Glosa: Co kritizují závistiví hlupáci na Rusnokově vládě

10. července 2013, 18:00 - David Klimeš
10. července 2013, 18:00

Prezident Miloš Zeman uvedl do funkcí členy nové vlády Jiřího Rusnoka s grácií sobě vlastní: „Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků, kteří sami nikdy nic v životě pořádného neudělali.“ Konečně je tak jasné, z čeho plyne všechno to odmítání nové vlády ze strany médií, ale konec konců i parlamentních stran, které Miloš Zeman při sestavování vlády vůbec poprvé v historii České republiky zcela obešel.

Proč nikdo neocení Fischerovy zázraky?

Začněme u nových vicepremiérů. Jen zlá zášť může vysvětlit to mediální peklo, které se rozpoutalo proti naposledy oznámenému členovi vlády Janu Fischerovi. Místo aby novináři připomínali Jana Fischera jako kdysi nejpopulárnějšího politika a bodrého Honzu, který chtěl dát do kupy v prezidentském úřadě rozhašenou zemi, tak slyšíme jen kritiku. Závistiví hlupáci, kteří sami nikdy nic pořádného neudělali, prostě nedokáží dopřát schopnému byznysmanovi Fischerovi to prosté sehnání více jak pěti milionů těsně po oznámení jeho kandidatury na post ministra financí.

Aby toho nebylo málo, novinářští šmokové ještě s gustem připomínají Fischerovy problémy doplatit prezidentskou kampaň v minulých měsících či Fischerovu překvapivou podporu Zemanovi před druhým kolem prezidentské volby. Jako by to s jeho současným návratem do vysoké politiky nějak souviselo!

Díky Fischerovým zázrakům se trochu do pozadí dostal druhý vicepremiér Martin Pecina. Ale bohužel i na něj si neschopní závistivci něco najdou. Jistě budou připomínat jeho praktické a úsporné schůzky v pražských autosalonech s podnikatelem Andrejem Babišem, kterého jako šéf antimonopolního úřadu zároveň prošetřoval. A jen opravdu podlý novinář může po Zemanově zadání vládě strážit nezávislost policie připomínat poněkud přímočarý recept Peciny na policejní autonomii z roku 2009: „Když se objeví pochyby, jestli je nějaká politická kauza zastavena, nebo ne, zavolám si policejního prezidenta. A řeknu mu, ať se na to podívá.“

Ostatní ministři trpí novinářskou záští trochu méně, ale stejně se jim nevyhýbají invektivy za druhořadost, případně nesmyslné konstrukce o ministerských postech ve vládě za někdejší podporu či sponzoring Zemana v prezidentských volbách.

Na Rusnoka podle ze zálohy

Nejsložitější to mají závistiví hlupáci s premiérem Jiřím Rusnokem. Nemohou popřít jeho erudici. Stejně tak to, že patřil mezi ty lepší ministry, které Česko zažilo. A tak v těžko pochopitelné konstrukci zkouší alespoň zpochybňovat legitimitu celého jeho kabinetu. Prý zde nikdy nebyl premiérem člověk, který by nebyl vítězem voleb, nebo alespoň neměl většinovou podporu našich zákonodárných zástupců. No a co? Vždyť prezident to řekl jasně: ústavu měnit nemůže, ale ústavní zvyklosti ano. A tečka.

Navíc je snad už každému zřejmé, že od nynějška se vše bude posuzovat podle výsledku druhého kola prezidentských voleb, v němž všichni Zemanovi příznivci přeci hlasovali pro to, co zrovna Zeman aktuálně prosazuje či bude prosazovat.

Ještě směšnější jsou útoky novinářských hyen na předpokládatelný krach nové vlády při hlasování o důvěře. Kdo to nyní může tušit? Pokud se poslanci držící se svých koryt neshodnou na předčasných volbách, tak Rusnokovy šance prudce stoupají. Levici může děsit, že příští pokus o sestavení kabinetu by mohla dostat pravice disponující teoretickou většinou. A tak Rusnok může s jistou nadějí sázet na podporu komunistů, ČSSD, Věcí veřejných a přeběhlického planktonu, který se hrozí nových voleb a ztráty poslaneckého místa.

Chytrému napověz, novináře kopni

Prostě není nic, co by se s trochou dobré vůle nedalo v této tiché prezidentské revoluci vysvětlit. Snad každý rozumný člověk vidí, že tato nikým nevolená a nepodporovaná vláda odborníků nyní potřebuje především klid na práci. Ale zkoušejte něco takového vysvětlit závistivým hlupákům. Pro ně to vždy bude vláda kamarádů prezidenta, kteří dobyli Strakovu akademii proti vůli zástupců lidu v parlamentu.


Ke jmenování vlády Jiřího Rusnoka čtěte:

Zeman požehnal nové vládě: Nenechte se otrávit hlupáky

Schwarzenberg bude s Rusnokem jednat, ale důvěru jeho vládě TOP 09 nevyjádří

Fischer bleskově splácí dluhy. Za týden získal přes pět milionů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít