GE dokončuje modernizaci největší srbské elektrárny. S českou pomocí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

GE dokončuje modernizaci největší srbské elektrárny. S českou pomocí

,
GE dokončuje modernizaci největší srbské elektrárny. S českou pomocí
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

GE Power Services oznámila, že letos dokončí modernizaci Elektro Privreda Srbije Nikoly Tesly, největší uhelné elektrárny v Srbsku. Generální dodavatel stavby využívá také pomoc české ZK Termochem.

Technologie dodaná GE má zvýšit efektivnost výroby elektřiny tak, aby elektrárna nadále splňovala emisní limity požadované Bruselem, uvádí energyworldmag.com.

„Elektrárna poskytuje velkou část kapacity pro srbskou elektrizační soustavu. Musíme naše aktiva dostat na nejvyšší úroveň dostupnosti, účinnosti a spolehlivosti, protože je zásadní otázkou srbské energetické soběstačnosti,“ řekl Savo Bezmarevič, výkonný ředitel srbských elektráren.

Elektrárna je vybavena dvěma bloky. GE a subdodavatelé je teď modernizují. Americký technologický gigant odpovídá za celou stavbu a dodává parní turbiny. Jedním z menších dodavatelů je česká ZK Termochem, která rekonstruuje část jednoho z bloků. V minulosti také vypracovala projektovou dokumentaci a dodávala materiál. Dohromady na zakázce zinkasovala kolem 270 milionů korun.

Výroba elektřiny v Srbsku spoléhá na uhlí. Z tohoto paliva vyrábí více než 70 procent energií, zatímco zbývajících přibližně 30 procent se vyrábí ve velkých vodních elektrárnách.

ZK Termochem se zabývá výstavbou a rekonstrukcí tepelných a jaderných elektráren, spaloven, rafinerií a petrochemických zařízení. Zaměstnává na 400 lidí a dosahuje obratu kolem půl miliardy korun.​

Čtěte také:

ZK Termochem se rozpíná na Balkánu, investuje miliony eur

Odejde ČEZ z Bulharska? Mapuje zájem investorů

Benešovský Mavel chce v Bosně investovat téměř sedm miliard


Ohodnoťte tento článek
Diskuze