Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Herní automat, ilustrační foto
Herní automat, ilustrační foto
Autor: Archiv MF

Hazard míří do Senátu. Loteriím hrozí nárůst zdanění více než o polovinu

03. prosince, 18:15 - Ondřej Hergesell
 Herní automat, ilustrační foto
Herní automat, ilustrační foto
Autor: Archiv MF
03. prosince, 18:15

Senát bude tento týden projednávat novelu zákona o zdanění hazardních her. Aktuální verze zákona nepostihuje automaty ani další těžký a návykový hazard, zato více než o polovinu zvyšuje daňovou zátěž loterií.

To se logicky nelíbí provozovatelům her ani adiktologům. „Vládní studie z roku 2014, kterou si tehdy vláda sama schválila, říká, že loterie jsou nejméně riziková část hazardu. Sněmovna pro ně ale schválila 35procentní daň stejně jako na hrací automaty, čímž se změní dosavadní trend poklesu hraní na automatech,“ říká Jindřich Vobořil, bývalý protidrogový koordinátor, který v současnosti vede think tank Racionální politiky závislostí. Podle Vobořila je třeba nepenalizovat méně rizikovou část trhu a naopak vytvořit mechanismus, jak systémově financovat prevenci a léčbu hazardu.

Zdanění hazardu ( Autor: Euro )

Zvýšení loterní daně ze současných 23 procent na 35 kritizuje i největší hráč na trhu, společnost Sazka. Podle jejího mluvčího Václava Friedmanna dojde k dalšímu růstu tvrdého hazardu v České republice: „Všechno to je zcela v rozporu s doporučením odborné veřejnosti i v rozporu s národní strategií pro boj se závislostmi. Česká republika má nejvyšší podíl tvrdého hazardu na trhu a nejnižší podíl nejméně nebezpečných loterií, přitom v zemích Evropské unie je tomu přesně naopak.“