Fotbalový monarcha Blatter se trůnu nevzdá - Euro.cz

Přihlášení

Fotbalový monarcha Blatter se trůnu nevzdá

, Jaroslav Matějka,
Fotbalový monarcha Blatter se trůnu nevzdá
Zdroj: čtk/AP

Sepp Blatter, šéf světového fotbalu, je na půtky a kontroverze zvyklý. Poslední atak vůči němu je ale veden nebývale tvrdě. Vyvolal ho sám prohlášením na kongresu v Sao Paulu, kde oznámil, že příští rok hodlá opět kandidovat na post prezidenta Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Popáté v řadě za sebou. Přitom při poslední volbě slíbil, že znovu už do toho nepůjde. I proto ho tehdy podpořily evropské fotbalové svazy.

„Svůj hlas mu nedám! Učinil jsem tak v roce 1998, ale neudělám to při volbě v roce 2015,“ zareagoval vzápětí v rozhovoru pro francouzská média Michel Platini, jeho dosud věrný spojenec. Bývalý trojnásobný nejlepší fotbalista Evropy stojící v čele Evropské fotbalové unie (UEFA) přitom působil jako dítě, kterému sebrali hračku. Právě o něm se totiž hovoří jako o možném nástupci Blattera.

A podobně hněvivě reagovali na rozhodnutí osmasedmdesátiletého Švýcara i další. Zkušený prezident FIFA se ale v Brazílii, kde nyní probíhá mistrovství světa ve fotbale, jen usmívá a na slova oponentů nereaguje. Je v klidu. Tenhle obratný diplomat s hroší kůží, který dokázal přivábit do světa fotbalu obrovské peníze, totiž podobné ataky zažil již mnohokrát. A vždy je odrazil s nadhledem.

A tak zatímco ho jeho oponenti nešetřili, on si v Sao Paulu při zahájení šampionátu s chutí zatančil s šestatřicetiletou modelkou Fernandou Limou a občas jí mrkl do výstřihu. Dobře věděl, že právě tyhle snímky obletí svět a posílí jeho „svěží“ image.

Zaskočil i Camerona

Sepp Blatter v minulosti zaskočil i mnohem těžší váhové kategorie, než je naivní Michel Platini. Například zkušeného britského politického matadora, ministerského předsedu Davida Camerona.

Ten byl osobně přítomen poslední volbě pořadatelů MS ve fotbale ve švýcarském Curychu a po vyhlášení výsledků, kdy Anglie překvapivě hladce prohrála v souboji s Ruskem – přitom měla přislíbenu podporu od mnoha činovníků FIFA – se nezdržel jedovaté poznámky: „Naučil jsem se tady, že když přijde řada na porušování slibů, politici nejsou nic proti fotbalovému managementu.“

Bylo očividné, že svá slova mířil hlavně na šéfa FIFA, který tahal v zákulisí za nitky hned v šesti jazycích. Polyglot Sepp Blatter, propagátor hesla „fotbal pro všechny, všechno pro fotbal“, i zde tvrdě pracoval na tom, aby se dostalo na outsidery. Na země, kde ještě mistrovství světa nepořádali.

A povedlo se mu vše, co si usmyslel – Rusko bude pořádat vrcholnou fotbalovou událost v roce 2018 a Katar (země, kde je v létě 50 stupňů Celsia!) v roce 2022.

Obchod a mičuda

Joseph Blatter se narodil v městečku Visp v podhůří Matterhornu. Na univerzitě v Lausanne vystudoval byznys a obchod. Jeho kariéra byla dlouhá a rozmanitá. Pracoval například jako šéf propagačního oddělení v turistické kanceláři oblasti Valais, stal se generálním sekretářem švýcarské hokejové federace, jako marketingový ředitel společnosti Longines se podílel na přípravě dvou olympiád v letech 1972 a 1976.

Přitom hrál fotbal jako amatér. Do vyšší soutěže to jako hráč nedotáhl nikdy, zato jako funkcionář stoupal nezadržitelně. Od roku 1975 totiž začal pracovat ve FIFA, která má sídlo v Curychu. Nejprve zde působil jako technický ředitel, potom jako generální sekretář a nakonec stanul až na vrcholu.

Sepp Blatter byl v roce 1998 k překvapení všech zvolen prezidentem, šéfem světového fotbalu. Znovu zvolen byl i o čtyři roky později (opět k překvapení všech) a 31. května 2007 opět, když ho nominovalo jen 66 z 207 členů FIFA a neměl žádného protikandidáta (to už se nedivil nikdo). Ani jedna volba se neobešla bez kontroverzí.

Nepotvrzená podezření

Rozruch vzbudila už ta první, kdy proti němu stál majestátní Švéd Lennart Johansson, tehdy respektovaný šéf evropského fotbalu UEFA. Padlo obvinění, že mezi dvacet činovníků FIFA byl rozdán jeden milion dolarů, aby volili Blattera. Peníze prý pocházely od vládců jednoho státu z Blízkého východu. Johannson požadoval vyšetření aféry, ale marně. Aféra vyšuměla po čase do ztracena kvůli nedostatku důkazů.

Také při druhé volbě Blattera se objevily spekulace o podplácení členů FIFA. Vše vyvrcholilo přímým obviněním z úst viceprezidenta Konfederace afrického fotbalu a prezidenta somálské fotbalové federace. Farra Ado v britském tisku prohlásil, že mu bylo nabídnuto 100 tisíc dolarů, když zdvihne ruku pro Blattera. Opět se nic nevyšetřilo.

Joseph Blatter
» narodil se 10. března 1936 ve švýcarském Vispu
» vystudoval byznys a obchod na univerzitě v Lausanne (1959)
» v roce 1964 se stal generálním sekretářem Švýcarského hokejového svazu
» v letech 1972 a 1976 se jako marketingový ředitel společnosti Longines podílel na organizaci dvou letních olympiád
» ve FIFA je od roku 1975, nejprve působil jako technický ředitel, v letech 1981 až 1998 byl generálním sekretářem
» prezidentem Mezinárodní fotbalové federace byl poprvé zvolen v roce 1998 jako její v pořadí osmý šéf. Ve funkci je již čtvrté období za sebou
» byl třikrát ženatý, má dceru

Zatím poslední, čtvrté volby se zúčastnil i tehdejší šéf Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek. A také on přispěl k tomu, že byl Švýcar zvolen znovu. Přitom tehdy se FIFA opět zmítala v krizi, objevilo se nové podezření z nekalých praktik při volbě pořadatele mistrovství světa. Nikdo netušil, jak silné jsou důkazy k obvinění, že se i Blatter podílel na korupčním jednání stejně jako jeho bývalý spolupracovník a pozdější protikandidát Mohamed bin Hammán z Kataru.

Podle Haška šéf FIFA těžkou pozici zvládl neuvěřitelně snadno. „Je třeba vidět, že je úspěšný diplomat – vede největší sportovní organizaci světa. Díky němu přibylo každé federaci velké množství peněz, o kterých dříve nemohla ani snít. Právě prosperita je jeho největší devízou,“ řekl Hašek.

Ostré kontroverze

Pozice Seppa Blattera u členů FIFA, hlavně z asijských, arabských a afrických zemí, s každým jeho novým mandátem posilovala. Hlavní zásluhu na tom měl právě mocný příliv financí do fotbalu za jeho panování. Zástupce dříve přehlížených regionů si získal i zavedením takzvaného rotačního systému, kdy bylo pořadatelství mistrovství světa přidělováno postupně jednotlivým světadílům.

Přitom se ale nechával často unést svým temperamentem a páchal jeden přešlap za druhým. Tak například vyvolal bouři hněvu, když prohlásil, že by si hráči na hřišti při zápase neměli všímat projevů rasismu, patří to ke hře. A po zápase by si měli potřást rukama i s těmi, kteří je uráželi.

Fotbalistkám doporučil, ať se oblékají více sexy, podobně jako plážové volejbalistky. Homosexuálním fotbalovým fanouškům zase poradil, aby se v průběhu mistrovství světa v Kataru zdrželi všech sexuálních aktivit.

A Velkou Británii, kterou on osobně „nemusí“ a kde má největší nepřátele v místních novinářích i fotbalových funkcionářích, nazval uštěpačně „velkým poraženým“. To když neuspěla se svou kandidaturou na pořadatele šampionátu 2018.
V roce 2010 trval na tom, že FIFA „není zkorumpovaná… nejsou v ní shnilá vejce“. Přitom dva z členů výkonné komise Amos Adanu a Reynald Temaril byli zrovna suspendováni kvůli braní úplatků.

Brzdil také vstup moderních technologií do fotbalu. Například odmítal brankový systém, který hlídá, zda se míč ocitl za brankovou čárou – připustil ho poprvé až na letošním šampionátu. Na jeho dlouholeté odmítání doplatila na minulém mistrovství světa Británie. Frank Lampard tehdy vsítil regulérní gól, ten ale sudí neuznal a Británie byla vyřazena. Když mu to vyčítali, Blatter všechny s klidem odpálkoval: „Chyby k fotbalu patří. I ty, co dělají rozhodčí.“

Z krizí, které často vyvolal sám svými nepřípadnými komentáři a laxností k tomu, co se dělo kolem něho, však nakonec vždy vyšel jako vítěz. Co by jiného zcela jistě položilo, jemu kupodivu prospělo. Stále zřetelněji se ukazovalo, kolik lidí mu bylo zavázáno, jak obratný stratég byl.

Ze všeho vždy vybruslil i díky tomu, že své přešlapy hned vysvětloval nebo se za ně donekonečna omlouval. Mezitím už ale páchal další. A nikdy přitom neztrácel svůj pověstný úsměv.

Brazilské dusno?

Možná ale Sepp Blatter, který si zcela jistě každou noc před spaním listuje v knize Niccola Machiavelliho Vladař, svůj spokojený výraz nakonec ztratí. Proti švýcarskému monarchovi se v Brazílii zdvihl opravdu silný odpor – pravda, zatím jen většiny evropských svazů. A i když Blatter opět vše bagatelizuje a tahle taktika se mu v minulosti osvědčila mnohokrát, je to nyní trochu jiné.

Zástupci evropských fotbalových svazů sdružených v UEFA mu nemohou zapomenout jeho slib, který pronesl několikrát, že v roce 2015 nebude kandidovat. Jeho poslední prohlášení: „Moje mise neskončila. Jsem připraven vás vést kupředu. Vybudujeme novou FIFA,“ berou jako podraz.

Proti Blatterovi se vyslovil nejen Platini, který řekl, že si rozmyslí, zda bude proti Blatterovi kandidovat – své rozhodnutí chce oznámit do 28. srpna, ale hlasitě se ozval třeba i šéf Nizozemské fotbalové asociace Michael van Praag. Blatter je podle něho odpovědný za to, že je FIFA už roky podezřelá z korupce. Naposledy kvůli přidělení MS 2020 Kataru, zemi, „kde se nedá kvůli vedru hrát fotbal“.

„Image FIFA byla poničena vším, co se za poslední roky stalo. Je pouze málo lidí, kteří ještě FIFA berou vážně, a ať se na to podíváte z jakékoli strany, nakonec je za to odpovědný Blatter,“ řekl van Praag v rozhovoru pro list Volskrant. „Teď na kongresu v Brazílii jsem mu řekl, mám vás rád, tohle není nic osobního. Ale nyní říkáte, že vybrat Katar byla chyba. Neviníte však sebe, ale svůj výkonný výbor.“

Ještě tvrdší byl bývalý šéf britského fotbalu David Triesman. „Obávám se, že FIFA je mafiánská rodina. Je tam dlouhá tradice úplatků a korupce. Myslím si, že by se i Donu Corleonovi jejich praktiky líbily a obdivoval by je,“ řekl.

Pelta si pochvaluje peníze

A hlas českého zástupce? Ten je klasicky poněkud nesrozumitelný a zní tak trochu jinak než hlasy ostatních evropských zástupců. Miroslav Pelta, současný šéf ČMFS, v rozhovoru pro deník Sport po kongresu v Sao Paulu prohlásil: „Musím říct, že jestli je někdo špičkový mezinárodní diplomat a vyjednávač, je to pan Blatter. Má ohromnou podporu všech ostatních kontinentů… O jeho zvolení mám jasno, viděl jsem demonstraci jeho síly. Kdo umí, ten umí. Obdivuju na něm jeho vitalitu, v osmasedmdesáti letech je to neskutečný výkon.“

A pak ještě dodal, že prezident FIFA Blatter udělal gesto a z výtěžku tohoto mistrovství zvýšil všem členským zemím FIFA fixní částku 250 tisíc dolarů o 500 tisíc dolarů.

Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také:

V Brazílii se hraje o 576 milionů dolarů

Brazílie se připravuje na fotbalový šampionát. Je to černá díra na peníze, kritizují místní

Fotbal se v Indii dotahuje na kriket, obírá ho o fanoušky