HARRY POTTER A MILIONY - Euro.cz

Přihlášení

HARRY POTTER A MILIONY

, Kateřina Menzelová,
HARRY POTTER A MILIONY
Zdroj: Euro.cz

Spojení filmového a hračkářského průmyslu je stále častější

Očekávané premiéry Jurského parku 3 a zvláště pak filmové zpracování příběhů Harryho Pottera přinesou majitelům licencí na výrobu a prodej produktů spojených s touto tematikou nemalý zisk. Protože jsou oba filmy věnovány převážně dětem, dá se předpokládat, že pro hračkářský průmysl nastal slibný rok. Toto tvrzení podporuje úspěch knížek s hlavním hrdinou Harrym Potterem, které vyvolaly celosvětovou potterománii.

Harry přinesl štěstí.
Postavička kouzelnického kluka Harryho Pottera, který bojuje proti mocnostem zla, dostala svou autorku Joanne Kathleen Rowlingovou nejen do ročenky Who s Who 2001, ale přinesla jí i spoustu peněz. Z chudé svobodné matky se stala multimilionářka a podle finančních expertů se do dvou let stane nejbohatší ženou světa. Každé nové pokračování dobrodružství Harryho Pottera doslova láme knižní rekordy. Do dnešního dne se s malým hrdinou mohli seznámit čtenáři ve čtyřiceti zemích světa. Celkem bylo prodáno na šedesát milionů knih.
Nadšené ohlasy knižního zpracování nezůstaly bez povšimnutí ve světě showbyznysu. V loňském roce získala veškerá licenční práva, která pokrývají první dva díly knížek o Harrym Potterovi, filmová společnost Warner Bros. Část z nich odprodala hračkářským gigantům, jako je Mattel, Hasbro a Lego. Finanční částka, kterou Warner Bros z kontraktu získal, nebyla zveřejněna. Experti zabývající se hračkářským průmyslem nicméně odhadují, že jen Mattel zaplatil jako zálohu 35 milionů USD, celková výše záloh pro Warner Bros by měla překročit 100 milionů dolarů. I když se tato suma může zdát vysoká, Harry Potter nepřekonal Hvězdné války. Za ně totiž zaplatila firma Hasbro zálohu 300 milionů dolarů, a jedná se tak o nejdražší licenční smlouvu mezi filmovou společností a výrobcem hraček.

Licence na vzestupu.
Podíl hraček, které jsou vyráběny na základě licenční smlouvy, se neustále zvyšuje. V roce 1996 tvořily 35 procent celkové produkce, v roce 1999 to už bylo 46 procent. V loňském roce dosáhl obrat z prodeje hraček dvaceti čtyř miliard dolarů.
První produkty s námětem Harryho Pottera mohli zákazníci zakoupit už před Vánocemi. Vybírali ale jen z úzkého sortimentu. Největší výrobce hraček na světě, firma Mattel, se totiž potýkala se zásobovacími problémy. „Rozhodli jsme se naši nabídku rozšířit až po Vánocích, protože jsme neměli dostatek zásob z Polska a Itálie, kde jsou hračky vyráběny. Nechtěli jsme zklamat tisíce dětí, na které by se nedostalo, konstatovala mluvčí Mattelu Lynsey Smedley.
Mattel má podle smlouvy licenci na figurky, skládačky puzzle a hry s naučnou tematikou, Hasbro bude vyrábět kartičky pro sběratele, elektronické hry a bonbony. Analytici předpokládají, že obrat z prodeje výrobků s náměty Harryho Pottera překoná miliardu dolarů. Hlavní nápor potterovských hraček se objeví teprve po listopadové filmové premiéře.
V Česku měly děti dosud možnost seznámit se s Harrym Potterem jenom v knižní podobě. Programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller týdeníku EURO sdělil, že celková prodejnost prvních dvou dílů, které se zatím na našem trhu objevily, je srovnatelná s prodejností v prvním roce uvedení Harryho Pottera na trh v Německu. Což lze vzhledem k počtu obyvatel považovat za ohromný úspěch. Množství knih jde do desetitisíců. „Záměrně jsme naplánovali strategii, podle níž jsou knihy vydávány se zpožděním oproti ostatním zemím, kde je už k dostání díl čtvrtý. Zájem v Čechách totiž bývá podporován nadšenými ohlasy ze zahraničí, řekl Müller.

I v Česku se dočkáme.
Nakladatelství Albatros má zájem spolupracovat s majiteli licencí na výrobu hraček spojených s postavou Harryho Pottera. S firmou Lego uvedou na počátku roku 2002 stavebnici. Podle Müllera dostal Albatros nabídku od Mattelu, ale nepodařilo se ještě uzavřít dohodu s jeho výhradním distributorem pro český trh, firmou Global Express.
Marketingová ředitelka Global Expressu Radka Kundrátová týdeníku EURO sdělila: „Naše firma má o dovoz hraček spojených s postavičkou Harryho Pottera zájem. Jejich prodej ale plánujeme až po premiéře filmu, tedy někdy na přelom října a listopadu. Je možné, že se toto datum změní po veletrhu hraček v Norimberku, který právě probíhá. Příliš s tím ale nepočítáme. Kundrátová potvrdila zájem o spolupráci s nakladatelstvím Albatros. „Bohužel jsme ještě neviděli ani vzorky hraček, nemohu říci nic bližšího.
Petr Nedoma, obchodní ředitel firmy Piccollo, která je výhradním distributorem firmy Hasbro, týdeníku EURO řekl, že i jejich společnost bude s největší pravděpodobností hračky s potterovskou tematikou dovážet. „Více informací budu mít až po návratu z Norimberku. Nemyslím ale, že by hračky vzhledem k povinnému testování, mohly být uvedeny na český trh dříve než v květnu.

Diskuze