Hazard míří do Senátu. Loteriím hrozí nárůst zdanění více než o polovinu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hazard míří do Senátu. Loteriím hrozí nárůst zdanění více než o polovinu

, Ondřej Hergesell,
Hazard míří do Senátu. Loteriím hrozí nárůst zdanění více než o polovinu
Zdroj: Archiv MF

Senát bude tento týden projednávat novelu zákona o zdanění hazardních her. Aktuální verze zákona nepostihuje automaty ani další těžký a návykový hazard, zato více než o polovinu zvyšuje daňovou zátěž loterií.

To se logicky nelíbí provozovatelům her ani adiktologům. „Vládní studie z roku 2014, kterou si tehdy vláda sama schválila, říká, že loterie jsou nejméně riziková část hazardu. Sněmovna pro ně ale schválila 35procentní daň stejně jako na hrací automaty, čímž se změní dosavadní trend poklesu hraní na automatech,“ říká Jindřich Vobořil, bývalý protidrogový koordinátor, který v současnosti vede think tank Racionální politiky závislostí. Podle Vobořila je třeba nepenalizovat méně rizikovou část trhu a naopak vytvořit mechanismus, jak systémově financovat prevenci a léčbu hazardu.

 Zdanění hazardu

Zvýšení loterní daně ze současných 23 procent na 35 kritizuje i největší hráč na trhu, společnost Sazka. Podle jejího mluvčího Václava Friedmanna dojde k dalšímu růstu tvrdého hazardu v České republice: „Všechno to je zcela v rozporu s doporučením odborné veřejnosti i v rozporu s národní strategií pro boj se závislostmi. Česká republika má nejvyšší podíl tvrdého hazardu na trhu a nejnižší podíl nejméně nebezpečných loterií, přitom v zemích Evropské unie je tomu přesně naopak.“

Mluvčí Sazky v této souvislosti nevyloučil, že firma zdraží svůj vlajkový produkt – Sportku. V této chvíli analyzujeme dopady zvýšení loterní daně včetně možného dopadu na zákazníky,“ říká Friedmann.

Čtěte také:

Tabák a lihoviny zdraží, poslanci schválili vyšší spotřební daň

Dividenda do Švýcar: Sazka Group vyplatí Komárkově KKCG téměř čtyři miliardy korun

Výnosná sázka na hazard. Sazka loni Komárkovi a Šmejcovi vydělala 2,4 miliardy

Ohodnoťte tento článek
Diskuze