Garance státu za vklady se zdvojnásobí

13. října 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
13. října 2008, 08:00

SVĚTOVÁ FINANČNÍ KRIZE - Stát bude lidem garantovat vklady uložené v bankách působících na českém trhu až do výše padesáti tisíc eur, tedy dvojnásobku dnes platné garance.

Zruší rovněž platnou desetiprocentní spoluúčast vkladatelů.

V reakci na dosavadní průběh světové finanční krize a zčásti i pod tlakem řady zemí Evropské unie by se v Česku měla zdvojnásobit garance státu za vklady, které mají lidé uloženy v bankách. Jak minulý týden potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek, jeho ministerstvo navrhne vládě zvýšení garance vkladů na padesát tisíc eur (zhruba 1,25 milionu korun). Česká republika v současnosti garantuje vklady do 25 tisíc eur (kolem 600 tisíc korun). Tento návrh by měla vláda projednat tento týden a následně jej musí schválit sněmovna. „Lze předpokládat, že vyšší garance za vklady by měla začít platit bezprostředně poté, co ji vláda a poslanci schválí.“

Vyšší státní záruka za vklady by neměla být dočasným opatřením, nýbrž trvalou změnou. Kromě zvýšení garantované částky navrhuje ministr Kalousek odstranit takzvanou spoluúčast. V současnosti totiž stát garantuje 90 procent výše vkladu, nově by to mělo být sto procent.

Všichni, kteří mají v některé z bank působících na českém trhu uložen vklad ve výši 1,2 milionu korun či méně, by v případě krachu své banky museli dostat zpět celý svůj vklad kromě úroků. Garance je vyjádřena v eurech, což znamená, že její výše by se přepočítávala na koruny podle aktuálního kurzu dne, kdy by banka zbankrotovala.

Úspory v suchu

„Domnívám se, že je to dostatečný krok, který pokryje drtivou většinu drobných střadatelů a nebude nikoho motivovat, aby pošilhával po zahraničí,“ říká Kalousek. Naopak podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je padesátitisícová garance za vklady nedostatečná. Opozice proto požaduje, aby otázka státní garance za vklady soukromých osob byla zařazena jako absolutní priorita na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny a byla projednávána ve zkráceném řízení. „Sociální demokraté budou prosazovat vyslovení stoprocentní státní záruky za vklady českých občanů,“ říká Paroubek. To Kalousek velmi ostře odmítl a označil za jeden z nejhloupějších populismů, jaký kdy slyšel. Premiér Mirek Topolánek Kalouskův návrh podporuje. „Řekl bych, že menším zlem jsme vytlačili zlo větší,“ říká Topolánek. Podle něj jsou české banky a český finanční systém velmi zdravé.

V obavě před hromadným vybíráním vkladů lidí z peněžních ústavů minulý týden řada evropských zemí přistoupila k navyšování státní garance za bankovní vklady. Chtějí tak své vkladatele uklidnit. Garanci všech vkladů vyhlásilo počátkem minulého týdne Německo, Rakousko, Dánsko, Řecko, Irsko nebo Island, uvažuje o nich i Velká Británie. Řada britských střadatelů totiž začala převádět své vklady do Irska, které se za úspory drobných střadatelů zaručilo stoprocentně. Jednostranné záruky za úspory se proto staly terčem kritiky a mnoho politiků začalo požadovat, aby se státní pomoc pro finanční sektor řídila v celé Evropské unii jednotnými pravidly. Odsoudil je i premiér Topolánek, podle kterého si tímto krokem státy s problémy v bankovním sektoru berou za rukojmí zdravé země, jako je Česko. Stoprocentní pojištění všech vkladů podle něj vybízí k přesunu peněz z jednoho státu do druhého.

Padesát tisíc a dost

Na středečním jednání v Lucemburku proto ministři financí zemí Evropské unie schválili zvýšení záruky za vklady na 50 tisíc eur (zhruba 1,25 milionu korun). Současná minimální výše záruky je 20 tisíc eur. Nový limit pro záruku mohou zavést členské státy Unie dobrovolně. Pokud by měl být závazný pro celou Unii, musel by projít schvalovacím procesem. Řada států se zasazovala pro přijetí minimální záruky ve výši sto tisíc eur, po nesouhlasu Lotyšska, Česka, Švédska a Finska byla schválena o polovinu nižší garance. Podle České bankovní asociace je návrh na zvýšení limitu zjevně rozumným kompromisem mezi populistickými přístupy některých států a racionálním přístupem jiných zemí včetně Česka.

Ani minulý týden se totiž světové finanční trhy neuklidnily, naopak prožívaly další a další propady. Paradoxně přesto, že americký Kongres schválil vytvoření gigantického fondu, který by odkupoval špatné pohledávky bank až do výše 700 miliard dolarů. Ceny na burzách padaly v podstatě celý týden, světové akciové trhy zažily počátkem minulého týdne nejprudší jednodenní propad za mnoho let, některé indexy se zřítily více než po teroristických útocích 11. září 2001. Pražská burza minulé pondělí ztratila nejvíce v jednom dni v historii, ve středu dopoledne vypadala situace na ní stejně tak. Pod náporem prodejních pokynů se index PX pražské burzy dokonce dostal až pod psychologickou úroveň 1000 bodů. Propad táhly především bankovní a realitní tituly.

Nejvyšší pojištění má Citibank

Zákonné pojištění za vklady se vztahuje na ty banky, které působí na českém trhu s platnou bankovní licencí udělenou Českou národní bankou. Ty také podléhají jejímu dohledu a posílají jí pravidelné informace o sobě. Někteří vkladatelé proto mají jiné ručení. Zahraniční banky, které v Česku působí na základě zahraniční licence, totiž pojišťují vklady podle pravidel sídla svého mateřského ústavu.

Nejvyšší pojištění tak mají zaručeno čeští klienti Citibank, která pojišťuje vklady podle irského práva. Jejich vklady jsou garantovány do výše sto tisíc eur při případném krachu banky. Podle britského práva jsou pojištěny vklady klientů HSBC. U ní se tak minulý týden zvýšil strop pro pojištění vkladů na částku 50 tisíc liber nebo její ekvivalent v jiné měně. Do této výše banka vyplácí sto procent vkladu. Podle rakouského práva jsou pojištěny vklady klientů privátní banky Sal. Oppenheim, Rakousko přitom má od minulého týdne garantovat vyplácení vkladů v neomezené výši. Česká pobočka polské banky mBank v Česku garantuje vklady ve stejné výši, jakou určují česká pravidla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít