Hasta la Vista, XP!

13. listopadu 2006, 00:00 - (ph, čtk)
13. listopadu 2006, 00:00

OPERAČNÍ SYSTÉMYNový operační systém společnosti Microsoft, Windows Vista, bude pro firmy k dispozici již tento měsíc. Do běžného prodeje půjde na konci ledna. Českou verzi si počítačoví uživatelé mohou pořídit o dva měsíce později.

OPERAČNÍ SYSTÉMY Nový operační systém společnosti Microsoft, Windows Vista, bude pro firmy k dispozici již tento měsíc. Do běžného prodeje půjde na konci ledna. Českou verzi si počítačoví uživatelé mohou pořídit o dva měsíce později.

Operační systém Windows, který je „vlajkovou lodí“ americké firmy Microsoft, používá devět z deseti všech

Jeho poslední verze s označením XP pochází z roku 2001. Tomu je ale konec: po pěti letech přichází v příštích týdnech na trh nový produkt - Windows Vista.

Její takzvaná lokalizovaná verze půjde do výroby 19. ledna 2007. „Od března si budou moci zákazníci v České republice pořídit nové počítače a notebooky s českou verzí Windows Vista,“ uvedl Jiří Grund, mluvčí tuzemského zastoupení Microsoftu.

Microsoft současně oznámil, že dokončil i úpravy balíku nových programů Office 2007. Firemním zákazníkům tento software začne nabízet 30. listopadu. Oznámení podle agentury Reuters naznačuje, že je Office relativně bezchybný a připravený pro širokou distribuci. Jeho česká verze bude k dispozici na počátku příštího roku.

BEZPEČNÝ SYSTÉM? TO SE UVIDÍ Představitel amerického Microsoftu Jim Allchin minulý týden uvedl, že přijetí Visty zákazníky bude „rychlé a okamžité“. K tomu mají firmě přispět zejména zlepšené bezpečnostní prvky. „Podle mého názoru to je nejzabezpečenější systém, který je tu k dispozici. A je to určitě nejzabezpečenější systém, který jsme kdy prodávali,“ tvrdí Allchin. Windows a jejich slabiny jsou ovšem nejčastějším terčem počítačových virů. Každé druhé úterý v měsíci firma vydává pravidelné opravy, jimiž se snaží opravit „bezpečnostní díry“. DOBYL SVĚT, ALE NARAZIL V EVROPĚ Operační systém Windows, který je hýčkaným dítětem nejbohatšího člověka planety Billa Gatese, začal Microsoft komerčně nabízet v březnu 1986. Od 90. let se firma kvůli rychle rostoucímu tržnímu podílu musí potýkat se spory s antimonopolními úřady v USA, ale i v Evropské unii. Společnost nakonec vyhověla Evropské komisi a ve Vistě oddělila některé funkce od primárního operačního systému. Nová verze programu umožní uživateli odstranit softwarové doplňky od Microsoftu a vybrat si jejich alternativy. Microsoft uživatelům Visty také umožní použít konkurenční program na čtení dokumentů ve formátu PDF i dodatečný software zajišťující bezpečnost počítače a dat v něm uložených. Ke slovu se tak mohou dostat programy od rivalů Adobe, McAfee či Symantec. TUČNÉ POKUTY V roce 2004 Evropská komise dospěla k závěru, že Microsoft v případě mediálních přehrávačů a firemních serverů zneužil dominantní pozici na trhu. S pokutou 497 milionů eur Evropská komise přiměla firmu oddělit přehrávač Windows Media Player od operačního systému. Letos v červenci dala komise Microsoftu další pokutu 280,5 milionu eur za to, že v případě serverů nevyhověl jejím požadavkům. Podniku za to navíc hrozí další pokuta tří milionů eur za den, pokud požadavky nenaplní. NOVINKY VE VISTĚ**

Firma slibuje efektivnější práci s počítačem prostřednictvím vylepšených vizuálních prvků či informativnější a intuitivnější pracovní prostředí. Dále též nové nástroje - například správu uživatelského účtu, která má usnadnit prohlížení webů, odesílání e-mailů nebo použití běžných aplikací. Vista prý obsahuje i lepší ochranu proti škodlivému softwaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít