Hasič a kropič - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hasič a kropič

, Jiří Pšenička,
Hasič a kropič
Zdroj: Euro.cz

Přibyl z Úřadu vlády ČR má dostat významný post

Pokud by to byla pravda, znovu se potvrdí, že Stanislav Gross se o své lidi dokáže dobře postarat. Podle neoficiálních zpráv sílí politický tlak směřující k odvolání dlouholetého předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Dušana Štraucha. Na jeho místo by měl dosednout velitel středočeských hasičů Jan Žižka, bývalý kladenský poslanec za ČSSD (člen branně-bezpečnostního výboru). Nejzajímavější na celé věci je, že Žižku by měl do úřadu sídlícího na pražském Smíchově jako zástupce údajně doprovodit Pavel Přibyl – prázdninový šéf Úřadu vlády ČR, který 20. srpna na nátlak veřejnosti rezignoval, když se provalilo, že jako velitel Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti obušky a vodními děly rozháněl protikomunistické demonstrace v „Palachově týdnu“ roku 1989. Informace získal týdeník EURO na konci minulého týdne od tří na sobě nezávislých zdrojů, ale nikdo je zatím nepotvrdil.

Vyšší zájmy?

Uvažované změny prý mají jistým způsobem souviset i se zájmem sociální demokracie (formulovaným i v programovém prohlášení Grossovy vlády) na vytvoření nového nadresortního Úřadu pro mimořádné události, který by po vzoru obdobné instituce v Rusku přejímal některé pravomoci v době krizových stavů. Nedávno na toto téma hovořil poslanec Radim Turek. „Potřebujeme lidi, kteří budou umět okamžitě vyhodnotit informace od zpravodajců, záchranářů a psychologů,“ uvedl 7. září v deníku MF Dnes. Nový úřad by koordinoval zásah a pomoc nejen při teroristických útocích, ale také během povodní nebo ekologických havárií.
Nelze ale odhadnout, kdy a zda opravdu k rošádě dojde. Je třeba připomenout, že předsedu SSHR dle příslušného zákona jmenuje a odvolává celá vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu v dohodě s ministrem financí. Kabinet měl údajně o hmotných rezervách jednat tento týden, ale v jeho programu na internetu žádný takový bod zařazen není. „Myslím, že je to celé jenom fáma. Pokud by to mělo jít do vlády klasickou cestou, tak bych o tom snad měl něco vědět. Nic takového u nás projednáváno není,“ dušuje se Martin Pecina, náměstek sociálnědemokratického ministra průmyslu Milana Urbana.

Nikdo mi nic neřekl.

Dušan Štrauch je svým způsobem rekordmanem. Je zřejmě nejdéle sloužícím šéfem ústředního orgánu státní správy. Na svém místě sedí již od dob federace. Je otázkou, zda je to dáno jen osobními manažerskými kvalitami, či také skutečností, že činnost jeho úřadu je mimo zájem veřejnosti (podle posledně zveřejněné výroční zprávy nebyl v roce 2002 na SSHR vznesen žádný dotaz dle zákona o svobodném přístupu k informacím, v roce 2001 byly dva.). Nezájem není na místě. Instituce s dvoumiliardovým rozpočtem, která nakupuje a prodává relativně obrovské objemy ropy, obilí, barevných kovů či přírodního kaučuku (strategické zásoby státu pro případ nenadálých krizových situací v pravidelných cyklech obměňuje), není určitě bezvýznamná. „Zásoby ropy nyní dosahují celorepublikové spotřeby na 82 dnů, obilí máme řádově na několik týdnů,“ poodhaluje Dušan Štrauch objem spravovaného majetku.
Předseda nechce informace o svém možném odchodu komentovat. „Jelikož mám zájem na své další¨bezproblémové budoucnosti, nejraději bych řekl no comment. Nic nepotvrzuji, nic nevyvracím. Nějaké takové informace šly sice i kolem mě, ale žádné oficiální jednání jsem na toto téma s nikým nevedl, žádný úřední akt učiněn nebyl,“ uvedl minulý pátek dopoledne. Jak doplnil, nikdo mu také v jeho práci nic nevyčetl, neexistuje žádný negativní závěr ze strany NKÚ a poslední prověrka ministerstva financí prý dopadla velice dobře.

Už za Luxe.

Nebylo by to asi poprvé, kdy někdo o Štrauchův skalp usiluje. „Já sám jsem to navrhoval už dvakrát za ministra Luxe. Nelíbilo se mi, jak obchodují s obilím. Náš intervenční fond dělal výběrová řízení, a oni nikoliv. Ovšem celá ta skupina, která se kolem Štraucha vytvořila, měla vlivné zastánce,“ vzpomíná Václav Slavíček, bývalý ekonomický náměstek ministra zemědělství Josefa Luxe (KDU-ČSL). Nedovede si ale představit, že by po Štrauchovi měl přijít „pendrekář“ Přibyl. „Žižku znám, ten si myslím, že by špatný nebyl, ale pokud by skutečně měl přijít Přibyl, tak to ať tam Štrauch raději zůstane.“
Jan Žižka (60) – muž s hodností plukovníka, který je profesionálním hasičem od doby, kdy se vrátil z vojny – nepopřel, že byl s možností svého účinkování v hmotných rezervách již konfrontován. „Mluvilo se o tom už před více než rokem, ale co se týče současnosti, mohu říct jen tolik, že žádné oficiální jednání neproběhlo.“ Kdyby mu tato funkce byla nabídnuta, prý by to ale neodmítnul.Ohledně Pavla Přibyla uvedl, že jej zná a pokládá jej za slušného člověka. „Podle mých informací má spíše namířeno do soukromé sféry. Předpokládám také, že si každý vedoucí pracovník vybírá své podřízené sám,“ říká k němu kladenský hasič, jehož kancelář sídlí v ulici Jana Palacha.