Gazeta.ru: V odvetě za sankce se Rusko k Rusům přátelsky nechová

05. června 2015, 15:08 - čtk
05. června 2015, 15:08

Na případné přitvrzení sankcí Evropské unie slíbil ruský premiér Dmitrij Medveděv dát "symetrickou" odpověď. Čili zbaví ruské občany něčeho poživatelného, nedejbože léčitelného. První vlaštovkou či spíše rybkou se stal zákaz dovozu "zdraví škodlivých" konzervovaných ryb z Estonska a Lotyšska, uvádí ruský internetový list Gazeta.ru.

Zhoršení situace v Donbasu na východě Ukrajiny v předvečer summitu G7 maří vyhlídky na zmírnění sankcí proti Rusku. Definitivně se rozhodne na summitu EU na konci června. Sankce budou nejspíš prodlouženy nejméně do ledna 2016. A Rusko se už dávno drží pravidla, že ani jediný urážlivý krok nelze ponechat bez odpovědi.

Před rokem se „symetrickou odpovědí“ na evropské sankce stal zákaz dovozu potravin do Ruska. Domácí trh se pokusil změnit dodavatele, oživit vlastní výrobu, ale po roce se ukázalo, že část výrobků z trhu prostě zmizela a část výrazně zdražila, a to včetně domácích potravin.

Někteří dodavatelé zkrachovali. Protože vše investovali do zboží, jehož dovoz byl - bez jakéhokoliv přechodného období - zakázán. Ztráty utrpěli i ruští výrobci. Kuře může být domácí, ale krmit se musí zahraničními krmivy a přídavky, které po propadu rublu mají cenu zlata. Ani se nepodařilo nalézt náhradu za dovážené a zakázané ovoce a zeleninu.


Přečtěte si: Potraviny v době války: ruské řetězce zmrazí ceny, na Ukrajině omezí prodej


O ceně masa a sýrů, které zůstaly v nabídce, je lepší pomlčet. Občané v reakci na radikální rozhodnutí vlády začali méně jíst - růst cen je přiměl šetřit na jídle a základním zboží.

Jaká bude „symetrická odpověď“ nyní? Dá se podezírat, že bude stejná. Budou se pokoušet trestat Evropu a postihnou vlastní spotřebitele.

Už ve čtvrtek zakázali rybí konzervy z Lotyšska a Estonska, včetně oblíbených šprotů, symbolu sovětského svátečního stolování, později symbolu odtrženého Pobaltí. Zdálo se, že šproty vždy byli neoddělitelnou součástí našeho života. Ukázalo se, že oddělitelnou.

Chyba v antisankcích

Čerstvé a zmrazené ryby postihly ruské antisankce v srpnu 2014, ale rybí konzervy tehdy nezakázali. Chybičku teď napravili. K tomu úřady poskytly obvyklé vysvětlení, zbavené vší politiky: prý nelze výrobek vysledovat až ke konkrétní rybářské lodi a Balt je silně znečištěn.

Z toho také vyplývá, že u Kaliningradu, kde ruští rybáři chytají úplně stejné ryby, je moře asi mnohem čistší, než o sto metrů dál v Pobaltí.

Evropští spotřebitelé se mohou ze sankcí jen radovat - ceny výrobků z ruských seznamů zakázaného zboží prudce klesly. Evropští výrobci naopak trpí. Ale ruské naděje, že farmáři, kteří přicházejí o zisky z vývozu, vyvinou nátlak na své vlády, a tím způsobí rozkol v řadách EU vůči sankční politice, se dosud nenaplnily. Přesněji, výrobci tlačili, ale vlády zrušit sankce odmítly, a tak si museli najít jiná odbytiště.

Možná by přiměřenější odvetou mohla být reálná snaha tuto válku ukončit. Ale tato možnost je stále méně pravděpodobná

Vynikající polská jablka, původně určená pro Rusko, zčásti skončila v jiných zemí, zčásti v Rusku, kam se dostala pod nálepkou zemí, na něž zákaz neplatí: Poláci mohou být vděčni Bělorusku a Kazachstánu.

Před rokem jsme vyhrožovali, že na zpřísnění sankcí odpovíme zákazem dovozu průmyslového zboží. Dokonce se mluvilo o lécích. Jenže se ukázalo, že ruský farmaceutický trh není v dohledné budoucnosti schopen nahradit dovážená léčiva. Náhražky z Číny byly často zdraví škodlivé.

Samozřejmě, princip „bij své, ať se cizí bojí“ lze stěží označit za civilizovaný a přiměřený. Ale Rusko v podstatě nemá jinou „symetrickou odpověď“ na sankce.

Neprodávat Evropě ropu a plyn? Ani Čína všechny ztracené obchodní partnery nenahradí - a paradoxně se i obchod s Čínou snižuje, včetně paliv. Zkonfiskovat majetek západních firem v Rusku, jak navrhovali poslanci? Ale i ruského majetku v cizině je hodně.

Střelba do vlastních řad

Nezbývá, než „bombardovat vlastní“. V podmínkách studené války, kterou opěvují propagandisté, se to režimu nezdá jako příliš vysoká cena. Samozřejmě, s takovým přístupem si na reálný rozvoj země, jehož ukazatelem není jen růst výdajů na obranu, budeme muset počkat.

Možná by přiměřenější odvetou mohla být reálná snaha tuto válku ukončit. Ale tato možnost je stále méně pravděpodobná. Když nepřátel přibývá, musíme trestat „své“ tvrději! A v boji není čas sčítat ztráty.

Jasně, podle průzkumů je Amerika nepřítel. I Evropa je stále větší nepřítel. Pobaltí a Ukrajina jakbysmet. A soudě podle „symetrických odvet“, Rusko si ani k Rusům nepočíná právě přátelsky…


Čtěte také:

V protiruských sankcích můžeme přitvrdit, varuje Brusel po bojích v Donbasu

Německý průmysl sankce podporuje, pro firmy prý likvidační nejsou

Rusko by mělo být pozváno na summit G7 do Německa, míní lobbisté

Medveděv: Sankce budou Rusko stát přes 100 miliard dolarů

USA zakázaly investice na Krymu, Kanada omezí vývoz těžební techniky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít