Garanční fond vyplatil klientům zkrachovalé ERB banky 3,4 miliardy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Garanční fond vyplatil klientům zkrachovalé ERB banky 3,4 miliardy

,
Garanční fond vyplatil klientům zkrachovalé ERB banky 3,4 miliardy
Zdroj: Dominik Bachůrek, MF

Garanční systém finančního trhu vyplatil klientům ERB banky 3,4 miliardy korun. Závazky, které plnil za ruské majitele banky, si bude garanční fond nárokovat během zpeněžení majetku ERB.

O vyplacení peněz, které zmizely v zkrachovalé ERB bance, požádalo 3204 klientů, tedy zhruba 59 procent všech klientů banky, uvedl pro web Euro.cz člen výkonné rady a vedoucí právník Garančního systému Tomáš Hejduk.

Česká spořitelna a Moneta Money Bank, které mají smluvní spolupráci s Garančním fondem, vyplatily klientům Rusy vlastněné banky celkově 3,4 miliardy korun, což je asi 96 procent všech nárokovaných pohledávek. ERB banka měla pojištěny všechny vklady do výše 100 tisíc eur, tedy 2,7 milionu korun, na jednoho klienta.

„Pohledávka Garančního systému odpovídající celkové výši náhrad pohledávek z vkladů byla v souladu se zákonem přihlášena do likvidace ERB banky. Likvidace v současné době probíhá, je řízena likvidátorkou jmenovanou soudem a míra uspokojení pohledávky Garančního systému záleží na budoucím zpeněžení majetku ERB banky,“ říká Hejduk.


Čtěte více o důsledcích krachu majitelů ERB banky:

Le Penová má Rusům vrátit čtvrt miliardy od První česko-ruské banky

Pobočka ERB Bank v Praze


Státem zřízený Garanční systém finančního trhu se skládá z Fondu pro řešení krize a Fondu pojištění vkladů. Kromě státu do nich přispívají zejména samotné finanční instituce. Od roku 2016 mají zákonnou povinnost přispívat nejen banky, družstevní záložny a stavební spořitelny, ale také někteří obchodníci s cennými papíry. Míra příspěvku závisí od rizikovosti jejich podnikání.

Použití peněz z fondu schvaluje Česká národní banka. Ta rozhodla o náhradě škod po ERB začátkem loňského listopadu. Majitel banky Roman Popov tehdy sice tvrdil, že má dostatek peněz na její ozdravení, Česká národní banka však nesouhlasila.


Čtěte také:

BIS a policie v pozoru. V ERB bank působil policejní plukovník

Roman Jakubovič Popov


Za problémy ERB stojí zadlužení mateřské První česko-ruské banky. Ta loni ztratila licenci z důvodu nedostatku kapitálu. Porušila federální bankovní zákony a předpisy ruské centrální banky.

Za zmínku stojí také fakt, že dceřiná česká ERB banka sídlila ve stejné budově jako bývalá nechvalně proslulá restaurace U holubů, kde v devadesátých letech přeběhla rozsáhlá policejní razie namířená proti členům ruské mafie.

Čtěte také:

Vláda podpořila výměnu informací o internetových útocích u bank

Visa snížila poplatky za výběr z bankomatu. Velcí hráči přijdou o desítky milionů

Autorizovat platby online přes selfie budou moci Češi již letos