FRANCOUZSKÉ ADIEU - Euro.cz

Přihlášení

FRANCOUZSKÉ ADIEU

, Jiří Pšenička,
FRANCOUZSKÉ ADIEU
Zdroj: Euro.cz

Multitone CZ koupí majoritu ve firmě Radiokontakt Operator

Česká telekomunikační firma Multitone CZ dojednává podmínky, za nichž převezme od Teledifusion de France majoritu ve firmě Radiokontakt Operator, která od roku 1991 na českém území působí jako poskytovatel pagingových služeb. Transakce by měla navázat na předcházející kontrakt, kdy již k 1. září 2000 Multitone CZ od Radiokontaktu převzal veškeré zákazníky a technické zařízení. Týdeníku EURO to sdělil Ivo Hospodka, ředitel a spolumajitel firmy Multitone CZ.

Tři roky na suchu.
„Někdy v květnu loňského roku mi zavolal Philippe Depierre, prokurista Radiokontaktu, a zeptal se mě, zda bychom o jejich firmu neměli zájem. Vnímali jsme to jako velkou šanci, vzpomíná Hospodka, co obchodu předcházelo. Multitone CZ sice již od roku 1997 držela licenci na poskytování celoplošných pagingových služeb v digitálním standardu ERMES, ale nikdy s komerčním provozem nezačala. Jedním z důvodů byla nedohoda s Českým Telecomem na podmínkách propojovací smlouvy. Radiokontakt Operator pagingové služby poskytoval již od začátku devadesátých let, nejdříve pouze v analogovém sytému RDS, později i v ERMES. Firma však za celou dobu svého působení nedokázala vybřednout ze ztrát. Ránu do vazu ji zasadil zejména rok 1996, kdy se na trh prvně dostaly relativně levné mobilní telefony systému GSM. Jejich prostřednictvím poskytované služby krátkých textových zpráv (SMS) totiž pagingu začaly tvrdě konkurovat.
Paging představuje jednosměrný způsob komunikace, kdy je zpráva v textové, či číselné podobě vysílána buď z telefonu, či přes internetovou síť do malého kapesního terminálu účastníka – takzvaného pageru. Skutečnou výhodu pagerů však v dnešní době představuje vlastně již pouze to, že umožňují přijímat zprávu o délce až tisíc znaků (z mobilu 160) a manipulace se zprávou je snazší. „Právě masivní rozšíření SMS služby a kvalitativně vyšší užitné vlastnosti mobilních telefonů z pohledu uživatelů zapříčinily nenaplnění původních marketingových plánů v oblasti pagingových služeb. To se týká celé Evropy, připomíná telekomunikační konzultant Václav Mach. Ve Spojených státech a jihovýchodní Asii si pagery silné postavení udržet dokázaly.

Opomíjená dcera.
Postupný úbytek klientů Radiokontaktu a letité ztrátové hospodaření představovaly určitě hlavní důvody, proč se akcionáři Radiokontaktu rozhodli tento byznys zcela opustit. Stalo se tak poté, co se jim nepodařilo nalézt dalšího investora (EURO 1,2/2000). Většinu akcií (62,3 procenta) stále drží Teledifusion de France ze skupiny francouzského France Telecomu, menšinu (37,7 procenta) potom České radiokomunikace. „Paging má jistě zasloužené místo v rámci telekomunikačních služeb, na druhou stranu je nutné, aby reagoval na změněné potřeby zákazníků a na velmi rychlý rozvoj telekomunikačních služeb, zdůvodňuje odchod z oboru mluvčí Českých radiokomunikací (ČRa) Dagmar Francková.
O úspěších, či spíše neúspěších hospodaření Radiokontaktu se ČRa nikdy příliš obšírně nezmiňovaly. Naposledy loni v dubnu ve své tiskové zprávě uvedly, že za rok 1999 musely odepsat opravnou položku týkající se Radiokontaktu ve výši 28 milionů korun. Hospodářský výsledek této dcery nebyl zahrnut do konsolidovaných výsledků ČRa, jelikož opravná položka byla vytvořena „ve výši sto procent .

E–maily jako budoucnost.
Multitone CZ původně měl v úmyslu převzít pouze zákazníky a technické vybavení, o Radiokontakt se všemi jeho závazky vůbec nestál. Ukázalo se však, že bez získání firmy bude rozjezd velmi složitý, protože se na ni váže řada nejrůznějších smluv a povolení. Jelikož měl Multitone s Francouzy podepsanou i opční smlouvu na nákup jimi vlastněných akcií, nakonec se rozhodl ji uplatnit a nyní jedná o převzetí podílu v Radiokontaktu.
Odchod francouzské firmy nepochybně znamená i to, že skupina France Telecom dala definitivní sbohem Česku. Radiokontakt byl totiž od počátku vnímán jako pokusný výsadek francouzského giganta na českém trhu. Spekulace o jeho možném odchodu se objevily již na konci roku 1999 po ukončení tendru na třetího mobilního operátora. Francouzi totiž v soutěži neuspěli a údajně měli vyjádřit značné rozčarování nad jejím průběhem.
Multitone CZ chce získat všechny akcie Radiokontaktu, nejen francouzské. „Rádi bychom následně odkoupili i podíl ČRa. Jde nám ovšem skutečně pouze o ta nejrůznější povolení, která jsou psána na Radiokontakt, na trhu pod jeho jménem již určitě působit nebudeme, říká ředitel Hospodka. Česká firma stále věří, že paging lze provozovat se ziskem. „Snížili jsme počet zaměstnanců, podepsali výhodnější smlouvy a nyní již provozní zisk vytváříme, prohlašuje Hospodka. Svou šanci firma vidí v oblasti e–mailů. Chce se daleko více zaměřit na internetovou komunitu a nabídnout jí pagery jako určitý mobilní doplněk ke stolnímu počítači. Věří, že pokud služby dále zlevní, zruší aktivační poplatky, zavede předplacené služby a nabídne zákazníkům zajímavé informace (například z oblasti dopravy), dokáže se na trhu udržet. Nyní má deset tisíc zákazníků.

Diskuze