ideální stav příprav podnikatelského prostředí na přímou konfrontaci s evropským trhem a zneužívání nemocenského systému.

Západ vnímá české podniky, jako by už byly v Unii

Podnikatelé v tuzemsku se musí připravit na globální trh. Až padnou hranice, zvýší se nejen možnosti, ale také konkurence.

Deficit veřejných financí, celkový pesimizmus, ne zcela ideální stav příprav podnikatelského prostředí na přímou konfrontaci s evropským trhem a zneužívání nemocenského systému. Tak charakterizovali účastníci panelové diskuze zásadní překážky konkurenceschopnosti českých firem na evropských trzích.

Umět využít elektronické obchodování

Pro zvýšení produktivity práce by se podnikatelé měli podle manažera pro Českou republiku a Slovensko Cisco Systems Miloslava Ruta zaměřit na tři oblasti. První z nich se týká dodavatelských a odběratelských řetězců. Další je elektronické obchodování, které dává obrovské možnosti, zároveň znamená velké zvýšení konkurence ze zahraničí v okamžiku, kdy padnou hranice. Otázkou pak je, jak jsou podniky schopny tento obchod nastavit a využít. Zákazník bude obsloužen stejně rychle z Česka jako z Velké Británie. To je přirozeně možné i dnes, ale zatím je tuzemský trh ohraničen clem. Třetí oblastí je optimalizace počtu lidí a postupů ve firmě.

Rychle přijmout euro

Od vstupu do Evropské unie nás sice dělí přinejmenším půldruhého roku, ale osmnáct měsíců není nijak dlouhá doba na to, na co všechno bychom se měli připravit. „V příštím roce sice ještě v Unii nebudeme, ale podnikatelská sféra bude vnímána, jako by tomu tak už bylo,“ upozornil prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Zdůraznil rovněž, že Česko si nemůže dovolit přijmout jednotnou měnu euro později než Slovensko, Maďarsko a Polsko. „Nejsme tak silní, abychom mohli mít samostatnou měnu v obklíčení jednotné měny. Příští rok bude stěžejním problémem, zda se podnikatelé budou umět připravit na jednotný trh. Například v oblasti legislativy se dá říci, že jsme přípravy na vstup do Unie nezanedbali, ale je tomu tak i v její aplikaci?“ konstatoval Drábek. Velkou bolestí jsou podle něho například finanční úřady. Jejich dnešní fungování je důvodem, proč není možné snižovat daňové zatížení - například daň z příjmu právnických osob - tak rychle, jak je třeba k zajištění konkurenceschopnosti. „Finanční úřady by musely pracovat plošně. Jasně kontrolovat firmy na trhu. Dnes některé kontrolují každé dva roky, na jiné nepřijdou ani jednou za pět let,“ podotkl Drábek a upozornil i na další vnější problémy, které podnikatel neovlivní. Například pokud kamiony čekají na odbavení deset hodin, snižuje to produktivitu práce a podnikatel to nijak neovlivní. Může si jedině říci, že nebude exportovat a uplatní zboží na domácím trhu. Stejně tak snižuje produktivitu práce skutečnost, že zápis do Obchodního rejstříku trvá řadu týdnů i měsíců. Na zneužívání sociálních dávek a příliš vysokou nemocnost, která je v tuzemsku téměř dvakrát vyšší než v zemích Evropské unie zase upozornil generální ředitel vládní agentury pro příliv zahraničních investic CzechInvest Martin Jahn.

Pomohou zahraniční investice?

Manažeři - účastníci panelové diskuze - se shodli v tom, že nejjistější místo, kde hledat pomocnou ruku, je na konci vlastní paže. Kromě řešení každodenních problémů by měli v příštím roce připravit strategii vlastních firem na otevřený trh. Rozhodnout, co budou muset investovat, aby obstáli. Kdo nestihne investice včas, toho bude následně schopnost udržet se na trhu stát mnohem více. Manažeři zdůraznili také nutnost usilovně zlepšovat práci s informacemi. Za důležitou oblast označili i nutnost investovat do lidí. Podle Jahnových slov pozitivně ovlivní naši ekonomiku zahraniční investice, zejména do automobilového průmyslu. Hlavně tyto investice by podle něho měly eliminovat možnost náhlé ekonomické recese v příštím roce. „Český trh už není pro investory jedničkou pro nízkou cenu pracovní síly. Nové investice se zajímají především o kvalifikovanou pracovní sílu. Zahraniční firmy budou směřovat peníze v tuzemsku do vědy a výzkumu a do výrob s vyšší přidanou hodnotou,“ uvedl Jahn.

České investiční pobídky ve shodě s Unií

Pokud jde o lákání zahraničních investic na domácí trhy, má v tomto směru Unie rovněž své podmínky. Země střední a východní Evropy, které usilují o vstup do EU v roce 2004, musejí přirozeně splňovat pravidla hospodářské soutěže v Unii. Proto upravují své programy pro podporu zahraničních investic. Ovšem dříve udělené investiční pobídky v některých zemích tohoto regionu jsou nyní sporné a budou možná zrušeny. Podle údajů PriceWaterhouseCoopers je platná česká legislativa týkající se podpory zahraničních investorů již obecně ve shodě s politikou hospodářské soutěže v Unii. Bude sice potřeba doplnit některé technické změny, nabízené pobídky však nejsou v ohrožení. Česko tak může pokračovat v poskytování investičních pobídek zahraničním investorům bez významnějších změn. Naproti tomu Maďarsko očekává zrušení daňových prázdnin poskytovaných zahraničním investorům v oblasti výroby. Vláda však plánuje zavedení nového balíčku investičních pobídek, který bude v souladu s pravidly Evropské unie. Ten má obsahovat daňové úlevy vyhovující směrnicím Unie - například pro investice v méně rozvinutých regionech nebo investice pro udržení pracovních míst. Součástí nových pobídek má být také přímá podpora (třeba financování vzdělávání zaměstnanců) a nákup a pronájem půdy investorům za nižší než tržní ceny. Polsko čelí podle PriceWaterhouseCoopers podobným problémům ve svých integračních vyjednáváních v oblasti politiky hospodářské soutěže Unie. Nejistota provází zejména investice v tak zvaných speciálních ekonomických regionech, v nichž mohou firmy podnikat aniž platí daň z příjmů. V současnosti jsou daňové prázdniny v těchto regionech garantovány až do roku 2017.

V příštím roce by měly možnost náhlé ekonomické recese eliminovat především rozsáhlé investice do automobilového průmyslu, říká šéf CzechInvestu Martin Jahn.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít