Grossův rok - Euro.cz

Přihlášení

Grossův rok

, Jan Štětka,
Grossův rok
Zdroj: Euro.cz

Komu veřejné angažmá nepřineslo vývar letos, může se těšit příště

Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela má jednu vadu: nemůže ji obdržet bývalý český premiér Stanislav Gross. Ten je totiž na poli teoretické ekonomie diletantem, přestože v ryze praktické se vyzná jako učiněný génius. V letošním roce a možná i v těch předchozích bychom nejen v Česku, ale ani jinde na světě nenašli druhého investora, který by jako Gross dokázal zhodnotit za hubičku koupené akcie o stovky procent a stát se přes noc z dlužníka multimilionářem. Poslanci ve sněmovně a snad i sám expremiér by měli zvážit, jestli dokonce nezavést Grossovu cenu za ekonomii. Dotována by mohla být právě z jeho kšeftu desetiletí. Vydělat na investici během pár měsíců 500 procent je nevídaný výkon. Kam se hrabou američtí investoři či ruští oligarchové! Čech Gross je největším finančním guru.
Podobných případů, jako je ten, kdy si expremiér na dluh, a přesto hypervýhodně koupil od někdejšího sociálnědemokratického náměstka ministra průmyslu a obchodu a svého přítele Roberta Sýkory 31 procent akcií perspektivní firmy Moravia Energo a pak je střelil za několikanásobek kupní ceny, je možná více a ani o nich nevíme. A zřejmě jich bude přibývat, jak budou vlivní politici odcházet s poděkováním do penze nebo naopak gubernátoři začnou z provincií přicházet do pražského centra. Prvním adeptem „grossovky“ by mohl být šéf lidovců Jiří Čunek, jemuž jsme letos měli možnost nahlédnout do dávných účtů a nečekaně spatřit miliony kmitající z účtu na účet a potkávající se cestou se sociálními dávkami od státu.
Kam se na tuhle ekonomickou stínohru hrabe Topolánkův a Kalouskův batoh. Zářijový start reforem je hlavní událostí v letošní politice především pro běžné daňové poplatníky nebo pro dějepisce, zatímco překvapivě sám Topolánek vykreslil na Žofínském kongresu ODS s děsem v očích prioritu jinou, pro demokracii velmi nebezpečnou. „Mafiánské metody, díky kterým (sociální demokracie – pozn. red.) ovládla tento stát, dnes z velké části ovládají tento stát samy. Nejde pouze o propojení zločinu a státní správy, o bezprecedentní manipulace s orgány činnými v trestním řízení, ovlivňování výběrových řízení, rozdělování dotací. Jde také o masivní korupci novinářů a účelové zneužívání médií, jde o redistribuci politické a výkonné moci v této republice. Jde o šokující moc něčeho, čemu říkáme organizovaný zločin,“ stojí za to citovat premiérova slova. Ilustrací k nim lze letos najít dost a dost.
Měl-li někdo nějaké iluze o čistotě české politiky, musel je letos jednoznačně ztratit. Tím viditelným znamením, hvězdou, která osvítila politicko-ekonomické propojení, je jednoznačně Stanislav Gross a tento jeho příspěvek k dějinám by neměl zůstat zapomenut. Bylo by škoda, kdyby v záplavě jiných mediálně atraktivních a nových „skandálů“ upadl v zapomnění. Například premiérova lyžovačka v Innsbrucku patřila mezi kauzy, které plnily první stránky novin a poukazovaly na zneužívání moci českými mocipány a jež Grossův obchod s Moraviem Energo překryly. Čeho tak špatného se však Topolánek kromě nešikovných výmluv sportovním odpolednem v Alpách dopustil? Vyšlo by o tolik levněji, kdyby letadlo letělo bez rakouského mezipřistání rovnou do Prahy, kde by ministerský předseda přesedl do limuzíny a doprovázen dalším luxusním vozem s ochrankou vyrazil po zemi do Innsbrucku?
Koho chce Gross krmit povídačkami, že mu někdo prodal třetinový podíl v perspektivní firmě za cenu, která zhruba odpovídá třetině jejího ročního zisku? Všechno ostatní pak už bylo v pořádku a standardní. Jenže ten začátek je ještě méně věrohodný než Grossovo dřívější vysvětlení, kde sebral peníze na barrandovský byt. Věřitel strýček Vik a následná estráda se spálením směnky byly už dost vysoce postavenou laťkou, ale řeči o dobrém obchodě s akciemi Moravie Energo ji spolehlivě překonaly.
Komu veřejné angažmá nepřineslo vývar jako letos Grossovi, může se těšit příští rok. Když bývalému premiérovi prošlo tohle, pak už politikům projdou všechny myslitelné trafiky a provize, které inkasovali, inkasují a inkasovat budou.

Diskuze