Havel už má cenu i letiště

31. května 2012, 14:07 - Petr Kolář
31. května 2012, 14:07

spory o exprezidenta

Už ve druhé polovině letošního roku by mělo být známo jméno historicky prvního držitele mezinárodní ceny Václava Havla v oblasti lidských práv. Chartisté a přátelé Václava Havla se totiž po několika týdnech hašteření dokázali shodnout na tom, kdo bude cenu dotovanou „v řádech milionů“ udělovat. Až do minulého týdne přitom o tuto roli soupeřila Knihovna Václava Havla dotovaná finančníkem Zdeňkem Bakalou s Nadací Charty 77 v čele s Františkem Janouchem. Janouch argumentoval tím, že k organizaci ceny dostal od Dagmar Havlové souhlas krátce po Havlově skonu, o záměru informoval na blogu a tím si „vykolíkoval prostor“. Stejně tak si ovšem nárok na pozici hlavního pořadatele ceny činili bakalovci.
Po několika neúspěšných schůzkách a v situaci, kdy se v médiích řada chartistů a Havlových přátel ostře stavěla na tu či onu stranu, dosáhly oba tábory předminulou sobotu kompromisu. „V této věci jsem ustoupil já i oni. Cenu Václava Havla budou udělovat dvě organizace: Knihovna Václava Havla a Nadace Charty 77. Vytvoříme za tímto účelem jeden společný orgán, radu, porotu, která to bude vybírat a organizovat. V radě budou zastoupeny ještě některé další organizace, které byly blízké Havlovi. Cena bude udělována jménem obou hlavních zakladatelů,“ popsal týdeníku Euro šéf Nadace Charty František Janouch.
Nyní by vše měla ještě „posvětit“ manželka zesnulého exprezidenta Dagmar Havlová. Ta podle informací týdeníku Euro zvažovala i to, že by na Cenu Václava Havla přejmenovala existující Cenu Vize 97. Podle Janoucha by ale měla dohodě požehnat. „S paní Dagmar Havlovou se má v těchto dnech mluvit. Ale nepředpokládám, že by tam měl být nějaký problém,“ řekl.
Jméno prvního laureáta vznikající Havlovy ceny by mohlo být známo už za několik měsíců. „Chtěli bychom to udělat již letos. Kdy přesně, to bych nyní nechtěl komentovat, protože se o tom ještě diskutuje,“ uvedl František Janouch. „Finanční ohodnocení bude v řádu milionů korun. Jestli to ale bude jeden, nebo dva miliony, to se ještě rozhoduje,“ dodal. Sponzory podle něj budou shánět nadace Charty 77 i Knihovna Václava Havla společnými silami.
Kromě dohody na organizaci mezinárodní ceny za lidská práva připomněla v uplynulém týdnu bývalého prezidenta Václava Havla také vláda. Ta minulou středu rozhodla, že se ke dni 76. výročí Havlova narození, tedy 5. října 2012, pojmenuje ruzyňské letiště jménem prvního prezidenta samostatného českého státu. Jako anglický překlad nového názvu kabinet zvolil diskutabilní sousloví Prague Airport – Vaclav Havel, tedy „Pražské letiště – Václav Havel“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít