FRANTIŠEK PŘÍPLATA: Je za tím tajná policie

17. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL ERICH HANDL
17. ledna 2005, 00:00

Kauza Tepro je akcí rumunské tajné policie, stopy vedou až k nejvyšším politikům, tvrdí František Příplata. Kontroverzní podnikatel tvrdošíjně odmítá jakoukoli vinu. Když ho Profit v Rumunsku navštívil, vyprávěl o údajném mučení v rumunském vězení a zlobil se na české politiky, že mu dostatečně nepomohli.

foto: Profit - Martin Siebert

*Jste obviněn z nabádání k vraždě a ošizení rumunského státu. Cítíte se vinen?

Ne, nemám s tím nic společného. Továrnu jsem zprivatizoval pro Zemka a tím to pro mě skončilo.

* Kdo tedy podle vás vraždu Sahleanuho zosnoval? Celé je to akcí rumunské tajné police. Za Teprem se vždycky motala tajná služba. V pozadí byla už od privatizace. * Jaký by ale měla tajná služba zájem na smrti odboráře?

Věděl víc, než měl. Sahleanu měl totiž problém se… se synem bývalého prezidenta Constantinesca. Tomu muselo Tepro odvádět desátky. Doufám, že mě nezabijou za to, že jsem to teď prozradil.

* Odkud máte tuto informaci?

Vím to od člověka, který patřil do bývalého nejvyššího vedení Tepra. Jeho jméno ale nezveřejním. Mohlo by se mu něco stát.

(Pozn.: Profit jméno zdroje zná.)

* Několikrát jste se vyjádřil v tom smyslu, že kauza měla také zdiskreditovat vás a Zdeňka Zemka…

Ta továrna byla určena někomu jinému než Zemkovi. Tak to prostě je, nekompromisně. Jedna vláda zprivatizovala fabriku a druhá ji chtěla dát někomu jinému. Tak se udělalo všechno pro to, aby o ni přišel. A aby fabriku dostal ten, komu byla původně určena. Jestli to měl být současný majitel LNM Holding, to nevím.

* Bylo toto motivem odborářských akcí v Tepru? Zemek měl zrcadlově stejnou privatizaci jako moje vlastní továrna a vůbec jako všechny fabriky, které tu kupuje zahraniční kapitál. Jakmile člověk podnik zprivatizuje, nastoupí odbory a začnou ho tlačit, aby opustil zemi a nechal zde peníze. To, že měl Zemek stejné problémy, jsem ale zpočátku moc nevnímal. Měl jsem svých starostí dost. Zemek sám neprojevil zájem, abych mu pomohl v řízení Tepra. Říkal, že tam má své lidi. * Později jste ho ale opět oslovil… Po privatizaci byl můj kontakt s ním nejprve nulový. Vím, že byly v Tepru neustálé stávky a sabotáže, Zemek chtěl snad dokonce fabriku vrátit. Viděl jsem také, že se v Tepru obrovským způsobem krade. Nejvíc ty zlodějny řídil odborový syndikát. Tak jsem se se Zemkem znovu spojil a doporučil mu bezpečnostní agenturu Protect. Tím jsem vlítnul do něčeho, co začalo smrdět… * Co tím myslíte?

Poslouchejte dobře, jak daleko sahá rumunská mafie. Moje dcerka tehdy dostala v České republice anonymní telefonát. Měla vzkázat svému otci, aby nestrkal prsty, kam nemá. Ten anonym věděl, kam chodí dcera do školy a hrozil, že jí něco udělá. Nespojil jsem si to s tím, že jsem začal pomáhat v Tepru. Kdybych to pochopil, tak jsem z toho tehdy vycouval. Řekl bych si, má vlastní fabrika jede jak vlak, všechno funguje, co se budu do něčeho motat. Ale mně to prostě nedošlo.

* Takže v létě roku 2000 se začal Protect angažovat v Tepru. Stýkal jste se tehdy se šéfem agentury Ciuburtariem?

Občas jsem s ním mluvil o tom, co se děje v mé vlastní továrně, když tam nejsem. Jestli někoho chytili při krádeži.

* Mluvili jste i o Tepru? Je pravda, že vždycky padla okrajově řeč i na Tepro. * Prozradil vám někdy, že chystá útok na odboráře? Ne, nikdy. V době, kdy měla agentura útok chystat, jsem byl zrovna v Čechách. Umřela mi tehdy sestra. Telefonicky jsem s Ciuburtariem nemluvil, neuměl jsem ani rumunsky. * Ciuburtariu ale vypověděl, že jste ho k útoku nabádal…

Původně mě obviňovalo sedm lidí. Všichni ale postupně přiznali, že je k výpovědi proti mně přinutil prokurátor v Jasích. Své výpovědi odvolali. Jenom Ciuburtariu ne. Tvrdí, že jsem mu slíbil za útok peníze. Nikdy se ale nic takového nestalo.

* Proč myslíte, že proti vám mluví? Protože k tomu byl přinucen tajnou policií. Jeho vazba na ni je prokázaná. Sloužil kdysi ve složce diverze a záškodnictví. * Jak vypadalo vaše zatčení na hranicích? Kdybych s tím měl něco společného, zmizel bych přece hned. Měl jsem spoustu času. Já ale odjížděl ze země až dva týdny po vraždě. Byla to normální pracovní cesta na veletrh. Ale když jsem přijel na hranice, už na mě čekali novináři. Byla to inscenace, někým jasně řízená. Policisté mi řekli, abych s nimi odjel do Jasů poskytnout výpověď. Jakmile jsem ale nastoupil do auta, bylo hotovo. Vytáhli pistole a řekli, že jsem zatčen. Přitom neměli žádný zatykač. * Jaké byly podmínky ve vazební věznici?

Hrůza. Nepouštěli mě na záchod. Musel jsem dělat potřebu do kýblu nebo do PET láhve. Mám dodnes pokažené vnitřnosti. Prodělal jsem žloutenku, což dokumentuje hygienickou úroveň věznice. Jednou mě zavřeli na samotku, otevřeli okno, venku minus jedenáct. Prádlo, které jsem si vypral, mi zmrzlo na kost. Ve věznici v Jasích mi dozorce řekl, že je vypsaná odměna pět tisíc dolarů pro toho, kdo mě zabije. Musel jsem si proto mezi spoluvězni najít a platit osobní strážce.

* Jak hodnotíte přístup českých politiků k vaší kauze? Jsou trošku vinni za to, co se mi stalo. Mí právníci napsali stížnost na českou ambasádu, že jsem nezákonně zatčen. Nato přijede pan Kavan a prohlásí v mediích, že věří v rumunskou spravedlnost?! To je děs. Nevím, co o tom tehdy Kavan věděl. Později se mi snažil hodně pomáhat, to je pravda. Oslovil jsem také prezidenty Havla a Klause. Já od nich nechci nic jiného, než aby pro mě zabezpečili spravedlivý proces. * A jak vidíte přístup Zdeňka Zemka? Já jsem mu přes jeho rumunského zástupce vzkázal, jestli by mohl říct pravdu. Je mi trošku líto, že se Zemek nesnažil. V této situaci jsem skončil trochu kvůli němu. Několikrát jsem žádal, aby vystoupil jako svědek, ale Rumuni to nepovolili. * Jakou máte podle vás v současnosti šanci na revizi procesu? Právě nastoupila nová vláda. Doufám, že se konečně začne soudit spravedlivě. Teď pro mě bude kupodivu výhodnější, pokud se odvolací soud ještě aspoň o měsíc odročí. Čím déle, tím větší je šance, že justice začne fungovat, jak má. * Jaké je podle vás v Rumunsku prostředí pro podnikání? Je to jen pro ostré chlapy. Všemu tu vládnou odborové syndikáty a ty zase řídí mafie složená z příslušníků Ceaušeskovy tajné policie. Já chtěl té zemi pomoci, ale ona mi ublížila. Až skončí můj proces, tak pro změnu zažaluji rumunský stát já. O náhradu škody. A slibuju - bude to mít drahé. * Rumunské soudy obchází Příplata už pět let. V Oradei ho nejprve soudce Groza zprostil viny, následně byl ale odvolán. Nový soudce Pantea odsoudil Příplatu ke čtrnácti letům vězení. FRANTIŠEK PŘÍPLATA**

Šestapadesátiletý František Příplata pochází z Moravy, již za socialismu načerno podnikal v Německu. Po roce 1989 založil firmu v Česku, působil také ve východní Evropě - kromě Rumunska investoval i na Ukrajině. Z jeho podniků dnes funguje již jen společnost IBA, která dováží výrobky do Rumunska, v malém vyrábí nábytek a prodává ho v několika prodejnách. Se svou současnou rumunskou přítelkyní má Příplata desetiletého syna. Z předchozích dvou manželství má celkem čtyři potomky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít