Fotbalový start

30. května 2008, 17:59 - Ondřej Hergesell
30. května 2008, 17:59

Signál multiplexu CDG pokrývá Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň

Téměř každý třetí Čech bude mít možnost sledovat blížící se fotbalové mistrovství Evropy prostřednictvím pozemní digitální televize. Stanice Prima, která je držitelem práv na fotbalové Euro 2008, totiž začala 1. června ve čtyřech největších městech Česka vysílat digitálně. Kromě Primy naladí obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a Plzně (a jejich okolí) ještě signál hudební televize Óčko a zbrusu nové zpravodajské stanice Z1. Všechny kanály vysílají v digitální síti 3, dříve označované jako přechodný multiplex B, kterou buduje společnost Czech Digital Group (CDG). Ostravská firma, v minulosti přímo vlastněná televizí Prima, tím v procesu digitalizace tuzemského televizního éteru předběhla Radiokomunikace, provozující multiplex dvě. „Zahájení provozu naší sítě chápu jako reálný start digitálního vysílání v České republice. A věřím, že přispěje k posunu penetrace tohoto druhu vysílání,“ říká Leoš Pohl, předseda představenstva a ředitel CDG. Připouští, že blížící se fotbalové Euro, respektive zájem Primy, byl hlavním motivem spuštění sítě k 1. červnu, nikoli však jediným. „Neméně důležitým faktorem byl zájem Óčka a Z1 zahájit regulérní vysílání v DVB-T síti,“ objasňuje Pohl pohnutky, proč CDG zapnula digitální vysílače v Brně, Ostravě a Plzni dříve, než určuje Technický plán přechodu (TPP), tedy jakýsi jízdní řád digitalizace.

Na dobu určitou

Czech Digital Group aktuálně šíří digitální televizní signál ze šesti vysílačů, přičemž tři z nich jsou umístěny v Praze (na Strahově, v Ládví a na Zeleném pruhu). Dosavadní náklady na vybudování multiplexu se pohybují v řádech několika desítek milionů korun. Pohl říká, že pokrytí DVB-T signálem přesahuje hranici 30 procent populace. Šéf Z1 Martin Mrnka hovoří dokonce o 32procentním pokrytí obyvatelstva. „Po pokrytí čtyř největších měst by mělo následovat Ústecko. Poté bude záležet na tom, s kterým operátorem (provozovatelem multiplexu) se dohodneme na dalším šíření našeho signálu od října,“ sdělil Mrnka týdeníku EURO. CDG se totiž se Z1 a Óčkem dohodl na šíření digitálního signálu na omezenou dobu, do letošního podzimu. „Naše spolupráce na tomto projektu však může výrazně zvýšit šance na další prodloužení kontraktu, nebo dokonce na dohodu o celorepublikovém vysílání,“ vysvětluje Mrnka. „CDG se ukázal být nejflexibilnějším ze všech operátorů pozemních sítí. Kromě nejlepší ceny nabízí v tento okamžik i nejvyšší pokrytí,“ dodává.
Hynek Chudárek, předseda představenstva a exekutivní ředitel Óčka, upozorňuje, že spolupráce hudební televize s CDG se může prodloužit. Nechce to však na základě současného kontraktu předjímat. „Je to jedna z možných variant. V současné době je síť CDG jedinou alternativou, jak můžeme šířit digitální pozemní signál. Radiokomunikace totiž mají svou síť plně obsazenou a nikdo jiný digitální signál nešíří,“ vysvětluje. A dodává: „Nová situace nastane po vybudování veřejnoprávního multiplexu (viz Čtyři sítě), díky čemuž se uvolní síť dvě, a po zprovoznění čtvrtého multiplexu. To očekáváme na podzim. Pak je na řadě řádné výběrové řízení a porovnávání nabídek.“

Rozsah pokrytí

Obecně se předpokládá, že televizní stanice budou za šíření svého signálu platit operátorům sítí kolem 80 milionů korun ročně, přičemž záviset bude především na rozsahu pokrytí. „U tematických televizí nebude jediným aspektem výběru multiplexu pokrytí, ale i jeho vazba na ekonomiku a byznysplány,“ řekl Chudárek týdeníku EURO. Na mysli má především fakt, že od určité hranice pokrytí - v kuloárech se hovoří o zhruba 70 procentech - nebude pro řadu stanic efektivní platit „velké peníze“ za dalších pár procent pokryté populace. A naopak, pro operátory nebude ekonomicky zajímavé rozšiřovat multiplexy, kdyby o zvýšené pokrytí měla zájem jen část stanic v jejich síti. „Musí se brát v úvahu, že stoprocentního zásahu obyvatelstva je možné dosáhnout i dalšími formami vysílání, tedy prostřednictvím digitálního satelitu a kabelových televizních rozvodů,“ dodává. Ve stejném duchu hovoří i Leoš Pohl, který připouští, že CDG vůbec nemusí pokrývat signálem svého multiplexu celou Českou republiku. Záviset bude především na tom, s jakými televizemi se dohodne na spolupráci a co budou klienti vyžadovat, respektive za co budou ochotni zaplatit. „V horizontu několika měsíců až let bychom se měli dostat na pokrytí blížící se 90 procentům populace. Když bude televize Prima požadovat zákonem zaručované pokrytí (95 procent - pozn. red.), mohli bychom toho dosáhnout v roce 2011. Je nutné si však uvědomit, že půjde o příjem na pevnou venkovní, nikoli obyčejnou pokojovou anténu,“ uzavírá Pohl.

Box:
Čtyři sítě, 24 stanic (postačí i titulek: Čtyři sítě)
V budoucnu by měly v České republice vysílat čtyři digitální televizní sítě. Tři multiplexy budou provozovány na komerční bázi. Čtvrtá síť, takzvaný veřejnoprávní multiplex, by měla být plně vyhrazena pro kanály České televize a v budoucnu i pro rádiové stanice Českého rozhlasu. Multiplex A (jenž se přejmenuje na síť 2) je provozován společností Radiokomunikace, operátorem sítě 3 je Czech Digital Group, čtvrtý multiplex by měla vybudovat a spravovat Telefónica O2. O provozovateli veřejnoprávní digitální sítě se rozhoduje ve výběrovém řízení, jež by mělo být uzavřeno na konci června. Dle serveru Týden.cz se do tendru přihlásily pouze tři firmy, Radiokomunikace, společnost Bohemia Royal, která je mezi telekomunikačními a televizními operátory zcela neznámá, a slovenská Tri R, jež vznikla ze Slovenských radiokomunikací. Každý multiplex může vysílat signál čtyř až šesti televizních stanic. Celkově tedy bude v českém éteru prostor maximálně pro šest veřejnoprávních kanálů a nejvýše osmnáct komerčních televizních stanic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít