Fotovoltaika, baterie, nezávislost. Na zeleném trendu vydělává další česká firma - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Fotovoltaika, baterie, nezávislost. Na zeleném trendu vydělává další česká firma

,

Rostoucí zájem o ukládání energie do baterií se snaží zachytit další české firmy. Jednou z nich je FitCraft Energy, která vyrábí a instaluje desítky takových zařízení v domácnostech. Zájem mají hlavně nadšenci, kteří se chtějí vyrábět vlastní elektřinu z energie slunce. Firma se zaměřuje i na větší projekty, třeba do britského Cardifu na konci loňského roku dodala 21 největších baterií typu SaveBox-L.

Úložiště energie si zatím v Česku pořizují hlavně technologičtí nadšenci a příznivci zelené energie, kteří chtějí omezit svou uhlíkovou stopu. V praxi se používají hlavně v kombinaci se střešními fotovoltaickými panely. Spolehlivé statistiky o počtu nainstalovaných baterií však v Česku chybí.

Odlišnou motivaci k pořízení velkokapacitních baterií mají výrobní podniky. Ty se díky nim vyhýbají nepříjemným dopadům výpadků elektřiny a kolísání napětí v síti. Asi nejznámějším příkladem je výrobce elektrického vytápění Fenix Group.

Jste-li majitelem nemovitosti, zvažujete pořízení solární elektrárny?

Bateriové úložiště energie není levnou záležitostí, cena v případě zařízení SaveBox Home začíná na 125 tisících korunách bez DPH. Vzhledem k růstu cen elektřiny v posledních letech však začíná výroba vlastní energie znovu dávat smysl.

„U instalací jednotek SaveBox Home je při optimálně navrženém systému a s dotací z programu Nová zelená úsporám návratnost šest až osm let,“ uvedl spoluvlastník a vedoucí vývoje ve FitCraft Energy Martin Dorazil.

Klienty FitCraftu jsou i manželé Petr a Olga Genzerovi. Na vlastnoručně postaveném dřevěném domu v Hostýnských vrších si nainstalovali fotovoltaické panely o výkonu 3,5 kilowattu. Rovnováhu mezi výrobou a spotřebou energie zajišťuje baterie SaveBox Home. Domek funguje v takzvaném ostrovním provozu – tedy bez připojení k elektrické síti. „Pouze v čase zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky mají menší sílu, musím občas dobít energii z naftového agregátu,“ přiznává Petr Genzer.


Komentář: Vládní úder na solar

 Většina velkých solárních elektráren v Česku má dohledatelné vlastníky - ilustrační foto


FitCraft Energy působí pod současným názvem od roku 2012, sídlo má ve Valašském Meziříči. Názvem odkazuje k firmě FitCraft Production, která se okolo roku 2010 zkoušela prosadit v oboru výroby solárních panelů. Společnost má čtyři spoluvlastníky, kteří přímo či nepřímo drží 25procentní podíly. Patří mezi ně firemní zakladatelé Martin Dorazil a Miroslav Šafár a dva finanční investoři – Theodor Dvořák a Michal Štefl.

Podobné zaměření má také firma OIG Power. Tu původně založil tým inovátorů z Pardubic, který přišel s unikátním technickým řešením bateriového úložiště. Na jaře 2017 do firmy kapitálově vstoupila společnost Omnia Invest Group, za kterou stojí bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba.

Zřejmě největší ambice na trhu s bateriemi má inovativní česká firma HE3DA, avšak o reálném fungování jejich technologie mnozí pozorovatelé pochybují.

Dále čtěte:

Zemkova Z-Group spustila v Maďarsku soláry za 100 milionů korun

Solární byznysmen Zemek: Nechci být obětním beránkem

Velký návrat: solárníci v Německu loni instalovali zdroje o výkonu tří jaderných reaktorů

Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí

Nejsilnější reaktory má Čína. Elektrárna Taišan spustila druhý zdroj o výkonu 1,66 GW

Facebook zelená. Staví obří solární park za 10 miliard

Dohledatelní fotovoltaici: vlastníci největší solární elektrárny poodkryli karty