Grossomák u lizu

28. září 2007, 16:33 - Jiří Pšenička
28. září 2007, 16:33

Expremiér se bude snažit, aby z celé transakce vyšel s mírným ziskem

Stanislav Gross byl už v době, kdy zastával jen parlamentní funkce, abnormálně aktivní v oblasti ekonomiky, ačkoli jeho odbornou doménou měla být obrana a bezpečnost. Jako by si chtěl doplnit všeobecný rozhled, kterého se mu jako bývalému „koloťukovi“ asi nedostalo. Nejvíce medializovaný byl jeho kontakt s majitelem firmy Agrofert Andrejem Babišem, ale vytvořil si dobré kontakty i s dalšími byznysmeny. Svému koníčku se začal naplno věnovat v době, kdy se stal ministrem vnitra (od dubna 2000). Především po volbách 2002, kdy Strakovu akademii vyklidil Miloš Zeman se svým Richelieuem Miroslavem Šloufem, se mu otevřely nové možnosti seberealizace. Premiér Vladimír Špidla - muž s autistickými sklony, který se až panicky bál navazovat bližší vztahy - mu celou lobbistickou agendu ochotně přenechal. Byl to právě „Standa“, přes něhož se kapitáni českého průmyslu a jejich ambasadoři snažili řešit všechny problémy, se kterými se potýkali. Přes něho se dělala i kádrová politika ve všech polostátních firmách. „Gross je dnes určitě klíčovým kádrovákem ve státě. Rozhoduje nejen o obsazení funkcí v poslaneckém klubu ČSSD, ale i na ministerstvu průmyslu, v Telecomu, Čepru, ČEZ, Škodě Praha… Špidla tohle vůbec neřeší, to jde úplně mimo něj,“ uvedl v červnu 2003 pro týdeník EURO jeden z nejvlivnějších lidí pohybujících se v zákulisí české ekonomiky. Mezi hlavními důvěrníky, kteří měli na Stanislava největší vliv, tehdy uvedl právníka Miroslava Janstu, zbrojaře z Omnipolu Pavla Muselu, poradce pro oblast informačních technologií Miroslava Formana a také Roberta Sýkoru, který byl v té době již jen bývalým náměstkem ministra průmyslu a soukromým podnikatelem. Prostřednictvím kádrováka Grosse však mohl Sýkora dále působit na rozhodování celé exekutivy, zejména v oblastech, které se týkaly jeho rodné severní Moravy.
A nyní jsme se dozvěděli, že tito dva, Gross a Sýkora, spolu letos udělali velký kšeft v oblasti energetiky a v celé kauze se objevilo i jméno právníka Jansty. Sýkora prodal Grossovi třetinu akcií společnosti Moravia Energo za podstatně nižší cenu, než je její odhadovaná tržní hodnota, ačkoli měl nepochybně atraktivnější nabídky. Proč? Co ho k tomu vedlo? Zbláznil se? Ani nejlepší kamarádi si obvykle mezi sebou neprodávají majetek za hubičku. Sýkora říká, že se na tom s Grossem dohodli už loni a že prodat akcie někomu jinému by nepovažoval za férové. Každého však v této souvislosti musí napadnout, zda náhodou nejde o vypořádání nějakého obchodu z dob, kdy ještě Standa tahal za nitky celého průmyslu a energetiky.
Smečka hlídacích psů demokracie se znovu vrhla na nebohého Standu. Ten si už podruhé naběhl - podobně jako kdysi se svým nemajetným strýčkem Vikem, který mu měl půjčit „meloun“ na luxusní byt. Mezi kolegy advokáty si už stačil vydobýt pověst naivního hlupáka a právního amatéra, který nebyl schopen na letošní valné hromadě Moravie Energo dobře zamaskovat, kdo je skutečným držitelem akcií. Ještě že je jen koncipient, jako samostatný advokát by dnes těžko sháněl kšefty. Když už to všechno prasklo, měl by začít zpívat - a to nejen před policií -, protože otázek je celá řada. A měl by začít mluvit i Sýkora, který byl na samém počátku celého případu.
Ani třinecký ocelář Tomáš Chrenek asi ještě neřekl úplně vše, co o transakcích ví. Každopádně se nyní snaží situace využít ve svůj prospěch a vyvíjí tlak na Grosse, aby mu svůj čerstvě získaný akciový majetek odprodal, pokud možno co nejlevněji. Vyhrožuje žalobami, nevyplácením dividend a navýšením základního jmění. Jde nepochybně o psychologický nátlak, ale pro všechny aktéry by byl odchod Grosse z firmy asi nejlepším řešením, jak celou kauzu ukončit, umlčet novináře a redukovat ztráty. Expremiér se však bude nepochybně snažit, aby z celé transakce odešel alespoň s mírným ziskem, jinak nebude mít z čeho splatit úvěr a uhradit všechny související náklady. Kdyby se dostal do minusu, u jeho dveří může brzy zazvonit exekutor a rodina se bude muset přestěhovat z barrandovského bytu pod barrandovský most. Leda by se ukázalo, že ve skutečnosti žádný úvěr nečerpal a celá částka ve výši desítek milionů korun pochází z „rodinných úspor“. Podle neoficiálních informací byl Gross v minulých dnech s dětmi v pařížském Disneylandu, a proto nebral telefony ani svým nejbližším známým. Možná by mohl v Paříži zůstat a vystupovat tam se svým nevinným kukučem jako nejupřímnější plyšák na světě. Tak upřímným, že se neustále zaplétá do vlastních lží.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít