Helena Kohoutová: Ženy jsou v podnikání velmi příjemné

03. listopadu 2010, 02:52 - Dalibor Dostál
03. listopadu 2010, 02:52

Podnikatelskou kariéru ženám občas přinese život, aniž by to předem plánovaly. Jaké osudy je přivádějí do byznysu či do vedení firem, ví velmi dobře Helena Kohoutová, pořadatelka soutěže Ocenění českých podnikatelek – OCP a zakladatelka sdružení Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club.

Foto: Jakub Stadler

Vaše podnikání zahrnuje celou řadu aktivit. Jak jste začínala?

šechny naše aktivity začaly vznikat v době před 13 lety, kdy jsem se vrátila z Kanady. Jela jsem tam nejdříve na prázdniny, ale po 14 dnech jsem si našla zaměstnání. Tehdy jsem spolupracovala s jedním českým sborem a napadlo mě udělat pro něj v Kanadě koncertní turné. Tak vznikl můj první velký projekt výměny českých a kanadských dětských sborů, který fungoval asi čtyři roky.

A co se dělo, když jste se vrátila zpátky do Česka?

Měla jsem přirozenou touhu pokračovat v organizování společenských a kulturních akcí i tady. Zároveň jsem cítila potřebu se odlišit. Na tuzemské akce se v 90. letech lidé přišli především najíst a napít. Se společenským setkáváním to nemělo mnoho společného. A to mi chybělo. Proto mě napadlo založit klub, kam bych zvala lidi z top managementu českých a zahraničních společností a pořádala pro ně setkání, kde by se mohli propojit z hlediska byznysu, ale i společensky. Tak jsem založila společenský Helas New Encounters Club.

Už tehdy jste měla zájem vytvořit samostatný dámský klub?

Ono to na začátku vypadalo, jako kdybych si – neúmyslně – zařídila pánský klub, protože ženy v top managementu tehdy ještě téměř nebyly. Ale asi po dvou letech aktivit jsem v klubu začala vídat i velmi zajímavé ženy. To mě inspirovalo. Sama jsem ženou velmi kreativní, přemýšlivou a aktivní. Říkala jsem si, že by bylo úžasné dát dohromady skupinu žen, které jsou podobně založené a jsou to buď významné top manažerky či podnikatelky. Tak vznikl náš dámský Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club, který navazuje na prvorepublikové tradiční dámské kluby a sdružuje až 450 žen, v klubové zóně kolem dvou set.

Téma: Ženy v byznysu

Co je vlastně posláním takového klubu?

Pravidelně se setkáváme každý druhý měsíc a vždy je pozván nějaký významný host. Takto se schází kolem 130 dam, které se na setkáních dozví spoustu informací z oblasti zdraví, kultury, podnikání či třeba investic. Na setkání zveme také firemní partnery, díky kterým se můžeme setkat s významnými společnostmi světového charakteru.

Jak se lze stát členem takového vybraného spolku?

Když poznám někoho výjimečného, tak jej pozvu jako svého osobního hosta. Po navázání vztahu dotyčný dostává nabídku stát se oficiálním členem klubu. Vedle osobního členství se do klubu dostávají ženy, které jsou partnerkami dané akce. Do třetice máme firemní členy, kdy se členem klubu stává celá firma. Klub je financován z částek, které se za členství v klubu platí.

Jste spoluzakladatelkou soutěže Ocenění Českých Podnikatelek – OCP. Jaké ženy jsou pro vás v tomto ohledu zajímavé?

Soutěž se opírá o tři základní pilíře. Žena musí být stoprocentním vlastníkem firmy, občankou České republiky a musí podnikat alespoň čtyři roky. Protože usilujeme, aby naše soutěž přinášela relevantní výsledky, spolupracujeme s ratingovou společností, která přes zadání těchto tří parametrů zjišťuje odpovídající počet firem v Česku. My se tak dostaneme k informaci, kolik žen splňuje námi požadované parametry.

Kolik je momentálně českých firem, jež ovládají stoprocentně ženy?

V letošním roce to bylo 8 878 firem.

Téma: Ženy v byznysu

A to je z vašeho pohledu hodně, nebo málo?

To je relativní. Myslím, že máme na čem pracovat. Může jich být daleko více. Zároveň si myslím, že je to úžasné číslo, jsou to totiž opravdu ženy, které vlastní firmu stoprocentně.

Jak byste charakterizovala ženy v byznysu?

Myslím, že ženy obecně mají vynikající komunikační, organizační a kombinační schopnosti. To jsou jejich velké přednosti. V podnikání jsou ženy velmi příjemné, velmi ženské. Snaží se skloubit svůj pracovní a soukromý život, starají se s velkou láskou o své děti. Snad právě i tím, že na ně mají možná méně času, tak si to více užívají a více si toho váží. Musím říci, že mě vždycky ohromí organizačně-kombinační schopnosti, které ženy mají. I k výchově a starosti o děti musí totiž přistoupit velmi manažersky a je velmi příjemné vidět, jak dobře se dokážou srovnat s nejrůznějšími situacemi.

Co vašemu pracovnímu nasazení říká váš přítel?

Jako profesionální golfista je velmi zaměstnaný a hodně cestuje. Nevyčítá mi, že mám hodně práce, a ani já to nevyčítám jemu. Naše pracovní doba je podobná, začínáme ve stejnou dobu ráno a končíme stejně večer. Steve má rád aktivní ženy. Každé ráno říká, že jsem úžasná, krásná a inteligentní, že všechno zvládnu a že se nemusím bát.

V čem je konkrétně vaše podnikání jedinečné?

Všichni víme, že aby firmy přežily, tak si zasílají faktury. Ale zároveň by celá činnost měla mít přidanou hodnotu. To znamená, že svým partnerům přinesete radost, a věci, které společně děláte, přinášejí výsledky. My jednoduše děláme obchodování, které splňuje etické parametry.

U nás je stále patrný nedostatek žen v politice. Máte vy osobně ambice realizovat se v politické sféře?

V tomto ohledu nemám žádné plány. Nevím ale, jak na tom budu třeba za 10 let. S ženami, se kterými se potkávám, máme dost podobný názor: Jednání lidí v politice je tak neefektivní, že je pro nás daleko zajímavější dělat si svůj byznys. Speciálně ženy se však obávají ztráty soukromí. Ale je pravda, že pokud už žena všechno ve svém životě vybuduje – rodinu, firmu – tak začíná přemýšlet hodně sociálně. I v našem klubu vím o ženách, které začínají být politicky aktivní, a naprosto to chápu. Je to věc jejich vývoje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít