Fotbalové přestupy: od sta liber ke třem miliardám - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Fotbalové přestupy: od sta liber ke třem miliardám

,
Fotbalové přestupy: od sta liber ke třem miliardám
Zdroj: Facebook

Na poli fotbalových přestupů padl další rekord. Paul Pogba vyměnil italský Juventus Turín za anglický Manchester United, který za něj zaplatí až 93 milionů liber (2,9 miliardy korun). Kam až se může cena fotbalistů vyšplhat?

Sága kolem přestupu třiadvacetiletého Francouze se táhla několik měsíců. Původním favoritem byl španělský Real Madrid, který se obvykle finančních dostihů s konkurenty nebojí. Tentokrát však i královský klub zařadil zpátečku. Částka 93 milionů liber, navíc údajně další tučná provize pro hráčova agenta Mina Raiolu, se kterými nakonec souhlasil Manchester United, byla i na něj moc.

„Fotbalový trh je bláznivý, ale co vám může letos připadat jako šílená částka, bude za tři roky normální,“ obhajuje rekordní transfer nový trenér United José Mourinho. „Sám už nevím, co je ve fotbale drahé a co ne,“ přiznává.

Top 5 nejdražších fotbalových přestupů
Jméno Rok Odkud Kam Částka (v mil. liber)
1. Paul Pogba 2016 Juventus Manchester United 93
2. Gareth Bale 2013 Tottenham Real Madrid 85
3. Cristiano Ronaldo 2009 Manchester United Real Madrid 80
4. Gonzalo Higuaín 2016 Neapol Juventus 75
5. Luis Suaréz 2014 Liverpool Barcelona 75

Závratná suma hned vyvolala rozpaky, až pohoršení. „Když za někoho zaplatíte takovou částku a ten hráč se vám zraní, tak ty peníze prakticky vyletí komínem,“ prohlásil uznávaný německý trenér Jürgen Klopp, v současné době působící v Liverpoolu. Podobně mluví i většina expertů. Ptají se, kam se mohou astronomické cifry vyplácené za fotbalisty vyšplhat.

Prakticky stejné výroky padaly ale už v roce 1893, kdy Willie Groves přestupoval v Anglii z West Bromwiche do Aston Villy. Skotský útočník se stal prvním hráčem v historii, který stál více než sto liber. Po dvanácti letech už padla další bariéra v podobě tisíce liber. Tolik tehdy zaplatil Newcastle United, aby ze Sunderlandu získal jiného Skota, Andyho McCombieho. Ještě dalších téměř padesát let se za rekordní sumy přestupovalo prakticky výhradně na Britských ostrovech. Jedinou výjimkou byl v roce 1932 obchod mezi argentinskými kluby River Plate a Tigre, v jehož rámci skončil vyhlášený střelec Bernabé Ferreyra v prvním jmenovaném.

 Diego Maradona (Autor: Dani Yako; Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0)
Dva rekordy během dvou let. Maradona se ve svém posledním utkání za Barcelonu popral se soupeřem, přesto na něm katalánský klub ještě vydělal. (Autor: Dani Yako; Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0)

Druhá polovina dvacátého století znamenala zásadní zlom. Na výsluní se dostal italský fotbal a po dalších čtyřicet let ovládal přestupový trh s nejžádanějšími hráči. Jen dvakrát do jeho nadvlády zasáhla Barcelona, která nejprve v roce 1973 koupila Nizozemce Johana Cruyffa a o jedenáct let později fenomenálního Diega Maradonu. Slavný Argentinec stál kolem pěti milionů liber a do historie se zapsal dvakrát během dvou let. Z Katalánska totiž za asi sedm milionů liber později putoval do italské Neapole.

V novém tisíciletí se do žebříčku nejdražších přestupů zapisoval dosud výhradně Real Madrid. Rekord držel dlouhou dobu Francouz Zinedine Zidane. Současný trenér madridského velkoklubu stál v roce 2001 necelých 47 milionů liber. Až o osm let později jej překonal Cristiano Ronaldo, za kterého inkasoval Manchester United 80 milionů. Real byl v té době v rozhazovačné náladě, protože prakticky ve stejnou chvíli si pořídil i Brazilce Kaká z AC Milán za 56 milionů.

Anglický velkoklub přitom možnou dohodu s Realem dlouho odmítal. „Myslíte si, že bych uzavřel dohodu s takovou sebrankou?“ nechal se dokonce slyšet tehdejší trenér United Alex Ferguson. „Ježíši Kriste, to ani náhodou. Těm bych neprodal ani virus.“

S cenami fotbalistů pořádně zamíchalo mistrovství Evropy

Fotbalové Euro skončilo. Miliony eur za přestupy se však teprve roztočí

 Nejlepší střelec mistrovství Evropy, Francouz Antonie Griezmann (Zdroj: čtk)

V roce 2013 se stal nejdražším fotbalistou historie Gareth Bale. Dlouho to ovšem nikdo nevěděl. O rekordní částce se sice spekulovalo, vedení Realu Madrid ale vehementně odmítalo, že za hráče Tottenhamu zaplatilo přelomovou sumu, údajně také proto, aby zůstal v klidu Cristiano Ronaldo, který si na pozici nejhodnotnějšího hráče zakládal. Konkrétní částka uvedena nebyla, mimo záznam se však hovořilo o 78 milionech liber.

Dohady trvaly skoro tři roky. Až letos v lednu vyšlo najevo, že Walesan byl skutečně nejdražší v historii, když stál 85 milionů liber. Real navíc odpustil anglickému týmu platbu za dřívější přestup Nizozemce Rafaela van der Vaarta a reálná cena tak stoupla až k devadesáti milionům. V přepočtu podle tehdejšího kurzu to činí téměř 2,6 miliardy korun. Zajímavostí je, že součástí dohody měla být i klauzule, podle níž měl mít Bale zakázáno mluvit negativně o svém bývalém týmu, ze kterého přestupoval.

Oficiální status nejdražšího fotbalisty ale vydržel Baleovi jen pár měsíců. Odebral mu ho Pogba, který přitom v United už v juniorských letech působil. Kvůli nedostatku příležitostí však zvolil odchod do Juventusu, který jej vykoupil za něco málo přes milion eur. Teď jej prodal více než stokrát dráž… Tým z Manchesteru tak uzmul Realu Madrid primát na poli nejdražších přestupů po roce 2000.

Jak dlouho může současný rekord vydržet? Spíše než na nabídce nakupujícího záleží patrně na ochotě prodávajícího. Například týmy Manchesteru City či Paris Saint Germain totiž mají obrovskou finanční sílu podpořenou arabskými majiteli. Prakticky žádná myslitelná suma pro ně nemusí být problémem.

 Lionel Messi
Opustí někdy Barcelonu? Pokud by se Lionel Messi v nejbližších letech rozhodl pro přestup, mohla by být částka za Pogbu rázem směšná. (Zdroj: čtk)

Současný strop pro tržní hodnotu hráčů se dá usuzovat podle Lionela Messiho z Barcelony. Osmadvacetiletý Argentinec je společně s Ronaldem považován za nejlepšího hráče planety, proti Portugalci jej však zvýhodňuje mimo jiné nižší věk. Specializovaný server Transfermarkt.com odhaduje jeho hodnotu na 102 milionů liber.

To je ve srovnání s Pogbou možná překvapivě málo. Musí se však vzít v potaz, že se jedná o hodnotu hráče závislou na jeho výkonech a věku. Nepočítá však s velkým zájmem movitých majitelů ještě více se zviditelnit. Reálně by zájemci byli ochotni zaplatit mnohem více. Zvláště za předpokladu, že by ve svém snažení měli soupeře. Stejné to bylo v případě Pogby, jehož cenu za normálních okolností vyčísluje Transfermarkt na necelých 60 milionů liber.


Dále čtěte:

V anglickém fotbale posiluje asijský kapitál

Nejhodnotnější sportovní týmy: přichází éra amerického fotbalu

Fotbal musí v USA udělat poslední krok. Na vrchol