Fotbalové WikiLeaks: Real dostane od Adidasu miliardu eur - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Fotbalové WikiLeaks: Real dostane od Adidasu miliardu eur

,
Fotbalové WikiLeaks: Real dostane od Adidasu miliardu eur
Zdroj: čtk

Španělský fotbalový gigant Real Madrid si v příštích deseti letech přijde díky smlouvě s výrobcem sportovního oblečení Adidas na jednu miliardu eur (přes 26 miliard korun). Detaily kontraktu prosákly na veřejnost díky projektu Football Leaks, který připravil i knižní vydání svých zjištění ze zákulisí fotbalového byznysu.

Detaily nové vylepšené smlouvy mezi Adidasem a Realem Madrid měly původně zůstat utajeny, prostřednictvím Football Leaks však vyšly najevo. Real dostane během deseti let kolem jedné miliardy eur. Ročně obdrží fixní částku ve výši 70 milionů eur a k ní 22,5 procenta z prodeje veškerého sportovního oblečení a vybavení se svým logem, což by se mělo rovnat dalším přibližně 30 milionům eur.

Další případné platby jsou vázané na výkonnostní a výsledkové bonusy. Za vítězství v domácí lize obdrží Real 2,5 milionu eur, po roce 2020 pak 3,5 milionu. Za triumf v prestižní Lize mistrů mu pak v příštích třech letech na konto přibude 5 milionů eur, poté se částka zvýší na 7 milionů.

Adidas sponzoruje Real už od roku 1998. Loni se dlouholetá spolupráce ocitla v ohrožení ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že o partnerství se slavným španělským klubem usiluje i Nike, která podle některých zdrojů nabízelo ročně až 120 milionů eur. Chtělo jej tak do svého portfolia zařadit vedle rivala FC Barcelona, kterému údajně platí až 155 milionů eur ročně.

Zveřejnění detailů sponzorské smlouvy může mít výrazný dopad na další podobné kontrakty, které s Adidasem budou uzavírat ostatní přední evropské týmy. Za lepší vyjednávací pozici mohou vděčit projektu Football Leaks, fotbalové obdobě známých WikiLeaks.


Přečtěte si o tom, jak se vyvíjela cena nejdražších fotbalistů

 Paul Pogba, nejdražší fotbalista historie (Zdroj: Facebook)


Football Leaks začaly jako internetová stránka, která zveřejňovala utajované informace z přestupních částek, platů či smluv mezi týmy a fotbalisty. Na začátku loňského roku tímto způsobem například vyšlo najevo, že Gareth Bale je ve skutečnosti nejdražším fotbalistou světa, protože za jeho přestup dal Real přes 100 milionů eur, čímž Bale minimálně o čtyři miliony překonal předchozího rekordmana Cristiana Ronalda.

Loni v prosinci stály Football Leaks za zveřejněním informací o daňových podvodech některých fotbalových hvězd. V této kauze spolupracoval s investigativními novináři z britských, italských, španělských či nizozemských médií.

Vzhledem k velkému ohlasu na svá zjištění se projekt Football Leaks dočkává i knižního vydání, kde shrne své nejdůležitější poznatky a slibuje odkrýt i nová data z fotbalového zákulisí. Těsně před svým vydáním, které je plánované na 11. května, tak přichází s novými úniky, které mají knize udělat reklamu. Kromě smlouvy Adidasu s Realem jde i o provizi pro hráčského agenta Mina Raiolu, který loni dohodl rekordní přestup Francouze Paula Pogby z Juventusu Turín do Manchesteru United za 105 milionů eur. Podle Football Leaks inkasoval známý agent 49 milionů eur. Za dohodnutí transferu Švéda Zlatana Ibrahimoviče do téhož klubu by si měl přijít na dalších 13 milionů eur.

Dále čtěte:

Ronaldo na sociálních sítích drtí Messiho. Nike loni vydělal 12,7 miliardy

Nejhodnotnější sportovní týmy: přichází éra amerického fotbalu

Navždy spolu: Ronaldo podepsal doživotní kontrakt s Nike

Real Madrid dokraloval. Nejvíc loni vydělal Manchester United

 Fotbalisté Manchesteru United