Gregor Martin Papucsek: Maďarsko před volbami odbrzdilo - Euro.cz

Přihlášení

Gregor Martin Papucsek: Maďarsko před volbami odbrzdilo

, Gregor Martin Papucsek,
Gregor Martin Papucsek: Maďarsko před volbami odbrzdilo
Zdroj: Koláž E15

Úžasné, fenomenální, vynikající! Zhruba tak oslavuje maďarská vláda a s ní spřízněná média. Řeč samozřejmě není o včerejších údajích statistického úřadu, podle nichž se maďarská ekonomika loni propadla o 1,7 procenta, tedy o dost hlouběji, než se čekalo. Tímto nepříjemným údajem si vláda Viktora Orbána jistě nenechá zkazit radost. Slaví totiž úterní prodej balíku státních dluhopisů za 3,2 miliardy dolarů.

Zájem byl obrovský, poptávka čtyřikrát překročila nabídku. Co na tom, že z opozičních lavic a z většiny odborných listů zní výzvy k opatrnosti: Tato radost nás může přijít velmi draho.

Pravdou je, že se Maďarsko vrátilo na takzvané mezinárodní finanční trhy. K vládnímu nadšení je třeba férově připočíst i opatrné uznání znějící z Londýna či New Yorku. Pozoruhodné, avšak s potenciálními riziky, mudrují analytici ve finančních centrech. Budapešti ale působí radost, že si jí na těchto místech vůbec všimli. A vyvozují z toho další závěry: Obstáli jsme v zápasu s MMF, odoláme i jiným útokům na svou suverenitu, zní husarské heslo dne.

K těmto „jiným útokům“ patří samozřejmě podrazy ratingových agentur. Třeba Moody’s přes fenomenální vládní úspěch zlovolně ponechává rating Maďarska ve strašlivé kategorii braku. Úroky prodaných maďarských bondů dosahují pěti procent. Jenom, říká vláda a dodává, že úvěr od MMF by nebyl o moc levnější. Tolik? Kontrují domácí realisté s tím, že úrok úvěru od MMF se v případě desetileté splatnosti pohybuje do tří procent.

Opoziční list Népszabadság připomíná, že nyní slavnými „dolarovými obligacemi“ bude maďarská vláda splácet dřívější lacinější úvěr od MMF a EU. A přidává hodnocení Goldman Sachs: Maďarsko prodalo dluhopisy poměrně draho kvůli nízkým ratingům a permanentní nejistotě v ekonomické politice (speciální daně pro banky, telekomunikační firmy, pojišťovny, energetické společnosti).

Největší ekonomickou nejistotu však v Maďarsku působí neustálý konflikt mezi vládou a šéfem centrální banky Andrásem Simorem. Ten odmítá pustit uzdu inflaci a drží úroky vysoko. Konflikt právě vrcholí, naposledy na guvernéra našli „něco“, podle čeho prý předával důvěrné informace o komerčních bankách MMF (univerzální nepřítel číslo jedna).

Šéf úřadu vlády označuje Simora za „nečestného člověka“, premiér o něm dokonce v Bruselu prohlásil, že nedopustí, „aby v čele Maďarské národní banky stál opět offshorový rytíř“. Simorovi ale za chvíli končí mandát. Vláda pak dosadí svého koně a bude zase o brzdu méně. Velkou brzdu v podobě MMF se podařilo eliminovat. Nejnepříjemnější byla pro vládu ta neustálá kontrola a hlavně omezování v marnivosti v předvolebním roce. Ta padá a od té chvíle už je v Maďarsku zase možné všechno.


Čtěte také:

Maďarsko se vrátilo na kapitálový trh

Pomůžeme si sami. Orbán smetl ze stolu podmínky MMF a EU

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností


Autor je spolupracovníkem redakce

Diskuze