Grafitec se prosadil v Turecku

15. listopadu 2004, 00:00 - foto: Grafitec
15. listopadu 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ TRHY České firmy jsou na tureckém trhu velmi aktivní. Potvrzuje to i úspěch společnosti Grafitec z východočeské Dobrušky. Firma vyrábí ofsetové tiskové stroje. Sedmdesát milionů převážně mladých obyvatel, jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí OECD a strategická poloha mezi dvěma světadíly - takto lze stručně charakterizovat Turecko.

**ZAHRANIČNÍ TRHY

České firmy jsou na tureckém trhu velmi aktivní. Potvrzuje to i úspěch společnosti Grafitec z východočeské Dobrušky. Firma vyrábí ofsetové tiskové stroje.

Sedmdesát milionů převážně mladých obyvatel, jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí OECD a strategická poloha mezi dvěma světadíly - takto lze stručně charakterizovat Turecko. Už dlouhou dobu se snaží o členství v Evropské unii. Přestože Evropská komise nedávno doporučila zahájit s ním vstupní pohovory, podle informací britského deníku Financial Times je začlenění Turecka do EU reálné až za zhruba deset let. Už nyní jsou ale české firmy na tureckém trhu velmi aktivní. Dokládá to i čerstvý úspěch společnosti Grafitec. Firma s více než 400 zaměstnanci pochází z východočeské Dobrušky a vyrábí archové ofsetové tiskové stroje. V oboru se řadí mezi deset největších producentů na světě. Její nejsilnější konkurenti se rekrutují z Japonska a N ěmecka. Tradice společnosti Grafitec staví na více než čtyřicetileté historii výroby tiskových strojů v České republice. Hlavními teritorii zájmu byly pro Grafitec donedávna zejména Evropa a Severní Amerika. Turecko se mezi vývozní cíle dostalo až letos. „Rozhodující bylo nalézt zde dostatečně silného distributora polygrafických výrobků, což se nám i díky agentuře CzechTrade podařilo,“ říká generální ředitel společnosti Petr Skrla. Turci se prý při jednáních prokázali jako tvrdí vyjednavači a jak u nich bývá obvyklé, vyvinuli velký tlak na snížení ceny. „Na něco podobného jsme však byli předem připraveni,“ vzpomíná Petr Skrla. Připravenost firmy a efektivní spolupráci s CzechTrade ukazuje i hodnota vývozu do Turecka, která letos dosáhla šedesáti milionů korun. Perspektivu tamního trhu potvrzuje i generální ředitelka CzechTrade Jitka Hanzlíčková: „Turecko má z našeho pohledu velký a rychle se rozvíjející vnitřní trh. Jelikož leží relativně blízko, je dobře dostupný i pro naše středně velké exportéry,“ říká. Optimismus nad potenciálem sedmdesátimilonového státu neskrývá ani Michael Deppler, ředitel evropské sekce Mezinárodního měnového fondu: „Tato země zaznamenala od krize v roce 2001 úžasný vývoj. Nyní je na cestě stát se novým hospodářským tygrem,“ domnívá se. Prioritou ankarské vlády se nyní stává především rozvoj neevropské části země. „V případě investic do zaostalého jihovýchodu země mohou naše společnosti využít nižších sazeb daní či zvýhodněných cen státních pozemků,“ připomíná Jitka Hanzlíčková. „Turecko může být pro vývozce částečně krok do neznáma, ale o to větší přínos může přinést,“ říká Petr Skrla. Tato země má skutečně dnes tak velký potenciál, že se může stát pro české exportéry zajímavou alternativou k již zaplněným evropským či americkým trhům. Přestože byrokracie v Turecku klesá, velkým problémem stále zůstává „šedá“ ekonomika. Mezi negativa patří také často se měnící a naprosto nepřehledná turecká legislativa, ve které se zahraniční investoři orientují s velkými obtížemi. Ideální strategií při průniku na trh je nalezení vhodného místního partnera, podobně jako to učinil Grafitec. Možností je ispolehnutí se na pomoc státu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít