Foxconn odchází z Tesly

16. června 2009, 00:00 - Petr Bayer
16. června 2009, 00:00

Jeden z největších průmyslových podniků v Česku, Foxconn CZ, odejde ze svého hlavního areálu v bývalé Tesle Pardubice. V době hospodářské krize se snaží uspořit náklady a zvýšit produktivitu práce.

Autor: Jakub Stadler

Tchajwanský producent počítačů a součástek Foxconn přesunuje výrobu z pardubického Zámečku do nedalekého areálu známého jako Polygon. „Na harmonogramu se pracuje a termín realizace není zatím přesně stanoven,“ líčí generální ředitel českého zastoupení této společnosti Miloslav Rut. Objem produkce má podle něj zůstat z „velké části zachován“. „Většina výroby zůstává v pardubickém areálu, nicméně z hlediska efektivity a optimalizace nákladů je část nevýrobních aktivit přemísťována do logistických budov mimo hlavní areál,“ doplňuje.

Masově propouštět se nemá

Foxconn nyní též řeší, jak naloží s uvolněným rozsáhlým areálem. „Po konsolidaci výroby bude možno uvažovat o jiném využití pro část areálu, kterou tvoří historická vila, přilehlý park a některé další budovy, ale o způsobu využití není rozhodnuto,“ uvedl. V této souvislosti se hovoří o možném prodeji jinému zájemci. Prázdné výrobní prostory by mohly být využity i pro nové projekty Foxconnu. „Plány rozvoje našich aktivit v České republice se nemění, pouze klademe větší důraz na rozvíjení výrob s vyšší přidanou hodnotou,“ poznamenal Rut.

Foxconn v loňském roce dosáhl neauditovaných tržeb téměř 90 miliard korun, což bylo na úrovni roku 2007. Ve firmě pracovalo 5000 zaměstnanců. „V současné době neplánujeme žádné zásadní změny v počtu zaměstnanců,“ prohlásil Rut k personálním otázkám.

Sociální problémy by neměl podle místních úřadů způsobit ani celý nadcházející proces konsolidace výroby. „Byli jsme ujištěni, že stěhování nebude spojeno s hromadným propouštěním, naopak některé rozvojové projekty s vyšší přidanou hodnotou sem mohou zamířit,“ potvrzuje ředitel pardubického Úřadu práce Petr Klimpl. Určité potíže však může přinést plánovaný přesun některých činností, hlavně administrativních, do objektů v Kutné Hoře. Pokud nebudou chtít místní pracovníci dojíždět přes 40 kilometrů, o práci přijdou.

Foxconnland

Foxconn byl první „velkou rybou“, která připlula ze zahraničí do tohoto regionu. Pardubicím velmi pomohl během svého příchodu počátkem tohoto desetiletí, kdy se tu nezaměstnanost pohybovala kolem pěti procent. Firma převzala elektrotechnickou tradici po zkrachovalé Tesle a odvrátila tak hrozbu vyšší nezaměstnanosti, i když bývá kritizována za strukturu pracovníků, kteří jsou z velké části „importováni“ z východních zemí. V tom je ale společnost trochu nevinně, neboť nikdo neočekával tak rychlý rozmach.

„Foxconn zpočátku potřeboval asi 2500 kvalifikovaných pracovníků a to jsme mohli bez problému nabídnout,“ vzpomíná Klimpl. Poté však přišel až nečekaný rozvoj a místní pracovní trh již nestačil. Lidé se začali dovážet nejdříve ze Slovenska, poté i z Mongolska či Vietnamu. Nyní se situace podle něj „stabilizovala“. Při snižování počtu pracovníků přišli první na řadu právě zahraniční dělníci.

Úplný odchod společnosti by byl podle Klimpla pro region velkým problémem. Zatím tomu nic nenasvědčuje. V dílnách Foxconnu se rodí třeba počítače Hewlett-Packard a měly by sem zamířit i výroby podnikových řešení, úložišť a serverů z Německa a Skotska.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít